Smartfóny možno využiť na meranie ďalšieho kľúčového ukazovateľa nášho zdravia. Výsledky sú veľmi presné, tvrdí štúdia!

Svoj smartfón budeme vedieť využiť aj k meraniu saturácie kyslíku v krvi. Štúdia odhalila, do akej miery to bude možné.

saturacia kyslika v krvi meranie smartfonom
Zdroj: Dennis Wise/University of Washington

V dnešnej modernej spoločnosti sa nájde len málokto, kto nevlastní smartfón. Svoje mobilné zariadenia využívame pre rôzne úkony a nahrádzame si ním napríklad poznámkový blok, fotoaparát alebo kalkulačku. Dnešné zariadenia sú však už natoľko pokročilé, že toho zvládajú oveľa viac. Z najnovšej štúdie, ktorú s nami zdieľal portál washington.edu vyplýva, že naše smartfóny môžeme využívať aj pre meranie niektorých ukazovateľov nášho zdravia. Štúdia sa zamerala na možnosť merania kyslíku v krvi, čo je dnes celkom významným ukazovateľom, ktorý sa dostal do povedomia viacerých ľudí. A ak chcete o tejto možnosti vedieť niečo viac, pozrite sa s nami o čo konkrétne v štúdii išlo.

Náš smartfón je schopný zmerať hladinu kyslíku v našej krvi

Ak ste niekedy boli na vyšetrení a merali vám hladinu kyslíku v krvi, zrejme viete, ako vyzerá oxymeter. Ide o malé zariadenie, ktoré si nasadíme na prst a celkom spoľahlivo nám zmeria hladinu kyslíku v krvi. Saturácia kyslíku v krvi by sa mala pohybovať u zdravého človeka nad úrovňou 95%, pričom u starších osôb sa táto hranica znižuje na 93%. V každom prípade by sme nemali mať pri tomto ukazovateli hodnoty pod 90%, minimálne teda nie pri dobrom zdraví.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Honor Band 5 podpora Sp02 - meranie kysliku (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Z novej štúdie však vyplýva, že náš smartfón by mal byť schopný zmerať saturáciu kyslíku v krvi až na hladinu 70%, čo je naozaj kritická hranica. Navyše by toto meranie malo byť celkom spoľahlivé, aj keď by sme ho mali brať celkom s rezervou. Nejde o odborný nástroj pre meranie saturácie kyslíku v krvi, preto by sme mali byť obozretní a pri podozrení sa obrátiť na lekára. V každom prípade by náš smartfón k takémuto meraniu mal vedieť využiť kameru a baterku nášho zariadenia. Svetlo by malo vedieť presvietiť náš prst natoľko, že by sa naše zariadenie dostalo k údaju o hodnote kyslíku v našej krvi.

Technológia, ku ktorej sa vie dostať takmer každý

Mnohí ľudia sa o takéto ukazovatele zdravia nezaujímajú, ak nemajú prístup k technológii, ktorá by ich dokázala sledovať. Nie každý si domov totiž kúpi oxymeter alebo nositeľnú elektroniku ako náramok či hodinky s možnosťou sledovania SpO2. Môžeme si teda všimnúť, že smartfóny môžu v budúcnosti pomôcť aj v tom, že sa ľudia začnú o svoje zdravie zaujímať viac. Už v minulosti sme totiž mohli byť svedkami, ako náš smartfón mohol merať srdcový tep pomocou snímača odtlačkov prstov. Táto technológia sa stala dostatočne populárnou natoľko, že si svoj tep merajú ľudia už bežne.

FutureFit Pulse SpO2
Zdroj: Vosveteit.sk / Kristína Šimková

Rovnaký osud by mohol postihnúť aj túto možnosť sledovania saturácie kyslíku v krvi. Ľudia by mohli byť obozretnejší čo sa týka ukazovateľa, ktorý môže mimo iné odhaliť aj covid-19. Pri tejto chorobe sa totiž saturácia kyslíku v krvi znižuje. Vďaka oxymetru priamo v našom smartfóne teda môžeme odhaliť naše zdravotné problémy oveľa skôr, ako bude neskoro.

Využívali by ste oxymeter, keby ho ponúkal priamo váš smartfón? A máte nejaké iné zariadenie, ktoré touto funkciou disponuje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre