Ruské veľvyslanectvo opäť zavádza verejnosť, varujú Hoaxy a podvody: Tomuto príspevku neverte!

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku sa vyjadrilo k výročiu požiaru v Odese, pričom zabudlo a skreslilo na niekoľko dôležitých faktov.

fake news rusko dezinformacie
Zdroj: Anton Watman / Shutterstock.com

Facebook stránka Hoaxy a podvody varuje pred príspevkom, ktorý pred pár dňami zverejnila stránka ruského veľvyslanectva na Slovensku.  

Príspevok hovorí o udalosti, ktorá sa mala odohrať v Odese ešte v roku 2014. Išlo o požiar v Dome odborov, v rámci ktorého ukrajinskí neonacisti údajne zaživa upálili niekoľko desiatok ľudí. Tento trest si mali vyslúžiť len tým, že nesúhlasili so štátnym prejavom, ktorý sa mal odohrať v Kyjeve vo februári 2014. Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku tvrdí, že toto “upálenie” bolo predohrou k začatiu vojny na Ukrajine, ktorá prebieha do dnešného dňa.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stránka Hoaxy a podvody však udáva veci na pravú mieru. Mimo iné vysvetľuje, že ruské veľvyslanectvo je najaktívnejšou ambasádou v Európe a nie je to prvýkrát, čo manipuluje verejnosť. Častokrát prikladá Západu vinu za podnecovanie konfliktov na Ukrajine, podporovaniu ukrajinských nacionalistov a ich teroristickej činnosti.  

Tragédia v Odese bola výsledkom stupňujúceho sa násilia a pouličných bitiek, ktoré sa v meste odohrávali medzi proukrajinskými aktivistami za ukrajinskú jednotu a proruskými aktivistami za federáciu. Na ukrajinskej strane boli aj futbaloví fanúšikovia vrátane takzvaných ultras. Zároveň sa na strane Ukrajiny skutočne nachádzali aj členovia ultranacionalistických skupín.  

Čo však Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku vynecháva je, že obe strany konfliktu sa správali pred požiarom násilne. Ešte pred požiarom, tragédii predchádzal útok proruských aktivistov na pochod ukrajinských aktivistov. Konflikt prepukol do tvrdého násilia a podľa dostupných informácií požiar Domu odborov vznikol dôsledkom hádzania molotovových kokteilov, ktoré používali obe strany konfliktu. Je ťažké preto určiť, ktorá strana požiar založila.  

“Obidve strany použili zbrane, zomrelo šesť ľudí, pričom štyria z nich boli proruskí aktivisti a dvaja proukrajinskí. Vyšetrovacia skupina k záveru, že v oboch skupinách boli niektorí členovia na konflikt pripravení dopredu, čo potvrdzuje aj monitorovacia správa OHCHR,” píše stránka Hoaxy a podvody.

Zavádzanie verejnosti

Viaceré zdroje vyvracajú, že by ukrajinskí nacionalisti nahnali ľudí do budovy a upálili ich zaživa. Vyvracia to aj Centrum pre analýzu európskej politiky. Aj ďalšie oficiálne správy z konfliktu pripisujú požiar obom stranám konfliktu. Ako vinníka teda nemenujú len jedinú skupinu.  

Konflikt na Ukrajine stále prebieha a dezinformačné kampane sú jedným so spôsobov, akým sa bojuje na kybernetickom fronte. Manipulovanie verejnej mienky totiž predstavuje skvelý spôsob, ako posunúť svoju agendu aj v krajinách, ktoré nie sú priamo zapojené do konfliktu.  

Hoaxy a dezinformácie je niekedy ťažké rozpoznať, no všeobecné pravidlo znie, že by ste nikdy nemali dôverovať výhradne jednému zdroju. Zároveň buďte ostražití, ak má informačný zdroj sklony k dezinformovaniu. Ak už v minulosti zavádzal verejnosť, pravdepodobne ani nová správa nebude stopercentne objektívna.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre