Rusko už vie, čo spôsobilo zlyhanie misie Luna-25, sondy, ktorá nedávno narazila do povrchu Mesiaca

Roskosmos prezradil, čo stojí za zlyhaním misie Luna-25.

explozia na mesiaci naraz
Zdroj: ImageBank4u / shutterstock.com, ilustračný obrázok

Rusko sa nedávno pokúsilo po 47 rokoch znova pristáť na Mesiaci. Bohužiaľ, nepodarilo sa to. Poslednou misiou, kedy to zvládli, bola Luna-24. No Luna-25, ktorá sa o to pokúsila ešte v auguste tohto roka, zlyhala na plnej čiare. Tvrdo narazila do povrchu našej prirodzenej družica a následne explodovala. Tento stret sondy a Mesiaca zanechal po sebe na jeho povrchu kráter veľký približne 10 metrov.

Čo stálo za neúspešnou misiou, kedy sa mali Rusi vrátiť na Mesiac, nebolo doteraz úplne jasné. Podľa vtedy publikovaných informácií príslušným úradom malo dôjsť k zlyhaniu časti trysiek sondy počas úpravy jej dráhy. Motory, ktoré poháňali sondu, namiesto toho, aby pracovali plánovaných 84 sekúnd, boli aktívne 127 sekúnd, uviedol neskôr generálny riaditeľ Roskosmosu Jurij Borisov. No na ďalšie informácie boli úrady vrátane ich zástupcov skúpe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo spôsobilo zlyhanie sondy? Poznáme bližšie podrobnosti

Ruská vesmírna agentúra, Roskosmos, najnovšie prostredníctvom sociálnej siete Telegram bližšie rozvádza, čo sa odohralo na palube sondy Luna-25, čoho výsledkom bol tvrdý náraz do mesačného povrchu.

Ako sme už vyššie spomenuli, za neúspechom sa schováva dlhšie fungovanie motorov, ako bolo pôvodne plánované. Dôsledku toho sonda prešla na otvorenú nekonštruovanú obežnú dráhu a následne krátko na to došlo k zrážke. Stalo sa tak približne o 14:57 moskovského času, kedy bola prerušená komunikácia s kozmickou loďou.

„19. augusta pri vydaní korekčného impulzu na prenesenie kozmickej lode z kruhovej mesačnej dráhy na eliptickú predpristávaciu dráhu pohonný systém Luna-25 fungoval 127 sekúnd namiesto plánovaných 84 sekúnd. V dôsledku toho stanica prešla na nekonštruovanú otvorenú obežnú dráhu a zrazila sa s mesačným povrchom.“, vysvetľuje agentúra priebeh nehody.

Inými slovami, sonda Luna-25 prešla z pôvodne plánovanej dráhy predčasne na dráhu, kde na sondu už pôsobili prirodzené gravitačné sily Mesiaca, s ktorými vedci nerátali, že začnú pôsobiť tak skoro. Podľa vyšetrovania úradu za zlyhaním stojí abnormálne fungovanie palubného riadiaceho komplexu spojené so zlyhaním zapnutia akcelerometra v zariadení BIUS-L, čo je zariadenie, ktoré meria uhlovú rýchlosť.

„Zistilo sa, že najpravdepodobnejšou príčinou nehody bolo abnormálne fungovanie palubného riadiaceho komplexu spojené so zlyhaním zapnutia akcelerometra v zariadení BIUS-L…“, vysvetľuje Roskosmos. „V dôsledku toho dostal palubný riadiaci komplex nulové signály z akcelerometrov zariadenia BIUS-L. To neumožnilo pri vydávaní korekčného impulzu zaznamenať okamih dosiahnutia požadovanej rýchlosti a včas vypnúť pohonný systém kozmickej lode,..“, dopĺňa.

Vesmírna agentúra v stanovisku zároveň uviedla, že sa poučila zo vzniknutej situácie a vytvorila viacero odporúčaní pre ďalšie misie, aby sa vyhla obdobnej situácii.

Pre tých, ktorí nevedia, tak misia Luna-25 odštartovala 10. augusta, no 19. augusta nezvládla pristávací proces, ktoré výsledkom bol už spomínaný náraz do Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre