Šepká sa o možnom vstupe Apple na trh s elektromobilmi. Vieme, v ktorom roku by sme mohli vidieť prvé vozidlo!

Projekt Titan má napredovať. Vidina prvých elektromobilov s logom Apple je údajne predo dvermi. Dočkať by sme sa ich mohli v roku 2024

Apple Car_iCar
Zdroj: YouTube (Luxury Zone)

Svetu elektromobilov v súčasnosti vládne spoločnosť Tesla, ktorá je mimochodom aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete. Trhom s elektromobilmi by však v dohľadnej dobe mohla zatriasť spoločnosť Apple, ktorá sa väčšine z nás spája s mobilnými zariadeniami iPhone.

Portál reuters.com prišiel so správami, v ktorých píše, že projekt Titan, na ktorom Apple pracuje od roku 2014 pomaly, ale isto sa blíži do komerčnej fázy. Ešte v roku 2019 zamestnával tento projekt približne 190 ľudí, pričom výsledky ich práce pomaly vyplávajú na povrch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovaných informácií, Apple v súčasnosti definoval projekt výroby  komerčného vozidla, ktoré by malo byť poháňané revolučným „monočlánkvým“ dizajnom batérie. Výsledkom tohto nového dizajnu batérie by malo byť zväčšenie objemu jednotlivých článkov v batérii a zároveň získanie dodatočného priestoru vo vnútri batériového modulu. V praxi by to malo znamenať, že do batérie je možné zabaliť viac aktívneho materiálu, čo dáva autu potenciálne väčší dojazd. Apple má okrem iného skúmať aj LFP alebo fosforečnan lítno-železitý, ktorý je lacnejší, bezpečnejší a má menšiu pravdepodobnosť prehriatia.

Apple má pred sebou ešte niekoľko výziev

Očakáva sa, že Apple pravdepodobne pri výrobe nového vozidla uzavrie partnerstvo s existujúcim výrobcom automobilov, avšak spoločnosť bude musieť čeliť viacerým výzvam. Jednou z nich je objem výroby. Dôvodom je, že aby to dávalo ekonomický zmysel, tak v rámci jednej výrobnej série, je potrebné vyrobiť aspoň 100-tisíc vozidiel. 

„Ak je na planéte jedna spoločnosť, ktorá má na to zdroje, je to pravdepodobne Apple. Ale zároveň to nie je mobilný telefón,“ uviedol človek, ktorý pracoval na projekte Titan.

Nie každý si myslí, že vlastný elektromobil je cestou

Zároveň však treba dodať, že nie každý si myslí, že výroba vlastného automobilu by bolo pre spoločnosť prospešnou. Trip Miller, riadiaci partner investora spoločnosti Apple, Gullane Capital Partners, uviedol, že pre Apple môže byť ťažké vyrábať tak veľké objemy automobilov.

„Zdá sa mi, že ak Apple vyvinie pokročilý operačný systém alebo technológiu batérií, bude to najlepšie využiť v partnerstve s existujúcim výrobcom na základe licencie,“ uviedol Miller, ktorý ďalej dodal: „Ako vidíme u spoločnosti Tesla a starších spoločností v oblasti automobilov, vlastníctvo veľmi zložitej výrobnej siete po celom svete sa nestane cez noc.“

Podľa doteraz známych správ, by sme sa prvého vozidla spoločnosti Apple mohli dočkať v priebehu roka 2024. Druhým dychom zdroj portálu však dodáva, že teoreticky by to mohlo skĺznuť aj do roku 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre