Hackeri z Cyberresistance sa dostali do e-mailovej schránky ruskej propagandistky. Tá najíma hercov, aby si zahrali v jej reportážach

"Byť falošným vojakom v Rusku je výnosnejšie a bezpečnejšie ako bojovať na fronte."

fake news rusko dezinformacie
Zdroj: Anton Watman / Shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna u nášho východného suseda, sa odohráva aj v kybernetickom priestore. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, ako sa ruskí hackeri prostredníctvom phishingovej kampane (pozn. redakcie: išlo o operáciu Texonto), snažili dostať do hláv miestnych obyvateľov. V správach, ktoré útočníci šírili, verejnosť informovali napríklad o odstávke vykurovania, nedostatku liekov, potravín a podobne. Cieľom kampane bolo demoralizovať miestne obyvateľstvo.

Kremeľ často realitu „dofarbuje“ alebo rovno „vytvára“, a následne ju podsúva svojim cieľovému publiku. Robí to ale nielen doma, ale aj za hranicami krajiny. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Spomenúť si môžeme napríklad dezinformáciu, ktorú šíril v našej krajine Igor Bartčikov, miestny veľvyslanec, ktorý tvrdil, že na príkaz starostu obce Ladomirová, došlo k zrovnaniu cintorína Ruskej cárskej armády, ktorí padli počas prvej svetovej vojny. Samozrejme, išlo o klamstvo, čo potvrdila aj Polícia SR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruská vojnová novinárka sa najíma do reportáži hercov

Portál sprotyv.mod.gov.ua (pozn.: ide o web ukrajinskej vlády) poukazuje na únik údajov z kybernetického útoku, ktorý odhaľujú, ako funguje známa tvorkyňa videí o vojne na Ukrajine, Anna Arbatskaya.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Anna sa pred inváziou živila hlavne natáčaním bežných reklám. Od roku 2022 začala ale dostávať zákazky od ruskej štátnej mašinérie na výrobu videí o vojne proti Ukrajine, ruskej armáde a takzvaných „dobrovoľníkoch“, ktorí jej pomáhajú.

Túto tvorkyňu obsahu možno poznáte aj pod prezývkou „Panther“, ktorá o sebe hovorí ako o „dobrovoľníčke“ či „novinárke“. Práve táto osoba napríklad zverejnila cynické zábery zo „Zenitu“, kde predtým ruskí okupanti zastrelili neozbrojených ukrajinských vojakov 110. brigády, ktorí sa vzdali.

Hackeri z Cyberresistance sa dostali k viacerým materiálom a komunikácii Arbatskayovej. V rámci týchto dokumentov odhalili aj to, koľko peňazí dostávajú herci v jej videách. Nižšie si môžete pozrieť náklady na tvorbu jedného z propagačných videí (pozn. preložené pomocou Google Translate).

naklady na tvorbu obsahu pre rusku propagandu
Zdroj: protyv.mod.gov.ua / preložené pomocou služby Google Translate. Náklady na vytvorenie záberu boli približne v celkovej výške približne 1 420 €.

„Z čísel vyplýva, že „vodič“ Anny Arbatskej dostáva na súprave takmer trikrát viac za deň (pozn.: približne 200 €) ako vodič-mechanik ruskej armády na fronte.“, približuje sprotyv.mod.gov.ua.

Teda byť falošným vojakom v Rusku je výnosnejšie a bezpečnejšie ako bojovať na fronte.

Hackeri zároveň zverejnili aj viacero dokumentov, ku ktorým sa dostali. Jedným z nich napríklad je zmluva o mlčanlivosti medzi tvorcami obsahu a zadávateľmi.

Dáta, ku ktorým sa hackeri dostali, pochádzajú z e-mailovej schránky Anny Arbatskej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre