Rýchlosť rotácie Marsu sa každý rok mení, zistili astronómovia. To, ale prečo sa to deje, je záhadou

Americká NASA informuje o výskume, ktorý nahliadol do útrob planéty Mars. Vedcom sa podarilo zistiť, ako sa mení rotácia červenej planéty.

rotacia marsu
Zdroj: Vadim Sadovski / shutterstock.com

Výskumníkom sa podarilo v novej štúdii vytvoriť doteraz najpresnejšie meranie rotácie Marsu, na základe toho ako sa pohybuje roztavené jadro planéty, informuje americká NASA. Nová štúdia sa spoliehala na dáta z misie InSight, ktorá sa skončila v decembri minulého roku. Modulu sa po štyroch rokoch vedeckej práce minula energia.

Potrebné dáta vedci získali vďaka nástroju RISE, ktorý pozostával z rádiového transpondéra a antén. Podarilo sa im zistiť, že rotácia planéty Mars sa každým rokom zrýchľuje o približne 4 mili-.uhlových sekúnd. Ročne sa tak marťanský deň skracuje o zlomok milisekundy. V praxi však ide o veľmi nenápadné zrýchlenie, no napriek tomu vedci nevedia vysvetliť, čo je jeho príčinou. Predpokladá sa, že zrýchlenie rotácie planéty môže spôsobovať hromadenie ľadu na polárnych čiapočkách alebo vzostup pôdy po dobe ľadovej, kedy bola pevnina pochovaná ľadom. Zmena distribúcie hmoty môže spôsobiť rýchlejšiu rotáciu planéty, podobne ako keď krasokorčuliar rotuje rýchlejšie po stiahnutí rúk bližšie k telu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Teší nás, že sa nám podarilo získať tak presné merania. Dlhú dobu som sa pokúšal dostať na Mars modul ako InSight a výsledky, ktoré nám táto misia poskytla, stoja za desaťročia príprav,“ tvrdí hlavný vyšetrovateľ misie InSight, Bruce Banerdt, z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Inštrument RISE používalo niekoľko pristávacích modulov, ktoré na Mars zavítali vrátane misií Viking, ktoré planétu navštívili ešte v 70. rokoch minulého storočia. Hoci tieto misie poskytli vedcom cenné informácie, žiadna nemohla ťažiť z pokročilej rádiovej technológie, ktorou bola vybavená misia InSight. Táto misia vedcom poskytla približne päťkrát presnejšie dáta než misie Viking.

Ako sa zisťuje rotácia planéty

Rotáciu Marsu vedci skúmali pomocou inštrumentu RISE a siete Deep Space Network. DSN poslala inštrumentu RISE signál, ktorý prístroj odrazil naspäť. Keď vedci dostali odrazený signál, hľadali mimoriadne drobné zmeny frekvencie spôsobené Dopplerovým posunom. Ide o fyzikálny jav, ktorý spôsobuje napríklad to, že siréna ambulancie mení výšku zvuku keď sa ku nám približuje a keď sa vzďaľuje. Skúmanie Dopplerovho posunu vedcom umožnilo zistiť ako rýchlo planéta rotuje.

„Pozeráme sa na variácie len niekoľkých desiatok centimetrov za obdobie Marťanského roka. Vyžaduje si to veľa času a dát, kým ich vôbec začneme vidieť,“ vysvetľuje Sebastien Le Maistre z Kráľovského observatória v Belgicku.

Popri výskume sa vedcom podarilo zistiť aj priemer marťanského jadra, ktoré je približne 1 835 kilometrov. Zároveň získali lepšiu predstavu o jeho tvare. Vedci poukazujú na to, že tvar marťanského jadra nemožno vysvetliť len cez rotáciu planéty. Vyžaduje sa, aby mal Mars regióny vyššej a nižšej hustoty hlboko v plášti planéty.

Dáta misie InSight poslúžia vedcom ešte roky. Znamená to, že v budúcnosti výskumníci prinesú aj ďalšie fascinujúce poznatky o červenej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre