Solárna škvrna za 24 hodín zdvojnásobila svoju veľkosť, varujú astronómovia: Mieri priamo na Zem!

Podľa odborníkov na vesmírne počasie potrvá ešte pár dní, kým sa presunie na iné miesto.

Solárna škvrna za 24 hodín zdvojnásobila svoju veľkosť
Zdroj: ESA Úprava: Vosveteit.sk

Astronómovia varujú že solárna škvrna, ktorá mieri priamo na našu planétu, za posledných 24 hodín zväčšila svoju veľkosť až o dvojnásobok. Momentálne má priemer takmer 32-tisíc km, čo je 2.5-násobok priemeru Zeme, píše portál Live Science.

Solárne škvrny sú tmavé miesta na Slnku, kde možno pozorovať mimoriadne silné magnetické polia. Tie sa v oblasti solárnych škvŕn zamotávajú a keď sa „pretrhnú“ vznikne mimoriadne silný prúd radiácie, ktorý nazývame solárna erupcia. Popri tom Slnko vyvrhne aj časť materiálu počas koronálnych výronov hmoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Včera bola solárna škvrna veľká, dnes je enormná. Pozorujeme okolo nej nestabilné beta-gama magnetické pole s energiou rovnajúcou sa stredným solárnym erupciám. Táto solárna škvrna mieri priamo na Zem,“ vyjadril sa portál Spaceweather monitorujúci vesmírne počasie.

Riziková solárna škvrna nesie označenie AR3038. Keď solárne erupcie zasiahnu atmosféru Zeme, röntgenové a ultrafialové žiarenie ionizuje atómy, čo zabraňuje šíreniu vysokofrekvenčných rádiových vĺn. Môžu spôsobiť výpadky, ktoré sa delia od R1 až po R5, podľa ich intenzity. V apríli a máji spôsobili dve solárne erupcie výpadky typu R3 nad Atlantikom, Austráliou a Áziou. Solárne erupcie sa pohybujú rýchlosťou svetla, preto trvá len osem minút, kým sa od Slnka dostanú až k Zemi.

Ešte pár dní

Solárna škvrna AR3038 vznikla v oblasti slnečného rovníku a čelí priamo našej planéte. Vedci tvrdia, že podobným škvrnám trvá takmer dva týždne, kým sa dostane na druhú stranu Slnka. V tomto momente sa nachádza len kúsok severne od rovníku, čiže stále mieri na našu planétu a pravdepodobne to tak ostane ešte pár dní.

Hoci škvrna za 24 hodín zdvojnásobila svoju veľkosť, nie je až taká nebezpečná, ako sa môže zdať. Zatiaľ nevyprodukovala žiadnu solárnu erupciu a ak sa tak aj stane, rádiové výpadky budú len mierne. Podľa Európskej vesmírnej agentúry by postihli len polárne regióny. Potenciálnu solárnu erupciu radia astronómovia do kategórie M, čo je najbežnejší typ solárnych erupcií. Čas od času však Slnko vytvorí aj erupciu typu X, najsilnejšiu možnú erupciu, ktorá môže spôsobiť výrazné výpadky na pologuli čeliacej hviezde.

Občas sa môže stať, že Slnko vyvrhne časť svojho materiálu. To sa označuje ako koronálne výrony hmoty a ak sa tento materiál dostane k Zemi, pohltí ho naše magnetické pole. V tomto prípade vzniká geomagnetická búrka schopná jemne deformovať zemskú magnetosféru. Častice koronálneho výronu hmoty sa dostávajú k pólom planéty, kde narušením atmosférických častíc vytvárajú nádherné svetelné úkazy – polárne žiary.

Na druhú stranu môžu byť rizikové a poškodiť nielen satelity na obežnej dráhe, ale aj internet. Medzi najväčšie geomagnetické búrky patrí Carringtonská udalosť, počas ktorej Slnko vylúčilo energiu rovnajúcu sa 10-miliardám atómových bômb. Táto búrka spôsobila požiare telegrafných stĺpov a polárnu žiaru bolo možné pozorovať až pri Karibiku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre