Ruský cenzorský úrad zablokoval od začiatku vojny takmer 3-tisíc video zdrojov. Dôvod prečo, asi nikoho neprekvapí

Ruský cenzorský úrad od vypknutia vojny na Ukrajine, zablokoval už takmer 3 000 video zdrojov, informuje Roskomnadzor.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Vojna na Ukrajine nám ukázala, ako dôležitý je online priestor a spravodajské kanály. Nejde pritom iba o dostupnosť informácií, ale aj o obsah samotný.

Už krátko po vypuknutí vojny u nášho suseda, Kremeľ vystavil stopku prvým médiám, ktoré označovali „špeciálnu vojenskú operáciu“ ako akt vojny alebo invázie. V dôsledku toho bolo obmedzené fungovanie viacerých ruských médií, ako sú napríklad Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii a ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tie mali údajne šíriť nepravdivé informácie o vojne. Neskôr miestny cenzorský úrad vydal nariadenie, že miestne média môžu o vojne publikovať len tie správy, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Ale aj napriek tomu, časť Rusov obchádzala cenzúru prostredníctvom VPN služieb. Ale aj tie miestny cenzorský úrad začal neskôr blokovať. Nehovor viac o tom, že viacero sociálnych sietí, ktoré Rusko nemalo pod kontrolou, bolo po vypuknutí vojny zakázaných.

Roskomnadzor zablokoval takmer 3 000 „pirátskych“ video služieb

Ruský cenzorský úrad najnovšie oznámil, že medzičasom stihol zablokovať 2 953 video služieb s pirátskym obsahom. Podľa publikovanej tlačovej správy, dosahy týchto kanálov prevyšovali viac ako 16 miliónov používateľov internetu denne.

Pravdepodobne nikoho neprekvapí dôvod, prečo došlo k blokovaniu týchto služieb. Ako úrad vysvetľuje na svojej stránke, tak ide o „pirátsky obsah“ s protiruskou propagandou, ktorý súvisí so „špeciálnou vojenskou operáciou“.

„V dôsledku stiahnutia zahraničných video služieb z ruského trhu a nemožnosti legálneho prístupu k západnému obsahu sa internetové publikum pirátskych zdrojov zvýšilo. Zvýšil sa aj počet zdrojov s pirátskym obsahom.

Pirátske video služby sa začali účelovo využívať v protiruskej propagande a šírení falošných materiálov o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.“, uvádza úrad na svojej webovej stránke.

Roskomnadzor v publikovanej správe ďalej dopĺňa, že za týmito kanálmi stoja nielen Ukrajinci, ale aj ďalšie nepriateľské krajiny.

Rusi nemajú prístup k informáciám

Nedostupnosť vierohodných informácií v kombinácii s cenzúrou je čoraz vypuklejší problém. Uvedomujú si to aj hackeri, ktorí sa snažia medzi miestnych ľudí šíriť informácie o prebiehajúcom konflikte na Ukrajine. Za týmto účelom vytvorili napríklad nástroj  „1920.in“, prostredníctvom ktorého môžu bežní ľudia kontaktovať náhodného Rusa. Prostredníctvom tohto nástroja bolo ešte v auguste odoslaných cez 100 miliónov správ.

Hackeri sa rovnako snažia nabúrať aj do vysielania miestnych médií, čoho sme mohli byť už viackrát svedkami. Prostredníctvom nich následne na krátko púštajú protivojnové správy. Jeden z posledných útokov tohto typu sa odohral len pred týždňom.

Aj samotný Kremeľ si uvedomuje, že informácie môžu byť nebezpečné. Ten ešte začiatkom augusta označil hackerov zo squad303 ako jednu z najnebezpečnejších skupín, ktorá útočí na Rusko. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o hackerov, ktorí vytvárajú nástroje určené na šírenie informácií naprieč Ruskom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre