Vedcom sa podarilo geneticky omladiť srdce o 10 rokov!

V rámci nového výskumu vedci odhalili špeciálnu mutáciu génu, ktorý dokáže omladiť srdce až o desať rokov. Nesie ho táto populácia.

srdce cloveka
Zdroj: Patrick J. Lynch, medical illustrator (CC BY 2.5)

Modré zóny sú oblasti, ktoré sa vyznačujú dlhovekosťou miestnych obyvateľov. Toto pomenovanie vzniklo v roku 2005 a prvýkrát ho zaviedol výskumník Dan Buettner, ktorý skúmal storočných ľudí v regióne Barbagia vo východnej Sardínii.

Nový výskum z University of Bristol odhalil, že ľudia v modrých zónach planéty majú v sebe špecifický druh génov, ktoré im umožňujú dožiť sa dlhého veku. Tieto gény pomáhajú jedincom chrániť sa pred srdcovocievnymi ochoreniami. Špecificky sa vo svojej práci zamerali na jeden gén, ktorý udržiava ich srdce mladé, čím drasticky znižuje riziko zástavy či iných komplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod pojmom „centenariáni“ sa rozumejú ľudia, ktorí sa dožijú sto a viac rokov. Výskum odhalil, že omladzujúci gén prevláda práve v tejto populácii. Autori výskumu zároveň zistili aj to, že ak gén podajú staršej myši, dokážu zastaviť starnutie srdca. Ak ho podajú starej myši, ktorá vykazuje podobné srdcové komplikácie ako starí pacienti, gén omladil srdce o ľudský ekvivalent desiatich rokov.

„Srdce a funkcie ciev sa postupom veku stávajú ohrozenejšie. Proces starnutia orgánu je pre každého individuálny, no fajčenie, alkohol alebo málo aktivity starnutie podporujú,“ vysvetľuje vedúci štúdie, profesor Paolo Madeddu.

Omladzujúci gén

K udržaniu zdravého srdca nepochybne prispievajú aj gény, ktoré zdedíme od našich rodičov. Niektoré gény môžu mutovať, no vo väčšine prípadov sú tieto mutácie bezvýznamné. V niektorých prípadoch ale môžu buď uškodiť alebo pomôcť. Závery štúdie sú výsledkom trojročnej štúdie, ktorá sa zameriavala na výskum srdcových buniek.

Autori zistili, že starnutím sa oslabuje funkcia buniek, ktoré podporujú stavbu nových krvných ciest. Tieto bunky sa nazývajú pericyty. Keď ale vedci pridali omladzujúci gén, všimli si že sa tieto bunky stali oveľa efektívnejšie.

Ľudia, ktorí sa dožijú stovky a viac rokov, dokážu svoje gény predať potomkom, ktorí sa tiež dožijú dlhého veku. V rámci nového výskumu však autori zistili, že tento gén možno umelo predať aj ľuďom, ktorí nie sú s nimi v príbuzenskom vzťahu. Zároveň sa domnievajú, že môžu existovať aj ďalšie gény s rovnakým, ak nie lepším liečebným potenciálom.

„Náš experiment potvrdil, že omladzujúci gén dokáže zvrátiť starnutie srdca, ak sa podá starším ľuďom. V nadchádzajúcej práci sa pokúsime zistiť, či je možné namiesto génu pacientom podať proteín. Išlo by totiž o bezpečnejšiu a dostupnejšiu možnosť než je génová terapia,“ hovorí Madeddu.

Výskumníci získali dotácie aj na ďalšie výskumy. V nich sa pokúsia zistiť, ako by mohol omladzujúci gén fungovať aj pri ochoreniach ako napríklad progéria. Progéria je choroba, ktorá spôsobuje predčasné starnutie pri vývoji, zastavenom na detskom stupni. Ďalšia nadácia poskytla vedcom dotáciu na výskum toho, ako by mohol omladzujúci gén pomôcť myšiam trpiacim cukrovkou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre