Sexting a jeho riziká nie sú cudzie ani deťom: Pri zneužití intímneho obsahu sa boja zdôveriť rodičom, pomoc hľadajú anonymne

Stačí len málo, aby bol intímny obsah zneužitý, v horších prípadoch aj na vydieranie alebo kyberšikanu. Pri zneužití intímneho obsahu sa ale deti boja požiadať o pomoc rodičov.

vydieranie deti a pomoc
Zdroj: Dragana Gordic / Shutterstock.com, Andrey Mihaylov / Shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Približne každý piaty maloletý má skúsenosť so zneužitím dobrovoľne poskytnutých intímnych materiálov, čo vyplynulo z minuloročného prieskumu na tému konsenzuálneho sextingu, ktorý organizovala spoločnosť ESET.  

Ako už z názvu vyplýva, sexting je forma četovania, pri ktorej si dve strany vymieňajú správy intímneho charakteru a väčšinou v rámci nej dochádza aj k výmene fotografií alebo videí, či už obojstranne alebo jednostranne. Bohužiaľ, pomerne často sa sextingu venujú aj osoby mladšie ako 18 rokov. Už pre dospelého človeka môže posielanie intímneho materiálu predstavovať riziko, že sa tento materiál dostane na internet a k rodine či známym, napríklad cez urazeného partnera. Pre mladistvých predstavuje táto činnosť niekoľkonásobne vyššie riziko.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ESET uvádza, že v prípade zneužitia intímneho materiálu maloletých osôb sa k polícii dostane len veľmi málo prípadov. Väčšina mladistvých hľadá pomoc online, formou rôznych anonymných poradní. Najväčším strachom maloletých je to, že sa o tom dozvedia rodičia, spolužiaci alebo učitelia. Problém šikany a kyberšikany je aj u nás na školách rozšírený, no či v týchto prípadoch ide o šikanu formou intímneho obsahu, nie je presne známe. Sexting a problémy z neho vyplývajúce sú aj dnes chúlostivý problém, ktorým sa škola začne zaoberať až keď je najhoršie

Ak kyberšikana prostredníctvom intímneho materiálu neplnoletých osôb dosiahnu takých rozmerov, že sa materiál začne šíriť po škole, potom k prípadu pristupuje aj polícia, ktorá to vníma ako šírenie detskej pornografie.  

Kontrola obsahu pomáha, ale nie je zárukou 

Polícia opisuje aj prípady, kedy maloleté osoby vytvorili intímny materiál, ktorý sa následne snažili zverejniť na YouTube. Táto platforma však automaticky kontroluje pred zverejnením každý obsah a ak zachytí pokus o nahratie takéhoto videa, automaticky informuje príslušné úrady.

Dieťaťu sa nakoniec intímny obsah nahrať nepodarí. Potom ho ale môže rozposlať svojim kamarátom cez súkromné správy, ktoré už nie sú kontrolované. Maloleté osoby však môžu intímny obsah zdieľať aj v rámci už spomínaného sextingu. Najčastejšie sa tento nevhodný obsah šíril cez Instagram, Snapchat a Messenger.  

Keď už má materiál intímneho charakteru iná osoba, maloletý odosielateľ stráca kontrolu nad tým, čo sa s týmito fotografiami, videami alebo iným druhom obsahu bude diať ďalej. Prijímateľ sa môže rozhodnúť “pochváliť sa” týmto obsahom kamarátom, ktorí to pošlú ďalej atď. Rovnako sa môže stať, že prijímateľ začne odosielateľa vydierať, alebo si z neho robiť srandu.  

Stačí len málo, aby bol intímny obsah zneužitý a keď sa tak stane, deti väčšinou vyhľadávajú pomoc anonymne online. Dôvodom môže byť, že sa hanbia a nechcú, aby sa o tom dozvedeli rodičia, blízki či spolužiaci. Deti sa však môžu báť aj trestu alebo pocitu sklamania svojich rodičov.  

“Anonymné kanály sú pre deti jednoduchšou cestou. Takto môžu ventilovať svoje obavy a ak zavolajú na anonymnú linku odborníkov, otvorene sa môžu dohodnúť na prvých krokoch,” tvrdí detská psychologička Kamila Ryšánková.  

ESET v rámci projektu To nevymažeš ponúka rady čo robiť v takomto prípade, no zároveň poradí aj to, ako praktizovať sexting bezpečnejšie. V rámci projektu ponúka rady nielen pre maloletých, ale aj pre rodičov a učiteľov. Ak sa dieťa zverí že po ňom niekto chce fotky a jemu je nepríjemné takéto fotky posielať, pre rodičov je dôležité aby ocenili zdôverenie a v kľude premysleli ďalšie kroky. Ako prvé by však dieťa malo prerušiť s danou osobou kontakt. Odporúča sa tiež uložiť históriu četu, fotografií, videí ale aj profilu agresora. Materiál treba poskytnúť polícii alebo anonymným poradniam, ktoré s políciou spolupracujú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre