Slováci znova naleteli. Stačilo im ukázať nesúvisiace video a dať k tomu negatívny komentár, aby sa spustila vlna nenávisti

Slováci znova naleteli. Uverili utrhnutému komentáru od reality a videu, ktoré ukazuje úplne niečo iné, ako tvrdí autor príspevku.

aktualna tema uniformi a vojaci
Zdroj: unsplash.com (Simon Infanger), Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že dezinformácie sú fenoménom dnešnej doby. Stačí upraviť obrázok, alebo spustiť nesúvisiace video spolu s dráždivým komentárom, a oheň je na streche. Najsmutnejšie na tom je, že veríme všetkému, čo vidíme a to aj príspevkom od neznámych osôb.

Na jednu z falošných správ, ktorá zarezonovalo v týchto dňoch naprieč slovenským internetom, upozorňuje známa stránka Hoaxy a podvody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ukrajinskí mladí chlapci idú na čistú smrť“, alebo ani nie…

Stránka Hoaxy a podvody upozorňuje konkrétne na video, ktoré v týchto dňoch bolo zdieľané na sociálnej sieti Facebook, kde sa teší veľkej obľube.

Na videu sú zachytení chlapci ako kráčajú smerom k autobusu. Autor, ktorý video zverejnil, ho okomentoval slovami , že mladí ukrajinskí chlapci idú na čistú smrť.

„Ukrajinskí mladí chlapci idú na čistú smrť!! Komu vyhovuje, že proti sebe idú Slovania!?“, Čerešničkou na torte je, že tento komentár, jeho autor prepojil aj s COVIDom. „Prečo na C.O.V.I.D. umierajú najviac Slovania? Ešte stále nič!? Nedocvaklo?“, doplnil.

Video spolu s komentárom vyššie rozpútalo pomerne búrlivú diskusiu pod príspevkom, pričom medzi stovkou komentárov, by ste len ťažko hľadali nejaký, ktorý by bol aspoň trochu kritický. Ľudia bezhlavo komentovali video bez toho, aby sa zamysleli nad obsahom, zobrali to jednoducho ako fakt.

Nie všetko, čo vidíme a čítame, je aj automaticky pravda

Ako upozorňuje stránka Hoaxy a podvody, tak ide o manipuláciu. Podarilo sa im dopátrať k zdroju videa vrátane ďalších záberov z iných uhlov. Na videách je jasne vidno, že ŠPZ na autách nie sú ukrajinské, ale bieloruské. Okrem iného, Lada Niva, ktorú vo videu vidieť zaparkovanú za autobusom, má okrem bieloruskej značky aj logo Bieloruských ozbrojených síl. Tak isto, chlapci, ktorí kráčajú smerom k autobusu, nesú na sebe Bieloruský znak ozbrojených síl. Čerešničkou na torte je, že hudba na pozadí je známou ruskou pesničkou Lúčenie Slovanky z roku 1912. Viete si predstaviť, že by túto skladbu hrali pri odchode ukrajinských chlapcov na front?

„Vôbec nič nenasvedčuje, že by malo ísť o ukrajinských chlapcov, ktorých odvádzajú na front. Z videa tiež nevyplýva, že by išlo o nejakú smutnú udalosť. Práve naopak, usmiati chlapci si podávajú ruky s okolo stojacimi ľuďmi, zrejme najbližšími, ktorí sa s nimi lúčia a s nadšením si ich fotia a natáčajú. V Bielorusku v súčasnosti prebieha nábor do povinnej vojenskej služby a práve o toto by mohlo ísť v tomto videu.“, približuje stránka Hoaxy a podvody možný pôvod videa.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete rozpoznať hoax či manipuláciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre