SpravodajstvoVeda a výskum

Ako ďaleko sme od stabilnej jadrovej fúzie? Ľudstvo môže stáť na prelome neobmedzenej a čistej energie

K stabilnej jadrovej fúzii vedie hrboľatá cesta, no výskumu sa venuje množstvo spoločností.

Jadrovú fúziu mnohí považujú za svätý grál energetiky. Nielen že je bezpečná, no svetu by mohla poskytnúť čistý zdroj prakticky neobmedzenej energie.

V jadre každej hviezdy môžeme nájsť obrovské teploty a tlak. Ide o tak extrémne podmienky, že atómy strácajú svoju prirodzenú odpudivosť a spájajú sa do jedného väčšieho. Nielenže tým vznikajú nové prvky, no zároveň sa uvoľňuje aj obrovské množstvo energie. Tento proces nazývame jadrová fúzia a vo vesmíre je úplne prirodzený.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napriek tomu sa nám ho na zemi nedarí vytvoriť, aspoň nie v takej škále, aby sme sa mohli odpútať od fosílnych palív ako nášho hlavného zdroja energie. Globálne otepľovanie však klope na dvere a ľudstvo už je nútené nájsť nový, čistý zdroj energie, aby znížilo emisie skleníkových plynov na nulu do roku 2050.

Ako ďaleko sme teda od toho, aby sa z jadrovej fúzie stala realita? Výskumníci si už robia srandu z toho, že nech sa túto otázku spýtate kedykoľvek, odpoveď bude vždy 10-20 rokov. Portál The Conversation sa na to pozrel trošku odbornejším okom.

Všetky pokroky v jadrovej fúzii ležali až doteraz na pleciach súkromných spoločností. Tie zaznamenali najvýraznejšie prelomy, no zároveň si museli pomerne nákladný výskum zaplatiť. Podľa The Conversation sa však situácia mení.

Minulý rok sa do výskumov jadrovej fúzie vrazili približne 2-miliardy amerických dolárov, no tento rok dotácie vzrástli o viac ako polovicu na 4,7-miliárd amerických dolárov.

Problémy jadrovej fúzie

Jadrová fúzia sa odohráva v jadrách hviezd, čo je mimoriadne špecifické prostredie. Vedci musia toto prostredie vytvoriť v laboratórnych podmienkach, čo sa ukazuje ako nesmierne náročný proces. Prototypy fúznych reaktorov toto prostredie dokážu vytvoriť, no ak dôjde čo i len k najmenšej zmene, reakcia sa ukončí. Na jednu stranu to robí z fúznej reakcie bezpečnú alternatívu jadrového štiepenia, no na druhú stranu zatiaľ vedci nedokážu udržať jadrovú fúziu na dlhšiu dobu ako niekoľko sekúnd.

Výskum jadrovej fúzie začal už od 50. rokov minulého storočia a vo väčšine prípadov ho dotovali vlády štátov. Dnes však vznikajú aj súkromné spoločnosti, ktoré sa pokúšajú ľudstvo posunúť vpred. Zmeny sa však dejú aj v postoji svetových vlád k súkromným projektom jadrovej fúzie. Spojené štáty a Spojené kráľovstvo podporujú vytvorenie verejno-súkromných partnerstiev, aby podporili svoje výskumné programy.

Mení sa nielen prístup svetových vlád, ale aj technológia potrebná na dosiahnutie stabilnej jadrovej fúzie. Minulý rok sa podarilo vedcom z inštitútu MIT vytvoriť prelomový magnet, ktorý by mohli využiť vo fúznych reaktoroch. V posledných rokoch sa vedcom podarilo dosiahnuť teploty, potrebné na začatie jadrovej fúzie, minimálne 100-miliónov °C.

Vedcom sa darí vytvoriť vo fúznych reaktoroch podmienky, ktoré možno nájsť v jadrách hviezd a udržať ich dostatočne dlho na to, aby sa začala jadrová fúzia. Vo februári tohto roku zaznamenal najsilnejší tokamak (pozn. redakcie: Typ fúzneho reaktoru), Joint European Torus, svetový rekord v udržaní energie.

K fúzii však vedú aj iné cesty, čo dokázala austrálska spoločnosť HB11. Tá vyvíja systém vodíkovo-bórovej laserovej fúzie. V apríli tohto roka zaznamenala prevratné výsledky, ktoré by nás mohli posunúť k neobmedzenej energií.

Otázka ako ďaleko sme od stabilnej jadrovej fúzie je zákerná. Vedci z celého sveta na tomto projekte pracujú a prinášajú rok čo rok prelomové výsledky. Nejakú dobu si na ňu ešte počkáme, no možno už na nás čaká za rohom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close