Sky Cruise by dokázal vďaka jadrovej fúzii letieť celé roky bez pristátia. Sľubuje ubytovanie až pre 5-tisíc pasažierov!

Sky Cruise je ambicióznym konceptom lietadla, spojeného s gigantickým hotelom. Môže byť takýto nápad realistický?

Dokáže kolosálny Sky Cruise niekedy vzlietnuť?
Zdroj: YouTube (Hashem Al-Ghaili) Úprava: Vosveteit.sk

Sky Cruise je názov pre koncept luxusného výletného lietadla. Ide o gigantický stroj, ktorý by dokázal ubytovať až 5-tisíc pasažierov a na jeho paluby by ste našli rôzne prepychové vymoženosti, aké by vás len napadli. Za konceptom stojí animátor Hashem Al-Ghaili, podľa ktorého by tento stroj mohol lietať bez uhlíkovej stopy.

Na prvý pohľad sa Sky Cruise zdá ako niečo, čo je napol výletná loď a na pol vesmírna stanica. Ak by ste sa chceli na toto monštrum dostať, mohli by ste si kúpiť letenku a normálne komerčné lietadlo by vás na palubu dopravilo. Keď už poletíte na Sky Cruise, môžete sa kochať úžasným výhľadom z rôznych pozorovateľní, k dispozícii vám bude niekoľko reštaurácií a barov a ak by ste sa nudili, môžete si zájsť do kina, divadla alebo ďalších atrakcií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pilota by ste tu však hľadali márne, kormidla sa chopí umelá inteligencia, ktorá dokáže predpoedať počasie a hlavne turbulencie. Tie si nielen všimne, no zároveň ich vie aj obísť, aby mali pasažieri na palube ničím nerušený let, informuje Interesting Engineering.

Dokáže Sky Cruise vzlietnuť?

Ako hovorí autor konceptu, lietadlo Sky Cruise bude vo vzduchu držať 20 elektrických motorov. Tým dodá potrebnú elektrinu jadrová fúzia. Ide o ambiciózny koncept, no vďaka nemu by mohlo lietadlo Sky Cruise neprerušovane letieť až niekoľko rokov.

„Verím, že lietanie je v súčasnosti už zastarané a únavné. Prišiel čas na inovácie a hľadanie nových spôsobov, ako si lety spohodlniť. Vždy sa mi páčil film Laputa: Zámok v oblakoch, kde žili ľudia v gigantických lietajúcich lodiach,“ vyjadril sa Al-Ghaili.

Odhaduje, že by sa jeho koncept mohol dostať do vzduchu najneskôr do 20 až 30 rokov. Jediné, čo brzdí vývoj lietadla je dostatočne silný zdroj energie pre vzlet. Jadrovú energiu považuje Al-Ghaili za budúcnosť, na ktorú už nemusíme dlho čakať.

„Myslím si, že už čoskoro uvidíme fúzne reaktory tak malé, že by sa mohli zmestiť aj do konceptu môjho lietadla,“ hovorí Al-Ghaili.

Energiu považuje za najväčší problém, no zároveň priznáva aj to, že by bolo treba ešte doladiť aerodynamiku stroja.

Názory na koncept Sky Cruise sa líšia. Niektorí lietadlo obdivujú, iní dosť nahlas pochybujú o tom, či by sa podobný stroj dokázal odlepiť od Zeme. Jeden užívateľ na platforme YouTube napísal, že na vzlet by lietadlo potrebovalo obrovskú runway. Iní si všimli, že chýbajú základné charakteristiky lietadla, napríklad rozpätie krídel alebo váha. Iní sa na koncepte zasmiali a poukázali, že by išlo o veľmi zlý nápad.

„Je to ako zmiešať Titanic s Hindenburgom a vložiť do neho jadrový reaktor,“ písali užívatelia na YouTube.

Al-Ghaili však berie ako pozitívnu, tak aj negatívnu kritiku. Teší ho hlavne tá konštruktívna, pri ktorej si ľudia nielen všimnú nedostatky, no pokúšajú sa nájsť aj riešenia. Autor konceptu je optimistický a tvrdí, že stačí len pár dizajnových úprav a na oblohe môžeme mať gigantický lietajúci hotel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre