KryptomenySpravodajstvo

Salvádor, prvá krajina na svete, ktorá akceptovala bitcoin ako národné platidlo, vybuduje 20 „bitcoinových škôl“

Prezident Slavádoru oznámil, že plánujú vybudovať 20 „bitcoinových škôl“, ktoré daňových poplatníkov, nebudú stáť ani 1€.

Po tom, čo kontroverzný zákon o Bitcoine v Salvádore oficiálne nadobudol účinnosť ešte 7. septembra, sa chce Salvádor pustiť do budovania škôl vďaka investíciám získaných z obchodovania s touto kryptomenou. Na tému upozorňuje portál Cointelegraph.com.

Legalizácia Bitcoinu nie je na salvádorskej politickej scéne jednotná a mnohí poslanci otvorene vyjadrili svoj nesúhlas s touto voľbou. Ľudia neprivítali legalizáciu Bitcoinu príliš dobre, napriek tomu, že vláda dala 30 dolárov každému z nich, kto vlastní peňaženku. Prijatie tejto kryptomeny ako zákonného platidla, bolo sprevádzané viacerými protestami, ktoré dokonca vyústili i do krátkodobého poklesu hodnoty Bitcoinov. Medzinárodný menový fond tiež kritizoval salvádorský štát a usúdil, že toto ich rozhodnutie ohrozí finančný systém krajiny. Napriek týmto nezhodám si prezident Nayib Bukele vždy udržal svoju pozíciu a verí, že jeho rozhodnutie legalizovať Bitcoin bude mať nakoniec veľké výhody pre jeho spoluobčanov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte 28. októbra portál Cointelegraph informoval, že El Salvador nakúpil ďalších 420 Bitcoinov, čím sa jeho celková zásoba tejto digitálnej meny vyšplhala na 1 120 Bitcoinov, ktoré sa nachádzajú na štátnom účte Bitcoin Trust. Pri cene 63 000 dolárov za Bitcoin bola výsledná hodnota účtu v tom čase približne 70,5 milióna dolárov. Medzičasom ubehlo len pár dní a cena Bitcoinu opäť o niečo vzrástla.

Zisky z obchodovania chce Salvádor investovať do vzdelávania ľudí aj v oblasti kryptomien

Zisky budú podľa prezidenta Nayiba Bukeleho smerované na výstavbu 20 škôl. Miestne médiá informovali, že výstavba 20 nových škôl podporí rozšírenie vzdelávania o kryptomenách pre miestnych obyvateľov a bude súčasťou ďalších štyroch stoviek škôl plánovaných pre program „Moja nová škola“. Program sa začal ešte v januári a jeho cieľom je zapojiť školy po celej krajine do procesu vzdelávania okolo digitálnych mien. Salvádorský štát chce finančne podporovať tieto školy priamo zo svojich fondov. Sám prezident Nayib Bukele dal jasne najavo, že infraštruktúra bude vybudovaná len z príjmov z vládneho bitcoinového fondu a že na financovanie projektov sa nepoužijú žiadne peniaze daňových poplatníkov.

V polovici októbra salvádorský prezident tiež oznámil, že vláda vynaloží 4 milióny dolárov z účtu Bitcoin Trust na výstavbu novej veterinárnej nemocnice v hlavnom meste San Salvador. Veterinárna nemocnica financovaná zo ziskov Bitcoinu bude zahŕňať 12 základných kliník, 4 pohotovostné ambulancie, 4 operačné sály, rehabilitačnú časť, izoláciu, rekonvalescenciu, kaderníctvo, 7 kancelárií, 14 coworkingových priestorov, laboratórium, 2 učebne a 1 poslucháreň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close