Ruskej mediálnej mašinérii sa nepáči, že ľudia obchádzajú cenzúru. Začali blokovať už aj prvé VPN služby

Rusko zablokovalo už viac ako 20 populárnych VPN služieb v krajine.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Vynálezcom internetu, WWW (World Wide Web), je Tom Berners Lee, ktorý s ním prišiel v roku 1989. Jednou z hlavných myšlienok novej technológie bola sloboda slova a prístup k informáciám. Zdá sa však, že internet je možné využiť aj presne opačným spôsobom. Ukazuje nám to ruský regulátor médií, Roskomandzor.

Ruský regulátor médií v posledných dňoch v čoraz väčšej miere plní plátky zahraničných médií. Dôvodom je postupné obmedzovanie slobodných médií naprieč Ruskom, či korigovanie obsahu na internete. Za spomenutie stojí uviesť, že Roskomandzor zablokovalo alebo obmedzilo fungovanie viacerých médií, ktoré označili „špeciálnu vojenskú operáciu“  na Ukrajine za vojnu, či inváziu. Ide napríklad o média ako sú Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii a ďalšie, ktorých riadne fungovanie bolo obmedzené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako treba spomenúť, že média nemôžu publikovať informácie o vojne na Ukrajine z iných zdrojov, ako sú tie štátne. Čo je však „mimo rúk“ regulátora, sú zahraničné sociálne siete. Roskomandzor neskôr preto zablokovalo ruským občanom prístup k sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Instagram Twitter, či videoserveru YouTube. Úrad tieto kroky vysvetľoval najmä tým, že sociálne siete zablokovali niektoré ruské média, čím porušili miestnu legislatívu. K obmedzeniu týchto médií zo strany sociálnych sietí došlo z dôvodu, že šírili nepravdivé informácie.

Pomocou VPN služieb je možné obchádzať reštrikcie

Mnoho ruských obyvateľov potom, ako začal ruský regulátor médií postupne blokovať a obmedzovať nepohodlné stránky a sociálne siete, tak siahlo po VPN službách. Tie sa stali zo dňa na deň jednými z najsťahovanejších aplikácií v miestnych obchodoch s aplikáciami.

vpn-downloads-russia
Zdroj: appfigures

Ak sa pýtate, čo je to VPN, tak ide o technológiu ktorá umožňuje zmeniť si IP adresu tak, aby si stránky mysleli, že sa k ním pripájate z inej krajiny. Rovnako ani poskytovatelia internetu nevidia, aké stránky reálne navštevujete. Je to možné vďaka tomu, že vaša komunikácia naprieč internetom prebieha cez prostredníka. Preto sú používatelia schopní obchádzať rôzne reštrikcie.

Rusi začali blokovať populárne VPN služby

Najnovšie sa zdá, že Rusi prostredníctvom VPN služieb už nebudú môcť obchádzať reštrikcie miestnych úradov, informuje spravodajský Twitter účet NEXTA. Ten upozorňuje na správu ruskej tlačovej agentúry TASS, ktorá informuje o tom, že štátny regulátor médií začal blokovať viacero populárnych VPN služieb v krajine.

Podľa publikovaných správ by malo byť zablokovaných už viac ako 20 VPN služieb. Nájdeme medzi nimi napríklad Betternet, Lantenr, X-VPN, CLoudflare WARP, Tacyhon VPN, Private Tunnel a ďalšie, píše Nexta v statuse vyššie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre