Spravodajstvo

Schránky Rusov zaplavujú milióny správ zo západu. Anonymous hlásia, že dosiahli ďalší míľnik v boji proti Putinovmu režimu

Cez nástroj 1920.in, prostredníctvom ktorého môžu západniari kontaktovať Rusov, boli už odoslané milióny správ.

Aktuálny vojenský konflikt u nášho východného suseda nevyprovokovane začalo Rusko, ktoré koncom februára zahájilo inváziu naprieč významnými ukrajinskými metropolami. Vojna so sebou nepriniesla len materiálne škody, ale aj nezvratné straty na životoch.

Jedným z kľúčových faktorov, aby mohol hociktorý štát viesť vojnu, je podpora alebo apatia obyvateľstva. Naprieč Ruskom v súčasnosti neexistujú média, ktoré by mohli slobodne informovať o tom, čo sa deje na Ukrajine. Dôvodom je, že ruský cenzorský úrad Roskomnadzor zaviedol naprieč krajinou prísne represie, ktoré to znemožňujú. Spomenúť môžeme napríklad to, že miestne média môžu o vojne publikovať len správy, ktoré pochádzajú z ruských oficiálnych zdrojov. Rovnako nemôžu písať o „špeciálnej vojenskej operácii“ ako o akte vojny, či invázie. Za porušenie týchto pravidiel hrozí osem rokov väzenie. Roskomnadzor rovnako blokuje slobodné média, sociálne siete, ale aj populárne VPN služby, prostredníctvom ktorých bolo možné obchádzať cenzúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nehovor viac o tom, že uniknuté dokumenty zo štátom vlastneného konzorcia VGTRK, ktoré prevádzkuje agentúru Sputnik a desiatky ďalších známych médií, odhalili, že Rusko aktívne ovplyvňuje politicky obsah v mediálnom priestore. Inými slovami, Rusko koriguje to, čo je v médiách.

Najlepšou zbraňou proti cenzúre sú informácie

Dôvody nižšie motivovali hackerov zo skupiny Anonymous, aby pomohli šíriť informácie o tom, aké zverstvá vykonáva Putinov režim u svojho suseda. Podarilo sa im napríklad nabúrať do vysielania viacerých ruských televíznych staníc, kde odvysielali zábery z Ukrajiny. Alebo môžeme spomenúť kybernetický útok na sociálnu sieť VK, prostredníctvom ktorej odoslali milióny správ bežným Rusom o dianí na Ukrajine. Anonymous zároveň vytvorili nástroj, prostredníctvom ktorého môžu ľudia zo západu komunikovať s občanmi Ruska. Vytvorila ho bunka Squad303.

Ide o nástroj, pomocou ktorého môže každý kto chce odoslať konkrétnemu Rusovi správu prostredníctvom SMS, e-mailu, Whatsappu, či Viberu a následne s ním aj aktívne komunikovať.

Tento nástroj sa rýchlo uchytil. Už po pár dňoch prostredníctvom neho odoslali ľudia zo západu viac ako 7 miliónov správ. V polovici minulého mesiaca hackerský kolektív Squad3030 priblížil, že cez nástroj bolo už odoslaných cez 70 miliónov správ. Najnovšie Anonymous hovoria, že k dnešnému dňu bolo prostredníctvom nástroja 1920.in odoslaných cez 100 miliónov správ.

Mimochodom, hackerský kolektív Squad303 v priebehu včerajšieho dňa vytvoril aj nástroj, prostredníctvom ktorého môžeme kontaktovať európskych politikov, aby sprísnili sankcie namierené voči Rusku s cieľom, aby došlo k ochromeniu schopnosti Ruska viesť vojnu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close