SpravodajstvoVeda a výskum

Kyberšikana vzniká z tohto dôvodu, tvrdí štúdia: Ako vníma útoky agresor?

Kyberšikana podľa výsledkov novej štúdie existuje aj preto, lebo útočník chce cítiť sociálne uznanie.

Kyberšikana je problém, s ktorým sa v online priestore stretáva čoraz viac mladistvých, na ktorých môže mať takáto forma týrania vážne negatívne dôsledky.

Ako už z názvu vyplýva, ide o formu antisociálneho správania, pod ktorú spadá posielanie obťažujúcich, urážlivých či útočných správ a to už prostredníctvom sociálnych sietí, e-mailov alebo SMS správ. V najhorších prípadoch sa môže kyberšikana prejaviť aj vytváraním dehonestujúcich stránok a blogov či zdieľaním fotografií alebo iného obsahu s cieľom poškodenia identity obete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie sa s takouto formou útokov môžeme stretnúť na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter a Instagram. Objavuje sa aj pri hraní online hier. Objavuje sa hlavne medzi mladistvými na stredných školách, no to neznamená, že sa nemôže objaviť u starších ľudí, napríklad aj v práci. Najväčším lákadlom pre agresorov je práve anonymita, ktorú internet poskytuje. Častokrát sa ukrývajú pod rôzne pseudonymy no pre obete býva kyberšikana častokrát závažnejšia ako tradičné šikanovanie. Pred útokmi totiž nie je chránená ani v bezpečí domova a v modernej dobe sa agresori cez smartfóny môžu k obetiam dostať kedykoľvek a kdekoľvek. Lenže prečo to robia?

Motív agresorov

Nedávno sa vo vedeckom časopise PLOS ONE objavila štúdia skúmajúca antisociálne správanie na internete a dôvody jeho vzniku. Autori vyspovedali viac ako 350 študentov v online dotazníku. Výsledky ukázali, že agresori začínajú s antisociálnym správaním v online priestore pre zábavu alebo pocit uznania. Tí ktorí sa tomuto správaniu venujú dlhodobejšie, majú nižšiu empatiu ako je priemer. Znamená to, že agresori hľadajú na internete zábavu, vzrušenie a sociálne uznanie, pričom častokrát nedokážu pochopiť emócie iných ľudí, typicky svojich obetí. Tým pádom si neuvedomujú ani dôsledky svojho konania.

„Kyberšikana na sociálnych sieťach je na vzostupe. Ide o trend, ktorý sa od začiatku pandémie COVID-19 ešte viac zintenzívnil. Počas pandémie prešla veľká časť komunikácie do online priestoru a spolu s ňou sa objavilo aj antisociálne správanie,“ píšu autori vo svojej práci.

Obete kyberšikany môžu byť správaním agresorov výrazne negatívne ovplyvnené. Ukázalo sa že ľudia, ktorí boli v minulosti šikanovaní cez internet, mali negatívnejší postoj k technológiám a internetu. Online šikanovanie vedie k mentálnemu a emočnému stresu. Obete sa s ním častokrát vysporiadajú spôsobom, ktorý vedie k ešte väčšej izolácii.

Medzi formy kyberšikany patrí napríklad aj „trolling“. S týmto správaním sa v online priestore stretávame často a znamená úmyselnú provokáciu cez komentáre alebo správy. Troll častokrát prispieva do diskusných fór s kontroverznými názormi, ktoré majú jediný cieľ, rozrušiť čo najviac ľudí. Najväčším úspechom preňho je, keď sa mu podarí vyvolať hádku.

Autori štúdie vo svojej práci naznačujú, že cvičenia na vybudovanie empatie by mohli pomôcť zmenšiť počet prípadov kyberšikany. Empatickejší ľudia by dokázali pochopiť emócie svojich obetí a zároveň by viac rozmýšľali o dôsledkoch ešte predtým, než by poslali negatívnu správu alebo komentár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close