Veľkú Britániu „vyradenie spoločnosti Huawei z hry“ posunie o 2 až 3 roky dozadu

Odhadovaný účet za vyradenie spoločnosti Huawei z hry, môže stáť operátorov 2-miliardy libier

Huawei 5G
Zdroj: Pxiabay.com (byrev), Vosveteit.sk

V priebehu tohto týždňa svet obehla oficiálna informácia, že Veľká Británia nielenže obmedzí účasť spoločnosti Huawei na budovaní 5G infraštruktúry, ale zároveň nahradí aj všetky existujúce komponenty, ktoré už boli zakúpené. Stať sa má tak najneskôr do roku 2027.

Portál theprint.in prichádza so zaujímavým reportom, ktorý hovorí o dopadoch zavedenia tohto opatrenia na Britániu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa zverejnenej správy, náklady Veľkej Británie v spojitosti s týmto opatrením ju budú stať približne 2-miliardy libier, čo určite nie je málo peňazí. Náklady by mali znášať prevažne telekomunikační operátori.

Čo je však horšie, ako peniaze, tak je to, že prijaté opatrenie údajne oddiali adaptáciu 5G technológie v krajine a to najmenej o 2 až 3 roky. Nehovor viac o možných geopolitických vzťahoch s Čínou, ktoré môžu byť týmto rozhodnutím naštrbené.

„Zákaz pre Huawei bude stáť operátorov v Spojenom kráľovstve približne 2 miliardy libier (2,51 miliardy dolárov) na implementáciu a oneskorí sa zavádzanie 5G sietí o dva až tri roky, uviedla vláda.“ píše portál.

Portál ďalej píše aj o tom, že cena za toto rozhodnutie nemusí byť ešte finálnou. Dôvodom je, že Čína mala v minulosti varovať Britániu, že zavedenie tohto opatrenia bude mať „dôsledky“. Dnes je otázne, ako Čína na toto opatrenie zareaguje, ale je možné, že obmedzí obchodný styk s Britániou, v dôsledku čoho by nepriame dopady mohli byť výrazne citlivejšími.

Spoločnosť Huawei sa k vzniknutej situácii pár dní dozadu vyjadrila, že jej je to ľúto, a že sa Briti dostanú do „digitálne pomalého pruhu“. Spoločnosť ďalej prostredníctvom úst Ed Brewster, hovorcu spoločnosti Huawei U. K doplnila, že vidí za tým skôr obchodnú politiku USA, a nie reálne obavy o bezpečnosť, ako tvrdí oficiálna správa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre