„Softvér, šifry, tajné dokumenty“, ukrajinskí hackeri sa dostali do serverov ruského ministerstva obrany. Získali tieto citlivé údaje!

Ukrajinským hackerom sa podaril husársky kúsok. Nabúrali sa do serverov Ministerstva obrany Ruskej federácie. Podarilo sa im získať kvantum citlivých údajov a informácií.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna u nášho východného suseda prebieha aj v kybernetickom priestore. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, ako proruskí hackeri terorizujú obyvateľov Ukrajiny s cieľom demoralizovať miestne obyvateľstvo. Za týmto účelom šírili propagandu, v ktorej tvrdili, že Rusko vyhráva vojnu a ich výhra je neodvratná. Išlo o kampaň známku ako „TOXENTO“. Ďalej šírili správy o prerušovaní vykurovania, nedostatku liekov alebo potravín a podobne. Nejde ale o jedinú akciu proruských hackerov.

Proukrajinskí a ukrajinskí hackeri ale nenechávajú Rusom nič dlžní. Najnovšie hlásia, že sa im podarilo nabúrať do serverov ruského ministerstva obrany.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ukrajinski hackeri
Zdroj: Chebakalex7 / Shutterstock.com

Ukrajinskí hackeri získali kvantum citlivých údajov

Hackeri vo vyjadrení tvrdia, že sa im podarilo nabúrať do serverov Ministerstva obrany Ruskej federácie. Podarilo sa im získať kvantum citlivých a kľúčových informácií, dopĺňajú. Hovoria napríklad, že odcudzili rozkazy, správy a iné dokumenty, ktoré kolovali medzi viac ako 2 000 štrukturálnymi jednotkami ruskej vojenskej služby. Medzi získanými materiálmi boli napríklad aj oficiálne dokumenty námestníka ministra obrany RF Timura Vadimoviča Ivanova. Na základe týchto informácií zrekonštruovali napríklad kompletnú štruktúru systému ruského ministerstva obrany a jeho jednotiek.

„Analýza získaných údajov pomohla identifikovať aj generála, ďalších vysokopostavených manažérov štrukturálnych odborov MORF, ako aj námestníkov, asistentov, špecialistov – všetkých, ktorí používali softvér na správu elektronických dokumentov nazývaný „byrokrat“.“, popisuje Ministerstva obrany Ukrajiny, na čo im poslúžili dokumenty.

Hackeri na dôkaz toho, že sa skutočne nabúrali do serverov ministerstva, zdieľali aj viacero snímok obrazoviek, na ktorých sú zachytené rôzne logy či dokumenty.

„Softvér, šifry, tajné dokumenty — #GUR kyberšpecialisti hackli ministerstvo obrany Ruska 🫡 Kybernetický špecialisti GUR Ministerstva obrany Ukrajiny zrealizovali ďalšiu úspešnú špeciálnu operáciu proti agresorskému štátu Rusko.“, uvádza Ministerstvo obrany Ukrajiny v príspevku nižšie.

Záverom treba ale podotknúť, že aktuálne nevieme riadne verifikovať tvrdenia ukrajinských hackerov vrátane dopadov útoku na ministerstvo.

V súvislosti s kybernetickými útokmi na Rusko, sme nedávno napríklad upozorňovali na to, že sa hackerom podarilo vymazať 2 petybyty (2 000 000 GB) dát z Ruského centra pre vesmírnu hydrometeorológiu. Prípadne môžeme spomenúť útok na leteckú agentúru Rosaviatsia, ktorý odhalil, v akom zúfalom stave je verejné letectvo v dôsledku sankcií namierených voči ruskému priemyslu .

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre