Slovo „vygoogliť“ sa môže neskôr vytratiť z našej slovnej zásoby! Špekuluje sa, že OpenAI pracuje na vlastnom vyhľadávači

Špekuluje sa, že OpenAI pracuje na vlastnej alternatíve pre internetový vyhľadávač Google. Išlo by o logické vyústenie snahy spoločnosti. OpenAI ale zatiaľ mlčí.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravdepodobne určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý používa slovo „vygoogliť“ alebo „googliť„. Možno ho používate aj vy. Slovo sa stalo populárnym aj v našich končinách a sú ľudia, ktorí ho využívajú, ešte častejšie, než jeho synonymum „vyhľadať„, aj keď sú si veľmi podobné. Pre mnohých ide rovnako o synonymum slova internet.

Slovo googliť znamená samozrejme vyhľadať, to hádam vedia všetci, je však odvodené od webového prehliadača „Google Chrome„. Nie je žiadnym tajomstvom, že ide o najpopulárnejší webový prehliadač. Bol uvoľnený ešte v roku 2008 a už po 4 rokoch fungovania, prekonal vtedajšieho lídra, ktorým bol prehliadač Explorer.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google používa naozaj kvantum ľudí a akosi „zľudovelislovíčka vygoogliť a googliť. Tomuto však môže byť čoskoro koniec.

V budúcnosti možno títo ľudia, alebo pokojne aj vy, budete používať niečo v zmysle „četnúť“ či „AIčknúť“. Môže sa vám to zdať naozaj divné, ale je to jeden z možných scenárov. Keby v roku 2007 niekto povedal „počkaj, idem to vygoogliť„, tiež by vás to nejak extra nenadchlo, nevedeli by ste, či ten človek, čo vám to povedal, je normálny alebo skôr nie.

Špekulácie naznačujú, že OpenAI pracuje na konkurencii pre Google

Najnovšie úniky správ ale hovoria, že OpenAI vyvíja vlastnú alternatívu k vyhľadávaču Google. Inými slovami, priamu konkurenciu pre Google, približuje portál mspoweruser.com. Treba ale podotknúť, že zatiaľ nemáme o projekte spoločnosti dostatok informácií. Išlo by ale o logické vyústenie snahy OpenAI.

open AI google imela inteligencia
Zdroj: JRdes / Shutterstock.com

OpenAI zatiaľ práce na vlastnom vyhľadávači, ktorý by konkuroval Google, oficiálne nepotvrdila. Vidíme ale, že do ChatGPT pribúdajú neustále nové funkcie vrátane nástroja, ktorý dokáže prehľadávať web. Umelá inteligencia na to využíva Bing od spoločnosti Microsoft. Tieto špekulácie, že OpenAI bude fungovať aj ako internetoví vyhľadávač, pochádzajú zo zdrojov blízkych spoločnosti. Pre tých, ktorí nevedia, tak Bing je vyhľadávač, ktorý vyvinula ho spoločnosť Microsoft, tá istá spoločnosť, ktorá do OpenAI investovala 10-miliárd dolárov.

Táto spolupráca medzi OpenAI a Microsoftom by mohla neskôr vyústiť v nový vyhľadávací nástroj, ktorý má potenciál osloviť milióny, ak nie miliardy používateľ. Už dnes ChatGPTcez 180-miliónov aktívnych používateľov a len pre zaujímavosť, v decembri minulého roka, stránka robota vygenerovala viac ako 1,3-miliardy návštev.

Bez ohľadu na konkrétne detaily táto správa poukazuje na potenciálny posun v paradigmách vyhľadávania na webe, pričom čoraz významnejšiu úlohu bude zohrávať, zdá sa, umelá inteligencia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre