Smartfón vám môže pomôcť odhaliť blížiacu sa zástavu srdca. Vedci prišli s prelomovou štúdiou, ktorá môže zachrániť milióny životov

Bežný smartfón má v sebe senzory, ktoré dokážu spoľahlivo odhaliť zástavu srdca.

Obyčajný smartfón dokáže odhaliť zástavu srdca
Zdroj: AI, Unsplash (Alexandru Acea), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Turku v spolupráci s piatimi ďalšími vedeckými inštitúciami vyvinuli systém, ktorý dokáže pomocou smartfónu predpovedať zástavu srdca.  

Zástava srdca je problém, ktorý postihuje desiatky miliónov ľudí po celom svete. Nastáva, keď srdce nie je schopné pracovať normálne a pumpovať krv do tela. Tento stav je výsledkom niekoľkých srdcovocievnych ochorení a vo väčšine prípadov sa vyžaduje opakovaná hospitalizácia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú výskumníci, zástavu srdca býva ťažké diagnostikovať, pretože jej symptómy môže spôsobiť niekoľko rôznych zdravotných problémov. Medzi ne patrí napríklad dýchavičnosť, pocit únavy alebo opuch. Odhalenie zástavy srdca si vyžaduje komplexné vyšetrenie u lekára.  

Existuje našťastie neinvazívna metóda, ktorá umožní meranie srdcových vibrácií v hrudi. Ide o gyrokardiografiu a ako dokazuje nová štúdia, smartfóny a ich pohybové senzory dokážu tieto vibrácie zaznamenať, dokonca aj tie, ktoré doktori nedokážu počuť stetoskopom. Autori výskumu pracujú na tejto metóde už posledných 10 rokov.  

Posledná štúdia vedcov otestovala nový systém v smartfóne na približne tisícke dobrovoľníkov. Približne 200 ľudí zo skupiny trpeli na zástavu srdca. Dáta zaznamenané smartfónom vedci porovnali s pacientmi so srdcovou zástavou a bez nej.  

“Získali sme mimoriadne sľubné výsledky, ktoré nám pomôžu odhaliť zástavu srdca o niečo lepšie,” tvrdí kardiológ Antti Saraste, jeden z vedúcich výskumu.  

Smartfón dokáže odhaliť zástavu srdca

Štúdia totiž odhalila, že sa srdcová zástava spája s typickými zmenami v dátach, ktoré pohybový senzor smartfónu zaznamená. Len na základe týchto zmien dokázali vedci odhaliť väčšinu pacientov trpiacich zástavou srdca. Zároveň autori vysvetľujú, že dáta z gyroskopu a acelerometra vykazovali takú presnosť, že do budúcna by mohli všetci lekári získať jednoduchý spôsob, ako u pacientov zástavu srdca odhaliť.  

“Zdravotníctvo pracuje s obmedzenými nástrojmi, čo sa týka odhaľovania zástavy srdca. Dokážeme vytvoriť buď úplne nové možnosti starostlivosti pre monitorovanie rizikových skupín alebo monitorovanie pacientov už po hospitalizácii,” vysvetľuje kardiológ Juuso Blomster.  

Vo Fínsku srdcová zástava postihuje približne 1 až 2% populácie, čo sedí aj s niekoľkými ďalšími európskymi krajinami. Oveľa rizikovejšou skupinou sú podľa vedcov starší ľudia. Pri senioroch vo veku 70 rokov srdcová zástava postihuje približne každého desiateho. Vedci pokladajú za mimoriadne dôležité včasne tento problém odhaliť a začať s efektívnou liečbou. Presná a skorá diagnóza zároveň môže pomôcť znížiť výdaje spojené s liečbou. Vo väčšine prípadov sa stáva, že pacienta prevezú sanitkou do nemocnice v situácii, kedy sa symptómy stali veľmi vážne na to, aby pacient vykonal cestu sám.  

Výskumníci aj naďalej pracujú na zvýšení presnosti tohto systému. Výsledky vyzerajú viac než sľubné a vyzerá to tak, že by sme si mohli v budúcnosti aj my monitorovať zdravie prostredníctvom obyčajného smartfónu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre