Sonda Mars Express odhalila dačo divné. Mars má so Zemou ďalšiu podobnosť, o ktorej sa doteraz nevedelo!

Mars a Zem sú úplne odlišné planéty už na prvý pohľad. Ak sa však pozriete ešte raz, všimnete si aj mnoho podobností. Vedci objavili ďalšiu, ktorou je tvorba oblakov.

Oblaky na Marse sú rovnaké, ako tie na Zemi, tvrdí nová štúdia
Zdroj: ESA

Ak si porovnáme Zem a Mars, ide o dve diametrálne odlišné planéty, hoci v minulosti si mohli byť oveľa bližšie. Európska vesmírna agentúra ale vysvetľuje, že aj napriek odlišným atmosféram majú obe planéty podobné princípy tvorby oblakov.

„Zem a Mars majú výrazne odlišné atmosféry. Suchá a studená atmosféra Marsu sa skladá takmer výlučne z oxidu uhličitého, zatiaľ čo zemská je bohatá na dusík a kyslík. Jeho hustota atmosféry je menšia ako jedna päťdesiatina zemskej atmosféry – čo zodpovedá hustote zistenej vo výške asi 35 km nad zemským povrchom.“, vysvetľuje vesmírna agentúra.

Napriek rozdielom v atmosfére, sa zistilo sa, že ich vzory vytvárania oblakov sú prekvapivo podobné Zemi. Dokázala to štúdia, ktorá analyzovala dve prašné búrky, ktoré vznikli v blízkosti marťanského južného pólu ešte v roku 2019. Obe búrky sa zaznamenali počas jarného obdobia, čo je obdobím, kedy polárna čiapočka ustupuje a búrky sú v tomto regióne bežné. Zaznamenala ich sonda Mars Express pomocou dvoch kamier na palube. Jednou bola kamera VMC a druhou kamera s vysokým rozlíšením HRSC. Dodatočné zábery poskytla aj kamera MARCI na palube misie Mars Reconnaissance Orbiter.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zábery z VMC ukazujú, že búrka rástla a ustupovala v opakovaných cykloch naprieč niekoľkými dňami. Počas tohto procesu si vedci všimli známe charakteristiky a tvary. Išlo o špirály – charakteristiky, ktoré môžeme pozorovať aj pri extratropických cyklónoch na Zemi.

Podobné oblaky

Autori výskumu si zároveň všimli, že prašné búrky Marsu sa skladajú z pravidelných menších oblakov. Tie sú usporiadané ako zrnká piesku na pláži alebo kamienky. Podobnú textúru si môžeme rovnako všimnúť aj v atmosfére Zeme. Podobnosti, ktoré si vedci všimli, vznikajú kvôli konvekcii, procesu kedy teplejší vzduch stúpa, pretože má nižšiu hustotu ako chladnejší vzduch. Fotografia nižšie si môžete všimnúť medzery medzi oblakmi, ktorými chladnejší vzduch klesá nižšie.

Oblaky na Marse sú rovnaké, ako tie na Zemi, tvrdí nová štúdia
Zdroj: ESA

Na Zemi horúci vzduch obsahuje vodu, ktorá v určitých výškach kondenzuje a formuje oblaky. Na Marse sa tvoria prašné oblaky, no proces je v podstate rovnaký, vysvetľujú vedci. Namiesto vody však horúci vzduch vynáša prach. Sledovaním pohybov oblakov vedci dokázali zistiť rýchlosť marťanského vetra. Ten sa môže pohybovať až 140 km/h a preto sú prašné obláčiky natiahnuté po smere, do ktorého vietor fúka.

Sondy na obežnej dráhe Marsu dokázali zistiť, že tieto oblaky vznikajú od 6 do 11 kilometrov nad povrchom a môžu dosiahnuť veľkosť od 20 do 40 km.

„Aj napriek nepredvídateľnému správaniu púštnych búrok na Marse a silným veterným prúdom môžu vzniknúť komplexné, organizované štruktúry, v ktorých môže prebiehať konvekcia,“ vysvetľuje Agustín Sánchez-Levaga, vedúci tímu kamery VMC a vedúci novej štúdie.

Konvekčné procesy však nie sú len na Zemi a Marse. Pozorovala ich aj sonda Venus Express v atmosfére Venuše. Študovanie týchto procesov vedcom umožní lepšie pochopiť, ako atmosféry planét fungujú a umožnia pochopiť aj javy ako napríklad púštne búrky. Tie sú v prípade budúcich misií na Mars problém, pretože niekedy môžu pokryť celú planétu a zabrániť slnečnému svetlu, aby preniklo na povrch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre