Rusko zvažuje zakázať populárne hry so „skrytými vsuvkami“, ktoré ovplyvňujú mladých ľudí

Rusko zvažuje, že obmedzí deťom časť počítačových hier, ktoré obsahujú škodlivý obsah a ovplyvňujú ich podvedomie. Zároveň chce predinštalovať rodičovský zámok do všetkých nových počítačov.

rusko chce zakazat hry s nevhodnym obsahom
Zdroj: Vosveteit.sk, pngegg.com

Ešte v septembri 2021 Čína prišla s nápadom, že obmedzí deťom hranie hier na 3 hodiny denne. No zdá sa, že k podobnému, hoci o niečo prísnejšiemu kroku, sa schyľuje aj v Rusku, upozorňuje portál techspot.com s odvolaním sa na ruské lokálne média. V tomto prípade ale Moskva neplánuje obmedziť čas strávený za počítačom, ale hry, ktoré deti hrajú.

Krajina chce „chrániť mládež“

Ruská vláda mala podľa publikovaných informácií dať pokyn generálnej prokuratúre a príslušným ministerstvám, aby vypracovali legislatívu, ktorá by obmedzila dostupnosť nevhodných hier v krajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom miestnych tvorcov politík je, aby v krajine existoval zoznam schválených hier a register zakázaných hier. Ďalšou novinkou má byť, že naprieč krajinou by musel byť v nových počítačoch predinštalovaný program, pomocou ktorého by mohli rodičia kontrolovať, čo robia ich deti na počítači. Išlo by o akýsi rodičovský zámok, ide o typ softvéru, ktorý obmedzuje funkcie počítača.

K tomuto kroku sa Rusko chce uchýliť z dôvodu, že videohry obsahujú „metódy ovplyvňovania vedomia a podvedomia“, ako aj „škodlivé programy a zakázaný obsah“.

Hry šíria zakázané myšlienky

Iniciátori legislatívy tvrdia, že hry obsahujú „skryté vložky“ a „metódy šírenia informácií, ktoré ovplyvňujú vedomie a podvedomie“. Tento zoznam povolených a zákazník hier, by mal fungovať podobne ako RusStore, čo je alternatívny obchod s aplikáciami ku Google Play. Kontrolu nad týmto zoznam by malo mať Kompetenčné centrum pre substitúciu dovozu v oblasti IKT (CCIKT).

Nie ale všetci experti zdieľajú rovnaký názor. Alexander Žuravlev, šéf komisie pre právnu podporu digitálnej ekonomiky moskovskej pobočky AJUR hovorí, že ide o slepú uličku. Odvoláva sa na skúsenosti Číny, ktorá prijala podobnú legislatívu v minulosti, no nedosiahli želaný výsledok. Rovnako sa domnieva, že takýto krok zo strany úradov, môže narušiť miestny herný priemysel, ktorý bude pod menším tlakom konkurencie. Rovnako dopĺňa, že existuje pomerne málo domácich kvalitných titulov.

Vymáhania dodržiavania práva bude náročné, ak nie nemožné

Otvorenou otázkou zostáva, ako budú úrady vymáhať dodržiavanie legislatívy. Dôvodom je, že hráči hier si pravdepodobne nájdu cestu, ako sa dostať k zakázaným hrám. Napríklad môžu za týmto účelom využiť torrenty, pomocou ktorých sa dostanú k hrám. Rovnako treba spomenúť, že obštrukcie zo strany úradov je možné obísť aj za pomoci VPN služieb, ktoré sa stali v Rusku v uplynulom roku, potom ako miestne úrady začali blokovať nepohodlné média, nesmierne populárne.

Dobrým príkladom je spoločnosť Valve. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jednu z najpopulárnejších platforiem na hranie a šírenie hier. Platforma zakázala používateľom žijúcim v Rusku nakupovať hry, no to hráčov nezastavilo, aby sa k novým hrám nedostali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre