NASA vyfotila miesto, kde LUNA-25, ruský pristávací modul, zlyhal a narazil do Mesiaca

Bystrí zrak Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) podľa všetkého zachytil miesto dopadu ruskej sondy Luna-25, kde došlo k nárazu s povrchom Mesiaca.

explozia na mesiaci naraz
Zdroj: ImageBank4u / shutterstock.com, ilustračný obrázok

Pristátie na našej prirodzenej družici, Mesiaci, nie je vôbec jednoduché. Vedeli by o tom hovoriť mnohé krajiny, ktoré sa o to pokúsili. S ľudskou posádkou na Mesiaci pristáli len Američania, no v prípade sond či iných robotických misií, sa to podarilo viacerým krajinám, no veľa ich nie je. Zrátali by sme ich na jednej ruke. Podarilo sa to Číne, Sovietskemu zväzu, Indom a samozrejme aj Američanom.

Nedávno sa o pristátie na Mesiaci pokúsili aj Rusi s modulom Luna-25, no neuspeli. Ako informuje portál space.com, tak Luna-25 bola prvá mesačná sonda Rusov po 47 rokoch, ktorá sa pokúsila o pristátie na Mesiaci. Bohužiaľ, nepodarilo sa to a 19. augusta nabúrala do povrchu našej prirodzenej družice. Len pre zaujímavosť, Sovietsky zväz, predchodca Ruska, na Mesiaci naposledy pristál v roku 1976, kedy sa im podarilo nabrať približne necelých 200 gramov mesačnej pôdy, ktoré neskôr doručili späť na Zem. Išlo o tretiu úspešnú robotickú misiu s návratom vzoriek z Mesiaca, za ktorou stál Sovietsky zväz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA odfotila miesto, kde sonda Luna-25 zlyhala

Bystrí zrak Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) podľa všetkého zachytil miesto dopadu sondy Luna-25. Tímu LRO sa podarilo 24. augusta zachytiť oblasť, kde neúspešne pristála sonda. Ako môžete vidieť na snímkach nižšie, tak potom, ako Rusi narazili do povrchu Mesiaca, tak na mieste kolízie vznikol kráter. Tieto snímky následne porovnali s fotografiami, ktoré vytvorili ešte v júni 2022, vďaka čomu možno vidieť, ku akým zmenám došlo na povrchu Mesiaca.

„Keďže tento nový kráter je blízko odhadovaného bodu dopadu Luna-25, tím LRO dospel k záveru, že pravdepodobne pochádza z tejto misie a nie z prirodzeného impaktora,“ uviedli predstavitelia NASA. „Nový kráter má priemer približne 10 metrov a nachádza sa na 57,865 stupňoch južnej šírky a 61,360 stupňoch východnej dĺžky v nadmorskej výške asi mínus 360 metrov“, dopĺňa.

NASA v stanovisku dopĺňa, že miesto dopadu sa im podarilo identifikovať aj vďaka informáciám, ktoré zverejnila Ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Tá totiž ešte 21. augusta informovala širokú verejnosť, kde pravdepodobne sonda narazila na povrch Mesiaca.

„Miesto dopadu Luna 25 bolo videné LRO. Počas zostupu na povrch zažila ruská kozmická loď Luna 25 anomáliu, ktorá spôsobila jej dopad na juhozápadný okraj krátera Pontécoulant G 19.“, uvádza NASA.

luna 25 miesto narazu na Mesiaci
Zdroj: NASA’s Goddard Space Flight Center/Arizona State University, miesto nárazu sondy Luna-25

No čo sa udialo presne na palube sondy, nevieme. Ruská vesmírna agentúra v súvislosti s neúspešným pristátím na sociálnej sieti Telegram uverejnila nasledovné stanovisko.

„Počas operácie došlo na palube automatickej stanice k abnormálnej situácii, ktorá neumožnila vykonať manéver so špecifikovanými parametrami,“, uviedla agentúra.

Pre tých, ktorí nevedia, tak sondu Luna-25 vypustili Rusi na svoju cestu ešte 10. augusta. Očakávalo sa, že na povrchu Mesiaca pristane niekedy v rozpätí 21. až 23. augusta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre