Samsung Galaxy M21 – otestovali sme jeden z najdostupnejších smartfónov od Samsungu. Stojí však za povšimnutie?

Úplná novinka na trhu sľubuje nadpriemernú výdrž a dostatok výkonu pri hraní hier a to aj napriek nízkej cenovke

Recenzia Samsung Galaxy M21
Zdroj: Vosveteit.sk

Ponuka smartfónov juhokórejského Samsungu sa rok čo rok rozširuje o nové, často zaujímavé modely, ktoré majú na trhu so smartfónmi veľký potenciál. Skladacie smartfóny, vlajkové lode, akási stredná trieda Galaxy A a koniec koncov v našich končinách úplne nový modelový rad – Galaxy M. Nový modelový rad Galaxy M má ponúkať “Maximum zábavy” za pomerne dostupnú cenu, no dokáže jeho prvý predstaviteľ Galaxy M21 zaujať prípadných zákazníkov aj napriek tomu, že má vo svojej cenovej kategórii hneď niekoľko konkurentov, aj z vlastných radov? Na všetky výhody aj nevýhody tohto smartfónu sa dnes spoločne pozrieme v najnovšej recenzii. 

Dizajnovo klasická stredná trieda od Samsungu

samsung galaxy m21 3
Zdroj: vlastný

Ako prvý by som zhodnotil dizajn samotného smartfónu, ktorý prípadných záujemcov o tento smartfón určite poteší, no nič špeciálne od nového modelu Galaxy M21 rozhodne nečakajte. Do redakcie nám dorazil smartfón v prevedení Čierna, čo je dobrá voľba pre tých konzervatívnejších. Smartfón na prvý pohľad vyzerá naozaj dobre a “luxusne”, pričom z neho vôbec nie je cítiť, že ide o jeden z najdostupnejších smartfónov od Samsungu. Malé rámčeky okolo displeja a pomerne nenápadný kvapôčkový výrez v Infinity-U displeji je už akousi klasikou od Samsungu v tejto kategórii zariadení, no podľa môjho názoru je riešenie Infinity-O displeja o čosi dizajnovo krajšie a menej rušivé. Väčšia “brada” smartfónu dá o sebe vedieť vcelku rýchlo, no pri používaní vás nijako neobmedzuje. Čo sa zadnej strany zariadenia týka, 2,5D zaoblený dizajn určite poteší, no lesklý “prémiový” povrch je skôr na škodu. Po 10 sekundách používania je negatívum lesklého povrchu jasné – viditeľné odtlačky prstov sú doslova všade. Lesklý povrch je zároveň háklivý na poškriabanie, čo si ale všimnete iba pod určitým uhlom svetla, no tak či tak ide o značný nedostatok. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
samsung galaxy m21 2-min
Zdroj: vlastný

Super AMOLED displej je veľkým plusom

Model Galaxy M21 prichádza s jedným veľkým plusom, ktorý väčšina jeho konkurentov, mimo modelov od spoločnosti Samsung, neponúka a tým je Super AMOLED displej, v tomto prípade ide o 6,4-palcový Infinity-U displej s FHD+ rozlíšením. Väčšina majiteľa AMOLEDov mi dá určite za pravdu v tom, že tento typ panelu je zrejme najlepšia voľba, minimálne v kategórii dostupnejších smartfónov. Skvelé živé farby sú samozrejmosťou, pričom veľkými výhodami sú skvelá jasnosť displeja, ako aj naozaj dychberúco veľká zobrazovacia plocha. Tá má však aj jednu nevýhodu, ktorá je už ale nevýhodou zrejme všetkých moderných smartfónov – na jednoduché ovládanie jednou rukou môžete zabudnúť, no s tým už zrejme my, zákazníci, nič nenarobíme. Na záver treba spomenúť aj možnosť zapnutia Always On displeja, ktorý je už pre mňa osobne nutnosť, keďže som naň naučený už dobré 3 roky. 

samsung galaxy m21
Zdroj: vlastný

Hrdí sa výkonom, no iba pri určitých aplikáciách

Galaxy M21 a jeho motto  “Maximum zábavy” značne vystihuje, na čo je tento smartfón stavaný a pre aký typ používateľov je určený. Čo sa hardvéru týka, smartfón v sebe ukrýva osemjadrový procesor Exynos 9611, ktorý za normálnych podmienok beží na frekvencii 1,7 GHz. Ďalej v ňom nájdeme 4 GB RAM a 64 GB interné úložisko, rozšíriteľné až o 512 GB pomocou SD karty. A ako to je teda na tom celkový výkon samotného smartfónu? Galaxy M21 zvládne to, na čo je stavaný – hranie moderných smartfónových hier a to najmä vďaka špeciálnemu režimu Game Booster. Keďže osobne nie som veľkým fanúšikom mobilných hier, musím zhodnotiť, že zariadenie ma po stránke “normálneho” výkonu sklamalo. Očakával som svižnejšiu odozvu od aplikácií, ako aj od samotného systémového prostredia Androidu 10, respektíve nadstavby One UI 2.0. Chápem, že nejde o drahý smartfón a netreba od neho očakávať príliš veľa, no zároveň musím dodať, že čiastočný multitasking je v tomto prípade pomerne náročný a už pár rýchlych akcii za sebou dokáže v smartfóne vyvolať značnú mieru chaosu, ktorý sa prejaví seknutím, či spomalením pri ďalšej akcii.

Zrejme najväčšia batéria na trhu, no o výdrži sa to povedať nedá

Veľkým plusom nového smartfónu od juhokórejského smartfónu má byť enormne veľká batéria, ktorá na trhu príliš veľa konkurentov, minimálne na papieri, nemá. Batéria s kapacitou až 6 000 mAh ma ihneď po prečítaní špecifikácií zaujala a očakával som od nej naozaj veľa. Dúfal som vo výdrž na úrovni dvoch dní v nie príliš náročnom zaťažení – wi-fi, Always On displej, pri presunoch LTE, prijímanie hovorov, občasné ťukanie na sociálnych sieťach, večer pár desiatok minút pozerania videí na YouTube. Bohužiaľ, v tomto smere však boli moje očakávania od smartfónu o čosi väčšie, keďže prax ukázala, že smartfón vydrží v takomto “režime” zhruba 24 hodín. Zariadenie som totižto v prvý deň nabil na zhruba 95 percent večer, pričom som ho na nabíjačku dal až na druhý deň, v podobnom čase, pričom batéria stále ukazovala 8 percent. V dnešnej dobe nejde o vôbec zlý výsledok, no ak vezmem do úvahy, že batéria má takmer dvojnásobnú kapacitu, ako väčšina bežných smartfónov, ide o čiastočné sklamanie. Kvôli enormne veľkej kapacite je čiastočnou nevýhodou aj rýchlosť nabíjania pomocou pribaleného 15W rýchlo nabíjacieho adaptéru, ktorý si vypýta naozaj veľa času na úplné nabitie. Radovo tak treba počítať s tým, že úplné nabitie batérie vám môže zabrať aj viac ako 100 minút, no ak smartfón dáte smartfón na nabíjačku aspoň raz za deň, za zhruba 40-50 minút môžete očakávať nabitú batériu (zhruba z 30/40 percent na 100 percent). Batériu tak celkovo hodnotím neutrálne, keďže oceňujem celodennú výdrž bez nutnosti nabíjania v aute, kancelárii a podobne, no od dosiahnutia dvojdňovej výdrže je ešte Samsung dosť ďaleko.

Trojitý fotoaparát predbieha konkurenciu

Ďalej by som sa chcel bližšie povenovať fotografickej výbave smartfónu Galaxy M21, ktorá rozhodne nie je na zahodenie. Na zadnej strane smartfónu sa nachádza hneď trojica fotoaparátov – 48 Mpx (f/2.0) hlavný snímač, 8 Mpx (f/2.2) snímač s ultraširokým objektívom a v neposlednom rade 5 Mpx (f/2.2) snímač hĺbky ostrosti.

samsung galaxy m21 makro-min
Zdroj: vlastný

Zadný fotoaparát je celkovo skonštruovaný pomerne dobre a vo väčšine prípadov si dobre rozumie aj so softvérom Samsungu. Veľmi pozitívne ma prekvapil hlavný 48 Mpx snímač, ktorý dokonale zachytáva aj tie najmenšie detaily a od tejto cenovej kategórie som až takú ostrosť naozaj nečakal. Výborný je aj doplnkový snímač hĺbky ostrosti, ktorý pri pohľade na zadný panel vyzerá trošku smiešne, no odvádza naozaj skvelú robotu. Rôzne čisto softvérové riešenie sa na takýto štýl rozostrenia jednoducho nechytajú, o čom sa môžete presvedčiť aj na fotografii nižšie.

samsung galaxy m21 dynamicke zaostrenie
Zdroj: vlastný

Zadný fotoaparát som vyskúšal hneď v niekoľkých režimoch a Samsungu dávam veľký palec hore za to, že fotoaparát automaticky rozoznáva snímané objekty, čím následne upravuje rôzne softvérové parametre fotoaparátu. Fotoaparát podľa mňa pracuje výborne v bežnom režime, ako aj v režime Dynamické zaostrenie, či v prípade vytvárania klasickej panorámy. 

samsung galaxy m21 fotoaparat vs ultrasirokouhly fotoaparat-min
Zdroj: vlastný

Príliš veľa chvály si ale nezaslúži ultraširoký fotoaparát, ktorý je podľa môjho názoru skôr zbytočným technologickým výdobytkom a smartfón by ho vôbec nepotreboval. Áno, na zachytenie jednej fotografie kostola, monumentu, či iného objektu to postačuje, no výsledné fotografie ma vôbec nepresvedčili o tom, aby som vôbec takýto režim ešte niekedy vyskúšal. Podobne ma iritovala aj panoráma vytvorená širokouhlým objektívom – úprimne, tento režim mohol Samsung nahradiť možnosťou vytvorenia 360-stupňovej panorámy. 

samsung galaxy m21 panorama-min
Zdroj: vlastný

Čo sa týka kvality predného 20 Mpx fotoaparátu, bol som príjemne prekvapený. Na vytváranie selfíčok je smartfón ako stvorený a nechýba mu naozaj nič. Vítam aj možnosť vytvorenia “širokouhlej” selfie fotografie, no na zachytenie celej skupiny ľudí to zrovna nie je. Príjemne prekvapený som bol aj z kvality videí – režim Super spomalenie pri 240 fps je naozaj výborný, no ide skôr o zábavku a tak často ho nevyužijete. V prípade natáčania normálnych videí však odporúčam zvoliť FullHD režim so zapnutou stabilizáciou, natáčanie v 4K, ktoré stabilizáciu nepodporuje, je vhodné na statickejší typ videa.

samsung galaxy m21 selfie fotoaparat-min
Zdroj: vlastný

Skvelá pripojiteľnosť a zabezpečenie

samsung galaxy m21 4
Zdroj: vlastný

Galaxy M21 však neláka iba na výbornú kvalitu fotografií, či moderný dizajn, ale aj na možnosti v rámci pripojiteľnosti a zabezpečenia. Smartfón totižto ponúka presne to, čo vyhľadáva väčšina zákazníkov hľadajúcich dostupné Android zariadenie – klasický 3,5 mm audio konektor, podporu Dual SIM a zároveň možnosť vloženia microSD karty súčasne so SIM kartami a v neposlednom rade štandardný USB Typ-C konektor. Z hľadiska bezpečnosti Samsung zvolil omnoho lepšiu a zrejme aj lacnejšiu alternatívu zabezpečenia – skener odtlačkov prstov na zadnej strane smartfónu, ktorý funguje naozaj bezproblémovo a okamžite. Druhou možnosťou je rozpoznávanie tváre, ktoré beriem ako alternatívu pre tých, ktorým sa zdá odtlačok prsta ako staromódny. Aj táto technológia funguje pomerne spoľahlivo, no za mňa je lepšou voľbou už spomínaný skener odtlačkov prstov. 

Android 10 a One UI 2.0

Na úplný záver recenzie by som vyzdvihol nadstavbu One UI 2.0, ktorá je postavená na minuloročnom Androide 10. Priznám sa, že staršie nadstavby od spoločnosti Samsung neboli môjmu srdcu zrovna blízke, keďže už roky používam zariadenie s natívnym Androidom. Príchodom nadstavby One UI sa však karta obrátila a musím povedať, že s používaním One UI 2.0 som nemal naozaj žiadny problém a zvykol som si na ňu takmer okamžite

samsung galaxy m21 one ui 2.0 2
Zdroj: vlastný

Samozrejme, stále nejde o čistý Android, no v tomto prípade som s nadstavbou vôbec nebojoval, práveže naopak, softvér mi vždy ponúkol to, čo som práve hľadal. Oceňujem prehľadnosť celého prostredia, ako aj viaceré funkcie a aplikácie, ktoré určite stoja za vyskúšanie (napr. Starostlivosť o zariadenie, či menu s Pokročilými funkciami). Ako som už spomínal vyššie, responzívnosť softvéru by mohla byť o čosi lepšia a plynulejšia, no ak vypnete zbytočné animácie, bude s vami softvér spolupracovať o čosi rýchlejšie. 

samsung galaxy m21 one ui 2.0
Zdroj: vlastný

Záver

Zariadenie Galaxy M21 vo mne vyvoláva naozaj zmiešané pocity. Dizajnovo ide o takmer identický smartfón, ako niektoré známe modely z radov Galaxy A, takže z tohto pohľadu nejde o unikátne zariadenie. Výkonovo sa podobá na svojich súrodencov z týchto radov, no má o čosi “väčšie svaly” pri hraní mobilných hier. Fotograficky ide o smartfón hodný omnoho väčšej cenovky, no ako celok má zariadenie aj niekoľko vyššie spomínaných neduhov, ktoré sú však “kameňom úrazu” tejto cenovej kategórie. Neodvážim sa povedať, či je zrovna Galaxy M21 najlepším modelom v cenovej hladine 239 eur, no rozhodne stojí za zváženie.

Poznámka: všetky fotografie aj videá vytvorené smartfónom nájdete na tomto odkaze (Google Fotky)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre