Ukrajinskí hackeri vymazali 2 petabyty dát z ruských štátnych serverov

Ukrajinskí kybernetickí aktivisti vymazali 2 petybyty (2 000 000 GB) dát z Ruského centra pre vesmírnu hydrometeorológiu. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany.

ukrajinski hackeri
Zdroj: Chebakalex7 / Shutterstock.com

Planéta, ako sa v Rusku označuje napadnutý ruský Úrad pre vesmírnu hydrometeorológiu, je štátne výskumné centrum, ktoré používa dáta z vesmírnych satelitov a pozemných radarov či staníc na presnejšie predpovede počasie, klímy, prírodných katastrof, extrémnych javov a vulkanických aktivít.

Úrad oficiálne patrí pod rusku vesmírnu agentúru, Roscosmos, ktorá podporuje okrem iného vojenskú mašinériu krajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aká veľká škoda sa stala?

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že hackerská dobrovoľnícka skupina známa ako BO Team úspešne prelomila najväčšiu z troch pobočiek Ruského centra pre vesmírnu Hydrometeorológiu, upozorňuje portál bleepingcomputer.com. Dokopy mali hackeri napadnúť 280 serverov, ktoré obsahovali 2 petybyty dát.

Nakoľko sa ide o také veľké množstvo dát, je nepravdepodobné, že tieto dáta mal ruský úrad zálohovaný na ďalších rezervných serveroch. Celková strata sa odhaduje na 10 miliónov dolárov.

Ukrajinci zdôrazňujú, že túto škodu bude pre ruské výskumné centrum ťažko prekonať. Ruská federácia je totiž stále pod vplyvom sankcií, čo znižuje jej možnosti obstarať potrebné počítačové systémy a softvér.

„Uprostred pokračujúceho sankčného tlaku proti Rusku sú škody spôsobené nepriateľovi mimoriadne bolestivé. Okrem toho sa to týka desiatok ruských firiem, ktoré pracujú pre rezort obrany štátu agresora.“, uvádza miesta bezpečnostná služba.

Tento kybernetický útok okrem iného paralyzoval kúrenie, ventiláciu, klimatizáciu a prívod elektriny v hlavnej budove Planéty a odrezal ju od internetového pripojenia.

Ukrajinci útočili aj na leteckú agentúru

Útoky ako tento sú od vypuknutia konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou nie až tak vzácnym javom. V novembri minulého roka napríklad ukrajinská rozviedka informovala o kybernetickom útoku na Ruskú federálnu agentúru pre leteckú dopravu. Taktiež zverejnila súbory, ktoré odhaľujú stav kolapsu leteckého sektora v krajine.

Rusi podľa uniknutých dát museli demontovať staršie lietadlá, aby zostali funkčné ich flotily. Počet porúch ruských lietadiel podľa ukrajinskej vlády stúpol trojnásobne. Kritickými problémami ruského letectva mali byť motory, podvozok, hydraulika klapky a softvér.

Tieto tvrdenia sa znovu dajú vysvetliť sankciami namiereným voči Ruskej federácii, ktorých cieľom je znížiť schopnosť krajiny viesť vojnu u nášho suseda. Miesto týchto krajín Rusko údajne dováža súčiastky z Iránu, kde sú opravné práce často necertifikované. V strede roka 2023 vraj až 70% ruských civilných lietadiel zahraničnej výroby prešlo necertifikovanou údržbou s použitím neautentických dielov.

Kritickými problémami ruského letectva mali byť motory, podvozok, hydraulika klapky a softvér.

V decembri toho istého roka sa Ukrajinská rozviedka zas pochválila útokom na ruské úrady, tentokrát na databázu ruského daňového úradu. Tento útok mal za následok infikovanie všetkých serverov malwarom a úplné vymazanie konfiguračných súborov potrebných pre fungovanie daňového úradu.

Treba brať ohľad na to, že tieto kybernetické útoky sú súčasťou oveľa väčšieho konfliktu, ktorého dôsledkom nie sú len zničené databázy, ale celé mestá, no najmä, životy. Vládne databázy v tomto konflikte nie sú ničím iným, ako prostriedkom, a teda cieľom k útokom pre obe strany, pričom rast vplyvu technológií na vojenské účely je pre obe strany nespochybniteľný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre