Snímky vytvorené našimi smartfónmi nie sú väčšinou realistické: Pozrite sa, prečo to tak je!

Snímky zo smartfónov nikdy nie sú 100% autentické. Túto techniku využívajú výrobcovia smartfónov najčastejšie.

Xiaomi 13 Lite kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Mobilná fotografia sa stala v priebehu posledných rokov skutočne populárna a viacerí nadšenci sa radšej obrátia na svoj smartfón ako na klasický fotoaparát. Smartfóny sú totiž kompaktné a umožňujú nám vytvoriť snímky takmer kedykoľvek, pričom dnes ponúkajú už pomerne dobré výsledky. Častokrát sa nám totiž stane, že snímka z nášho telefónu sa dá porovnať aj s takou, akú by sme vytvorili klasickým fotoaparátom, ktorý dnes nemáme neustále po ruke. Žiadna snímka vytvorená fotoaparátom smartfónu však nie je realistická a mali by sme si to všetci uvedomiť. Dôvodov je hneď niekoľko a túto tému nám bližšie priblížil portál andro4all.com.

Snímky zo smartfónov bežne prikrášľuje softvér

Azda najväčšími výrobcami smartfónov so špičkovými fotoaparátmi sú spoločnosti ako Google, Apple či Samsung. Nesmieme však zabúdať na to, že práve tieto tri spoločnosti patria aj medzi najväčších gigantov v oblasti softvéru. Vo viacerých prípadoch sa snažia zakomponovať aj umelú inteligenciu, ktorá sa postará o to, že snímky z vašich smartfónov nebudú odrážať realitu. Namiesto toho sa posnažia, aby bola výsledná snímka čo najkrajšia na oko. Nikdy ale nebude realistickou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy S23 Ultra kamerovy modul_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

A zatiaľ čo sa pri niektorých snímkach môžeme stretnúť len s úpravou farieb či vyváženia bielej, pri iných sa už stretneme aj s pokročilými úpravami, ktoré snímky zmenia na nepoznanie. Výrobcovia smartfónov a vývojári softvéru pritom využívajú známe techniky, ktoré sa snažia vylepšiť výsledné snímky. Používatelia s tým však nemusia byť stotožnení vo chvíli, keď to zistia. Všetci by sme si ale mali uvedomiť, že snímky vytvorené smartfónom nebudú nikdy 100% autentické.

Táto technika je najčastejšia

Ak sa pýtate, ako sa výrobcovia smartfónov dostanú k neautentickým snímkam, odpoveď je jednoduchá. Najčastejšie sa snažia vytvoriť niekoľko za sebou idúcich snímok, medzi ktorými je rozdiel len niekoľko milisekúnd. Následne ich skombinujú a vznikne tak nová fotografia s vysokým dynamickým rozsahom, oveľa jasnejšími farbami a minimálnym rozmazaním pohybu. Aj vďaka tomu môžeme vytvoriť kvalitné snímky priemerným zariadením s priemerným hardvérovým vybavením.

samsung galaxy s23+ kamerovy modul_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto technika sa využíva aj pri nočnom režime, čo ste si pravdepodobne všimli. Pri zachytávaní nočných snímok totiž ich zachytenie trvá dlhšie, keďže sa váš smartfón snaží zachytiť týchto snímok viac. Z nich nakoniec vytvorí čo najlepší obraz, ktorý sa môže podobať aj snímkam z klasických fotoaparátov. V prípade, že fotíte na fotoaparát svojho smartfónu, mali by ste sa s týmito technikami stotožniť. Žiadny smartfón totiž nikdy nevytvorí úplne autentické snímky. Vždy sa budú aspoň minimálne odchyľovať od reality.

Vedeli ste o týchto technikách pre vytváranie snímok smartfónom? A fotíte radšej smartfónom alebo fotoaparátom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre