Smartfón, ktorý vydrží nabitý večne? Čínska spoločnosť Betavolt predstavila svoj koncept „atómovej batérie“ a sľubuje, že je neškodná

Nová batéria generuje energiu cez rozpad rádioaktívneho izotopu niklu a mohla by vydržať celý život.

nabijanie bateria smartfon
Zdroj: LariBat / Shutterstock.com

Dnešné smartfóny majú určitú kapacitu batérie, ktorá postupom času degraduje. Niektoré zariadenia vydržia dlhšie ako iné, no ak smartfón používate už niekoľko rokov, určite ste už postrehli, že nevydrží to, čo kedysi.  

Lenže čo ak by ste nemuseli smartfón nabíjať vôbec? To je otázka, ktorú sa opýtala aj čínska firma Betavolt a jej odpoveď vás poriadne prekvapí. Ako informuje portál Android Central, spoločnosť tvrdí, že vytvorila batériu, ktorá by dokázala udržať smartfón nabitý neuveriteľných 50 rokov bez toho, aby ste ho museli nabíjať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Údajne táto startupová spoločnosť vytvorila miniatúrnu “atómovú batériu,” ktorá do modulu, nie väčšieho ako minca, umiestnila až 63 jadrových izotopov. Ich debutový model nesie označenie BV100 a podľa ich slov dokáže vyprodukovať 100 mikrowattov elektriny a dodať napätie 3 voltov. Čím viac batérií sa v zariadení nachádza, tým viac energie môžu smartfónu dodať. Ideou spoločnosti Betavolt je vytvorenie smartfónov, ktoré by sme nemuseli nabíjať vôbec.  

Tieto batérie používajú rozpad rádioaktívnych prvkov na generovanie elektriny, podobne ako to robia kardiostimulátory alebo vesmírne lode. V minulosti sa ľudia o nič podobné nepokúšali, pretože rádioaktívne prvky, napríklad plutónium, boli až príliš rizikové pre komerčné použitie.  

Spoločnosť Betavolt ale prisahá, že z ich batérie neuniká žiadna radiácia. Kvôli vyššej bezpečnosti vytvorila batériu s diamantovou polovodičovou vrstvou a izotopom niklu. V tejto batérií sa podľa slov spoločnosti nenachádzajú ani žiadne toxické látky. Izotop niklu, nikel-63 sa podľa všetkého rozpadá na meď. Podľa portálu Americanelements je meď-63 stabilným nie rádioaktívnym izotopom medi. Nikel-63 je síce rádioaktívnym izotopom niklu, no vyžaruje prevažne beta častice, ktoré nemajú veľký prienik. Zadržať tieto častice môžeme pri priamom vystavení izotopu obyčajnou látkou, alebo dokonca aj kožou. V prípade vhodného obalu je teda veľká pravdepodobnosť, že radiácia z batérie naozaj neunikne a aj keby sa tak stalo, táto látka predstavuje len minimálne riziko pre človeka. 

Dokument z Oregon State University potvrdzuje, že Nikel-63 nepredstavuje pre človeka žiadne riziko z externého podania. Zároveň však dodáva, že človek môže dostať rizikovú dávku, ak by sa nikel-63 podal priamo na povrch oka.

Uvidíme revolučnú batériu na trhu?

Spoločnosť Betavolt ďalej dodáva, že ich batéria neexploduje, ak vám zariadenie náhodou spadne na zem. O bezpečnosť sa v tomto prípade stará vrstvená štruktúra batérie. Aby toho nebolo málo, batéria dokáže operovať aj v extrémnych teplotách, od -60 stupňov Celzia až po 120 °C. 

Znie to naozaj fantasticky, až neuveriteľne. Cieľom spoločnosti je do roku 2025 vytvoriť drobnú batériu, ktorá by dokázala vytvoriť až jeden watt elektrickej energie. Betavolt tvrdí, že ich atómová batéria nájde uplatnenie nielen v smartfónoch, ale aj letectve, oblasti umelej inteligencie, zdravotníctve, dronovej technológii, senzoroch či miniatúrnych robotoch.  

“Naša batéria bude žiadaným riešením v obrovskej sfére rôznych oborov,” tvrdí spoločnosť Betavolt. 

Spoločnosť vytvorila prototyp batérie, ktorý už prešiel do pilotnej fázy projektu. Ak sú tvrdenia spoločnosti pravdivé, ich model je pripravený na masovú výrobu. Spoločnosť sa však zatiaľ nevyjadrila, kedy by sa ich revolučná batéria mohla dostať na trh.  

Smartfón, ktorý netreba vôbec nabíjať je niečo, čo by bez najmenších výhrad prijal každý z nás. Spoločnosť Betavolt má vysoké ambície, no rok 2025 nie je ďaleko od nás. Bude zaujímavé sledovať, ako sa vývoj tejto technológie posunie ďalej.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre