Kremeľ sa vyjadril k zlyhaniu misie Luna-25, sondy, ktorá nedávno narazila do povrchu Mesiaca
Neúspech misie Luna-25 nie je dôvodom na znepokojenie, no Rusko by nemalo podceniť analýzu príčin, ktoré spôsobili, že modul havaroval, hovorí Peskov.
Rusko sa po 47 rokoch pokúsila znova pristáť na mesiaci. Poslednou misiou, kedy sa to podarilo, bola Luna-24. No misia Luna-25, ktorá mala ruskému vesmírnemu programu vrátiť zašlú slávu, fatálne zlyhala. Pri pokuse o pristátie narazila do povrchu našej prirodzenej družice a explodovala. Na mieste nárazu zanechala po sebe kráter o priemere približne 10 metrov, odhalili nedávne snímky NASA. Pre tých, ktorí nevedia, tak misia odštartovala 10. augusta, no 19. augusta nezvládla pristávací proces.
Luna 25 crash site has been located by LRO. Luna 25 crashed almost at lunar orbital speed, no wonder a 10m diameter crater is formed due to the impact.https://t.co/uhhPcB5rQJ pic.twitter.com/BsIVOhvaMg
— TitaniumSV5 (@TitaniumSV5) September 1, 2023
V čase nehody sa k vzniknutej situácii vyjadrila Ruská vesmírna agentúra Roscosmos, ktorá na sociálnej sieti Telegram uviedla „Počas operácie došlo na palube automatickej stanice k abnormálnej situácii, ktorá neumožnila vykonať manéver so špecifikovanými parametrami,“, uviedla agentúra.
Kremeľ sa vyjadril k vzniknutej situácii
Medzičasom sa k celej situácii vyjadril aj Kremeľ prostredníctvom úst Dmitrija Peskova, ktorý je hovorcom Kremľa, informuje TASS.com.
„Samozrejme, celý národ sledoval lunárnu misiu. Vy a ja však vieme, že cesta ku hviezdam je náročná,“ povedal hovorca ruského prezidenta pre média. „Kľúčové je pokračovať v ruskom vesmírnom programe, jedinečnom vesmírnom programe, ktorý zahŕňa aj lunárny prvok,“ dodal.
Peskov ďalej uviedol, že neúspech misie Luna-25 nie je dôvodom na znepokojenie, no Rusko by nemalo podceniť analýzu príčin, ktoré spôsobili, že modul havaroval. Malo by sa pokúsiť napraviť tieto chyby ešte predtým, ako sa o pristátie na Mesiaci pokúsia znova.
Neprehliadnite
„Sme si vedomí toho, že prieskum vesmíru alebo implementácia zložitých vesmírnych programov nejde vždy hladko. To však nie je dôvod na zúfalstvo. Toto všetko je o dôvod viac, aby sme analyzovali príčiny neúspechu a napravili ich pred ďalšou misiu.“, uviedol.
Bezpilotná sonda Luna-25 vstúpila na obežnú dráhu blízko Mesiaca auguste. 16 a mala pristáť na povrchu Mesiaca 21. augusta. Komunikácia s lunárnym landerom sa ale stratila krátko potom, čo kozmická loď dostala 19. augusta impulz na aktiváciu svojej predpristávacej eliptickej dráhy.
„19. augusta bol v súlade s letovým programom kozmickej lode Luna-25 poskytnutý impulz na vytvorenie jej predpristávacej eliptickej dráhy.
Približne o 14:57 moskovského času bola prerušená komunikácia s kozmickou loďou Luna-25.
Opatrenia prijaté 19. a 20. augusta na vyhľadávanie zariadenia a kontakt s ním nepriniesli žiadne výsledky.
Podľa výsledkov predbežnej analýzy zariadenie v dôsledku odchýlky skutočných parametrov impulzu od vypočítaných prešlo na mimodizajnovú dráhu a prestalo existovať v dôsledku kolízie s mesačným povrchom.“, uviedla agentúra krátko po nehode na Telegrame.
Podľa aktuálnych informácií došlo k zlyhaniu činnosti trysiek sondy počas úpravy jej dráhy. Motory namiesto toho, aby fungovalo plánovaných 84 sekúnd, boli aktívne 127 sekúnd, uviedol neskôr generálny riaditeľ Roskosmosu Jurij Borisov.
Komentáre