Spravodajstvo

Vysoký ruský úradník hovorí, že civilné satelity môžu byť „legitímnym“ vojenským cieľom

Vysoký ruský úradník prilieva olej do ohňa. Prišiel s vyjadrením, v ktorom hovorí o civilných satelitoch, ako o možných cieľoch ruskej armády.

Vojna na Ukrajine sa nenesie len na zemi, ale aj v online priestore. Odhliadnuc od kybernetických útokov, ktoré pribúdajú ako huby po daždi, môžeme byť svedkami aj rôznych vyhrážok. Len nedávno obehlo svet video, v ktorom Gazprom straší Európu „krutou zimou“. Pripomenúť si ale môžeme aj vyjadrenie (dnes už bývalého šéfa Roscosmosu) Rogozina, ktorý ešte v máji uviedol, že Rusku by trvalo 30 minút, kým by v prípade jadrovej vojny zničili krajiny NATO.

No zdá sa, že Kremeľ aj naďalej pokračuje v provokatívnych vyjadreniach. Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko sa snažilo hacknúť satelity Starlink, no neúspešne. Pre tých, ktorí nevedia, tak Elon Musk poskytol Ukrajincom technickú infraštruktúru, aby mohli zostať online potom, ako Rusko vo veľkej miere poškodilo širokopásmové siete. Táto pomoc je sčasti financovaná Američanmi. Na čo v minulosti upozornil aj známy žurnalista Joey Roulette. Tento satelitný prístup k internetu je pre miestnu armádu užitočným nástrojom pri vojenských operáciách proti okupantom, čo sa pravdepodobne nepáči Rusom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Civilné satelity môžu byť legitímnym cieľom, tvrdí vysoký ruský úradník

Najnovšie vyjadrenie šéfa ruskej delegácie, ktoré prišlo začiatkom týždňa po stretnutí pracovnej skupiny OSN venujúcej sa znižovaniu vesmírnych hrozieb, vyvolalo ďalšie napätie. Ako upozorňuje portál arstechnica.com, tak Konstantin Vorontsov označil komerčné satelity ako potenciálny cieľ ruskej armády.

„Radi by sme zdôraznili mimoriadne nebezpečný trend, ktorý presahuje rámec neškodného využívania kozmických technológií a ukázal sa počas udalostí na Ukrajine. Konkrétne ide o to, že Spojené štáty a ich spojenci využívajú prvky civilnej vrátane komerčnej infraštruktúry vo vesmíre na vojenské účely. Zdá sa, že naši kolegovia si neuvedomujú, že takéto akcie v skutočnosti predstavujú nepriamu účasť na vojenských konfliktoch. Kvázi-civilná infraštruktúra sa môže stať legitímnym cieľom odvety.“, uviedol zástupca Kremľa.

Voronstov ďalej naznačil, že použitie civilných satelitov by mohlo porušiť existujúce zmluvy o vesmíre, čím môže dôjsť k zbytočnému ohrozeniu udržateľnosti mierových vesmírnych aktivít.

„Toto provokatívne používanie civilných satelitov je prinajmenšom sporné podľa Zmluvy o vesmíre, ktorá stanovuje výlučne mierové využitie vesmíru, a medzinárodné spoločenstvo ho musí ostro odsúdiť.“, doplnil.

Potenciálne zničenie satelitov na obežnej dráhe Zeme by mohlo mať ďalekosiahle následky. Dôvodom je vesmírny odpad, ktorý by vznikol. Ten by mohol ľudí na dlhú dobu uväzniť na našej planéte. Rovnako by to pre časti našej planéty mohlo znamenať ohrozenie dostupnosti viacerých služieb, ktoré dnes pokladáme za samozrejmosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close