Rusko nedávno pompézne oznámilo, že opustí ISS. Teraz v tichosti zvažuje návrat

Pred niekoľkými mesiacmi sa krajina vyhrážala odchodom z vesmírnej stanice, no pravdepodobne sa nič nekoná.

aktualna tema ISS Rusko
Zdroj: flickr.com (Roscosmos), Vosveteit.sk (úprava)

Pred pár mesiacmi Rusko rozvírilo vody svojim rozhodnutím opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice. Podľa slov nového šéfa Roscosmosu, Yuri Borisova, rozhodnutie opustiť ISS do roku 2024 padlo a môže sa považovať za definitívne.

Informácia prekvapila nielen svet, ale aj samotnú NASA, ktorá údajne o ničom nevedela. V roku 2024 sa končí medzinárodná dohoda o ISS, ktorá bude kľúčová pri rozhodovaní o ďalších krokoch. Na stanici je už poznať vek a pomaly ale isto pôjde do dôchodku, hoci je otázne kedy. Nahradiť by ju mali súkromné vesmírne stanice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa však Ruska týka, to je akési nerozhodné. Ako už bolo spomenuté, najprv sa tamojšia vesmírna agentúra rozhodla odstúpiť od projektu o niečo skôr, ako stanica ukončí svoju službu, neskôr sa už uvažovalo aj o tom, že krajina ostane, nie však z vlastnej vôle. Nie je to totiž prvýkrát, čo sa Rusko vyhrážalo takýmto výrazným krokom.

Samozrejme, že za všetkým treba hľadať politiku a iné to nie je ani v tomto prípade. Napätie vyvoláva aj prebiehajúci konflikt na Ukrajine, no experti stále hovoria o šanci, že Rusko pri projekte ostane, aspoň kým nedostane na obežnú dráhu vlastnú vesmírnu stanicu.

Najnovší vývoj udalostí však priniesol zaujímavý zvrat udalostí. Podľa portálu The Moscow Times ruská vesmírna agentúra hľadá spôsob, ako oficiálne predĺžiť spoluprácu na ISS aj po roku 2024, kedy sa končí medzinárodná zmluva.

„Roscosmos začal jednania s vládou o povolení pokračovať v spolupráci aj na ďalšie roky,“ vyjadril sa Sergej Krikalev, vedúci vesmírnych programov s ľudskou posádkou.

Pokračovanie spolupráce

Krikalev vysvetľuje, že Borisov síce oznámil ukončenie spolupráce, no výstavba novej vesmírnej stanice pravdepodobne nepríde tak rýchlo. Rusko preto bude členom ISS do doby, kedy krajina vybuduje na obežnej dráhe vlastnú infraštruktúru. Medzi partnerov ISS patria Spojené štáty, Európa, Kanada, Japonsko a nerozhodné Rusko. Okrem USA a Ruska sa všetky partnerské krajiny rozhodli ostať na ISS do roku 2024.

Čo sa týka Ruska, ich ďalšie kroky ostávajú veľkou neznámou. Spojené štáty už niekoľkokrát vyjadrili svoj cieľ udržiavať stanicu až do roku 2030. NASA má momentálne plné ruky práce so svojim programom Artemis, ktorého cieľom je presunúť aktivitu na Mesiac. Súčasťou programu je aj vesmírna stanica Lunar Gateway, prvá na obežnej dráhe Mesiaca. Po úspešnom vybudovaní stanice plánuje NASA prenechať aktivitu na obežnej dráhe Zeme komerčným spoločnostiam.

Čo sa však týka projektu Lunar Gateway, zatiaľ je skoro hovoriť o tom, ako bude výstavba prvej lunárnej stanice vyzerať. K mesiacu sa však pozerá aj Čína, ktorá s Ruskom uzatvorila dohodu o výstavbe základne na Mesiaci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre