Satelit americkej NASA objavil nezvyčajnú sústavu, ktorá je vesmírnou raritou

Satelit TESS narazil na veľmi vzácnu hviezdnu sústavu

binárna sústava
Zdroj: youtube.com (NASA Goddard)

Satelit americkej vesmírnej agentúry, NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite), objavil mimoriadne unikátnu hviezdnu sústavu. Tá sa nazýva TIC 168789840 a je od nás vzdialené 1900 svetelných rokov, píše portál Slashgear.

Výnimočné na tejto sústave je, že sa skladá až z troch binárnych párov, čiže dokopy až šiestich hviezd. Tieto páry sa pohybujú okolo troch rôznych ťažísk a sú navzájom gravitačne zviazané. Inými slovami, šestica hviezd obieha okolo jadra galaxie ako jedna hviezdna sústava.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Satelit TESS sústavu objavil preto, lebo v nej dochádzalo k záhadnému poklesu a nárastu jasnosti. Vedci tvrdia, že mnoho sústav, ktoré satelit TESS objavil, sú zložené z troch, alebo štyroch hviezd. Ak však hovoríme o sústave s viac ako štyrmi hviezdami, šanca že takáto sústava vznikne je naozaj veľmi nízka. Napriek tomu však boli objavené aj ďalšie sústavy, ktoré majú viac hviezd.

Záhadná sústava

Lenže vedci majú problém sústavy s veľkým množstvom hviezd odhaliť. Môže za to algoritmus, pomocou ktorého vieme identifikovať nové hviezdy. V prípade sústavy TIC 168789840 astronómovia neidentifikovali žiadne planéty. Objavili však, že dva páry hviezd obiehajú vo veľmi tesnej blízkosti a akoby vytvárali svoju vlastnú štvorhviezdnu sústavu. Zároveň astronómovia tvrdia, že ak by v tejto zvláštnej podsústave existovala akákoľvek planéta, tá by bola buď vystrelená zo sústavy, alebo pohltená jednou zo šiestich hviezd.

Tretí pár sa nachádza trošku ďalej a obieha okolo štvorice hviezd, raz za 2-tisíc rokov. Je možné, aby okolo tohto páru obiehali exoplanéty. Vedci sa však pokúšajú prísť na to, ako táto záhadná šesťhviezdna sústava mohla vzniknúť. Podľa nich je fascinujúce už len to, že sústava aj teraz dokáže existovať. Dúfajú však, že sa im v blízkej budúcnosti podarí získať viac informácií, ktoré by viedli k objasneniu tejto záhadnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre