Slováci prerobili iPhone, v ktorom vymenili Lightning konektor za USB – C: O pár dní si ho budete môcť kúpiť cez eBay!

Traja Slováci predbehli Apple. V iPhone telefóne vymenili Lightning konektor za USB – C. O pár dní sa bude predávať cez eBay.

iPhone 12 Pro_with USB C

Nie je žiadnym tajomstvom, že Európska únia dlhodobo tlačí na harmonizáciu nabíjacích konektorov. Zatiaľ, čo väčšina výrobcov smartfónov upúšťa od neštandardných výstupov v prospech USB-C, tak výnimkou je spoločnosť Apple, ktorej sa do toho moc ísť nechce. Hoci spoločnosť v prípade niektorých produktov upustila od Lightning konektora, tak v prípade iPhone telefónov to (zatiaľ) neplánuje.

Zástupcovia únie hovoria, že v dôsledku existencie viacerých výstupov vzniká nielen e-odpad, ale používatelia sú zároveň frustrovaní rôznymi portami. Únia dokonca tlačí na to, aby sa nabíjačky predávali zvlášť a neboli súčasťou balení smartfónov a ďalšej drobnej elektroniky. Dôvodom je, že podľa štatistík na každého používateľa smartfónu v Európe pripadajú v priemere 3-nabíjačky. Inými slovami, vzniká odpad, ktorý zaťažuje prírodu a zároveň je to aj neekonomické. Apple na druhej strane argumentuje tým, že pred rokom 2009 bolo na trhu viac ako 30 druhov nabíjacích výstupov, pričom dnes sú na trhu 3 a v dohľadnej dobe budú len dve – Lightning a USB-C. Spoločnosť ďalej dodáva, že ak dôjde k ďalšej harmonizácii, tak dôjde k spomaleniu vývoju nových technológií a ku zníženiu konkurencieschopnosti. Nech je ako chce, nateraz sa zdá, že harmonizácia nabíjacích výstupov naprieč Európskou úniou je nezvratná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci sa spoločnosť do harmonizácie nabíjacích výstupov moc nehrnie, tak vo svete sa našlo niekoľko technologických nadšencov, ktorí sa do toho pustili na vlastnú päsť. Jedným z prvých je Kenny Pi, ktorý ešte v októbri minulého roka vymenil v iPhone X telefóne Lightning konektor za USB – C. Tentokrát sa do pozornosti médií dostáva trojica Slovákov, menovite Roman Mytnik, Norbert Hidas a Peter Hidas.

Slovaci vymenili Lightning konektor za USB – C na iPhone_2

Slováci vymenili Lightning konektor za USB – C v iPhone 12 Pro

Nám sa podarilo týchto Slovákov kontaktovať, pričom sme im hneď položili niekoľko otázok. Ako prvá vec, ktorá nás zaujímala bolo, čo ich motivovalo k tomu, aby vymenili Lightning konektor za USB – C.

„Pôvodná myšlienka / nápad spraviť niečo takéto prišlo po zahliadnutí prvého a neskôr aj druhého videa od užívateľa Kenny Pi, ktorý takúto výmenu Lightning konektora za USB-C konektor zrealizoval na iPhone X a vyvolal tým nemalý rozruch na internetovej tech scéne. Taktiež niektorí YouTuberi vo svojich videách podotkli, že pri svojej práci používajú Macbook alebo iPad (ktoré sú už vybavené konektormi USB-C) a majú iPhone, že by privítali jednotný konektor na všetkých zariadeniach, aby mohli používať jednu nabíjačku a jeden kábel na všetky svoje zariadenia. Keďže sa podobného kroku zo strany Apple asi nedočkáme (skôr Apple odstráni fyzický konektor úplne…), zobrali sme to ako výzvu: A čo keby sme to spravili aj my?“

Hidasovci a Mytnik ďalej prezradili aj to, čo bola najväčšia výzva pri výmene portu. Rovnako prezradili, že na rozdiel od Kennyho, oni zvolili iPhone 12 Pro Max, hoci sa pôvodne pozerali po telefóne iPhone 13. Ako však uviedli, tak najväčšou výzvou bolo odstránenie Lightning konektora z pôvodného flex kábla bez poškodenia, ale aj samotného flex kábla a množstva drobných súčiastok v jeho okolí.

„Keďže sa písal december 2021 a dostupnosť modelov iPhonu 13 bola značne obmedzená, padol výber na model iPhone 12 Pro Max 128GB v elegantnej graphitovej farbe. Prvou väčšou výzvou po takmer kompletnom rozobratí mobilu bolo odstránenie Lightning konektora z pôvodného flex kábla bez poškodenia, ale aj samotného flex kábla alebo množstva drobných súčiastok v jeho okolí. Aj preto museli byť všetky operácie vykonávané pod digitálnym mikroskopom.“

Samozrejme, pri odstránení Lightning konektora to neskončilo. Druhá výzva, ktorej museli čeliť bola, ako sa tam zmestí USB – C.

„Ďalšou výzvou bolo integrovanie elektroniky z rozobratého originálneho USB-C – Lightning kábla (kvôli originálnemu MFi čipu pre rozpoznanie kábla), kde sa hneď naskytla otázka: A kde sa to tam zmestí? Keďže v mobiloch je využitý každý jeden milimeter miesta, potrebné miesto sa podarilo napokon vytvoriť úpravou modulu reproduktora tak, aby nedošlo k zníženiu kvality zvuku. Následne bolo potrebné vymyslieť uchytenie nového USB-C konektora. Tu nám veľmi pomohli skúsenosti s 3D tlačou a tak nakreslenie a vytlačenie potrebného komponentu bolo v podstate oddychom.“ hovorí Mytnik.

iPhone 12 Pro_with USB C_2

Ako však hovoria ďalej, tak samotná výmena nebola jednoduchá a každý deň, ako na tom pracovali, tak sa vynárali ďalšie a ďalšie problémy. Chalani mali dokonca aj chvíle, kedy to chceli zabaliť, dopĺňa Mytnik.

„Počas celého procesu realizácie sa dennodenne vynárali nové otázky týkajúce sa realizovateľnosti projektu, no vždy sme sa snažili nájsť to správne riešenie. Zopár ich bolo aj nesprávnych a pravdupovediac boli aj dni, keď sme to chceli celé zabaliť a zmieriť sa s neúspechom, ale…“.

Záverom treba uviesť, že chalanom sa podarilo úspešne vymeniť Lightning konektor za USB – C a dnes sa tešia z funkčného prototypu.

„Nakoniec sa nám podarilo dopracovať k výsledku, ktorý sa nebojíme prezentovať ako riešenie pre každodenné používanie a myslíme si, že ak by to niekedy Apple nakoniec predsa len spravil, tak by to mohlo vyzerať asi takto.“

Mimochodom, chalani sa svoj výtvor rozhodli ponúknuť cez eBay, kde už o pár dní bude prebiehať aukcia o tento smartfón. Ak vás zaujíma o tomto projekte viac informácií, tak vám dávame do pozornosti stránku projektu usbciphone.com. Mimochodom, aukcia o iPhone 12 Pro Max s USB – C výstupom začne 24.2. 2022 o 12:00.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre