Google radí, ako si môžete overiť pravdivosť informácií, ktoré nájdete na internete. Takto už nenaletíte na dezinformácie!

Dezinformácie sú fenoménom dnešnej doby. Predtým, ako uveríme bombastickým správam a zdieľame ich ďalej na internete, by sme si mali overiť ich pravdivosť. Pozrite sa, ako to môžete spraviť.

Vedci našli jednoduchý spôsob ako zabrániť šíreniu dezinformácií
Zdroj: Pixabay (pixelcreatures), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dezinformácie sú fenoménom dnešnej doby. Môžeme na ne naraziť prakticky kdekoľvek a to či už na sociálnych sieťach, tak aj na webových stránkach. Niektoré falošné správy je možné odhaliť len letmým pohľadom, inokedy je to ale náročnejšie. Dovoľte nám, dať vám preto do pozornosti štyri nástroje od spoločnosti Google, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať, že obsah, ktorý práve konzumujete, je klamlivý alebo zavádzajúci.

Ako overiť pravdivosť informácií na internete

Pozrite sa na zdroj, odkiaľ čerpáte informácie

Keď si vyhľadáte nejaký výraz, vyhodí vám to množstvo webových stránok. Ak ste si vybrali nejakú, ktorá sa vám aj celkom pozdáva, stačí kliknúť na 3 vodorovné bodky v pravej časti, aby ste odhalili viac informácií o webe. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google viac informacii o webstranke_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne vám Google zobrazí dodatočné informácie o stránke. Napríklad, kedy stránka vznikla či popis, o čom web je. Okrem iného môžete kliknúť na možnosť „Viac o tejto stránke„. Prostredníctvom tejto karty sa dozviete o stránke ďalšie podrobnosti vrátane toho, čo o webe hovoria iné média či rôzne registre.

Jednoduché získanie kontextu o problematike

Určite poznáte ten pocit, keď sa šíri nejaká klebeta a dostane sa aj k vám, čo však robiť, ak máte pochybnosti o tom, či je informácia pravdivá? Google radí, aby ste vyhľadali kľúčové slová, ktoré sa týkajú danej témy. Napríklad v súvislosti s voľbami prezidenta SR, jeden z kandidátov z druhého kola hovorí, že jeho protikandidát pošle vojakov na Ukrajinu. Je to ale pravda? Dajte si do vyhľadávača frázu „prezident vyslanie vojakov do vojny pravda alebo nie“ a ten vám zobrazí viacero úryvkov z vierohodných webov.

Google overeneni informacii uryvok z webov
Zdroj: Vosveteit.sk

Použite nástroj Fact Check

Pravdou je, že v úryvkoch, ktoré vám zobrazí Google vo vyhľadávaniach, nie vždy nájdete odpoveď. V takomto prípade môžete využiť nástroj Fact Check. Ide o nástroj, ktorý sumarizuje rôzne klamlivé tvrdenia a vysvetľuje, prečo daná informácia je nepravdou. Odvoláva sa pritom na vierohodné zdroje, ktoré sú dohladateľné a overiteľné. V rámci tohto nástroja môžete vyhľadávať tvrdenia podľa kľúčových ale aj obrázkov.

Google Fact check nastroj
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte si obrázok

Možno si ešte spomeniete na fotografiu, na ktorej bol pápež v bunde za desiatky tisíc €, ktorý ako neskôr vyplávalo na povrch, vytvorila umelá inteligencia. Ak natrafíte na podobný obrázok, ktorý vás zaujal, kliknite na 3 bodky, ktoré sa nachádzajú vedľa obrázku. Následne budete schopný vidieť 3 dôležité informácie:

História obrázku: Viete zistiť informácie ako napríklad, kedy bola prvýkrát použitý. Taktiež viete zistiť, či bol daný obrázok použitý aj na nejakej inej webovej stránke. Pomocou tohto viete identifikovať, či obrázok nie je použitý v inom kontexte ako vznikol.

Google overenie obrazka a jeho pravosti_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako iné webové stránky používajú a opisujú obrázok: Taktiež viete zistiť, ako iné webové stránky používajú daný obrázok.

Google overenie obrazka a jeho pravosti_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozrite metadáta obrázku: Toto nemusí byť vždy sprístupnené. Každopádne to stojí aspoň za vyskúšanie, tvorcovia obrázkov alebo vydavatelia, môžu pridať spomínané metadáta k danému obrázku. Niektoré metadáta sú priraďované automaticky pri urobení snímky, môže ísť o dátum či čas jeho vyhotovenia. Okrem iného viacero programov, ktoré slúžia na úpravu fotografií, ich taktiež ukladajú do obrázku. Metadáta obrázku si viete skontrolovať potom, ako ho stiahnete a otvoríte si jeho vlastnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre