Rusko prilieva olej do ohňa. Opäť sa vyhráža! „Komerčné satelity môžu byť cieľom vojenskej odplaty“

Rusko sa už niekoľkokrát vyhrážalo útokmi na komerčné satelity, ktoré podľa nich narúšajú mierové využívanie vesmíru.

Rusko sa opäť vyhráža útokmi na komerčné satelity
Zdroj: WIkimedia, PNGwing, NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Rusko opäť provokuje a tentokrát to naozaj prehnali. Zástupca ruského ministerstva zahraničia, Konstantin Vorontsov sa túto stredu vyjadril, že používanie západných satelitov Ukrajinou je „mimoriadne nebezpečný trend“, informuje Ars Technica.

Vorontsov nemenoval konkrétne satelity, no s najväčšou pravdepodobnosťou mal na mysli systém Starlink, ktorý Ukrajine zapožičal Elon Musk. Jeho satelitná konštelácia sa ukázala byť obrovskou pomocou pri obrane proti ruským útočníkom. Ukrajinské vojská pomocou nich dokážu sledovať pohyby ruských jednotiek, ale aj komunikovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceli by sme špecificky zdôrazniť mimoriadne nebezpečný trend, ktorý sa dostal do popredia v nedávnej dobe a to využívanie komerčných satelitov na vojnové účely, hlavne Spojenými štátmi. Možno si neuvedomujú, že to znamená nepriamu účasť na vojnovom konflikte a teda aj komerčný satelit sa môže stať cieľom vojenskej odplaty,“ tvrdí Vorontsov.

Vo svojom prehlásení ďalej tvrdí, že používanie komerčných satelitov na pomoc Ukrajine je provokatívne a ide proti Kozmickej zmluve, podľa ktorej by mal byť vesmír mierovým prostredím. Zároveň vyzýva krajiny, aby takéto správanie nepodporovali. Nie je to prvýkrát, čo by sa Vorontsov vyjadroval podobne, no či Rusko voči komerčným satelitom zasiahne ostáva otázne.

Rusko rozhodne má prostriedky na to, aby zaútočilo na Muskove satelity. Dokázali to minulý rok, kedy v mimoriadne nezodpovednom teste zničili raketou Nudol starý satelit. Ten sa rozpadol na tisíc drobných úlomkov a ohrozil aj astronautov na ISS. Podľa niektorých už vtedy chcelo Rusko Spojené štáty varovať, aby do prípadného konfliktu nezasahovali.

„Ak chcelo Rusko niekoho zastrašiť, potom zlyhali na plnej čiare. Raketa, ktorú použili, je totiž vhodná len na jeden alebo skupinku menších satelitov. Starlink je sieť malých objektov, čiže ich útok by bol zbytočný,“ vysvetľuje Brian Weeden z nadácie Secure World Foundation.

Sú komerčné satelity ohrozené?

V počiatkoch konfliktu Rusko zaútočilo na komerčné satelity, hoci len formou kyberútoku. Úder na satelity Viasat poškodil tisíce terminálov naprieč Európou. Aj Musk priznal, že sa niekto pokúšal niekoľkokrát zaútočiť na konšteláciu Starlink. V tomto prípade však úspech nemali.

Kyberútoky sú samostatnou kategóriou, no ak by Rusko zaútočilo na satelity priamo, napríklad pomocou rakety, potom by sa to chápalo ako eskalácia. Minulý rok NATO zaviedlo, že aj útok na vesmírnu infraštruktúru sa môže chápať ako útok na spojeneckú krajinu a povedie k mobilizácii celej aliancie.

Na obežnej dráhe sa už objavujú aj komerčné satelity, no Rusko a Čína ich tak nevníma. Namiesto toho ich vidí ako vojenské zdroje. Už celé desaťročia komerčné satelity sprostredkúvajú vojenskú komunikáciu, no v tomto prípade sú to stále nezávislé zdroje, ktoré ministerstvá obrany žiadajú o pomoc. Rusko však vníma SpaceX a iné spoločnosti ako „vesmírnych žoldnierov“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre