Ruská cenzúra postúpi o level vyššie. Pomôcť tomu má nová umelá inteligencia
Kontrola zakázaného obsahu v Rusku bude znova o čosi prísnejšia. Dopomôcť tomu má nová umelá inteligencia Oculus, ktorá bude skenovať obsah na internete.
Rusko bola krajina, v ktorej aj pred vojnovým konfliktom prebiehala cenzúra. Po útoku na Ukrajinu sa táto cenzúra a celkovo propaganda oveľa viac prehĺbila. Kremeľ sa všemožne snaží svojim obyvateľom zatajiť skutočné informácie a to napríklad aj ohováraním VPN služieb, ktorých popularita neuveriteľne narástla. Informácie, ktoré nepodliehajú cenzúre pomáhajú šíriť aj ukrajinskí hackeri. Rusko ale prichádza s nápadom, ktorý posunie túto cenzúru na novú úroveň. Na informáciu upozornil web bleepingcomputer.com.
Využitie umelej inteligencie
Vládna agentúra Roskomnadzor, ktorá je zodpovedná za sledovanie a cenzúru rôznych komunikačných a informačných nástrojov si objednala vývoj neurónovej siete, ktorá bude využívať umelú inteligenciu. Celý tento projekt má za cieľ skenovať zakázanú aktivitu na internete a zastrešovať ho bude spoločnosť Access RDC LLC. Tento skener dostal názov Oculus a bude analyzovať URL adresy, obrázky, videá a rozhovory na webových stránkach, fórach, sociálnych sieťach a dokonca aj na chatovacích aplikáciách.
Príklady zakázaných informácií, na ktoré sa má Oculus zameriavať sú propagandy homosexuality, pokyny na výrobu zbraní a drog, či najmä dezinformácie, ktoré sú v rozpore s tým, čo tvrdí Kremeľ alebo iné štátne zdroje. Pod dohľadom budú aj náznaky extrémizmu či výzvy na protest alebo prejavy neúcty voči štátu.
Skenovacia kapacita Oculusu má byť 200 000 obrázkov za deň, čo je približne 2,3 obrázka za sekundu. Na to bude využitých najmenej 48 serverov s výkonnými GPU, ktoré má dodávať Eksikyushn RDC LLC. Celý projekt Oculus bude zahrnutý do modulu Unified Analysis Module, ktorý je už v pokročilom štádiu vývoja.
Čo je pre Rusov typické je prehnaný optimizmus najmä v technickej oblasti. Podľa zmluvných podmienok by totiž projekt Oculus mal byť dokončený k 12. decembru tohto roka a mal by stáť niečo okolo 57 miliónov rubľov, čo je približne milión eur. Odborníci ale poukazujú na to, že takýto systém sa takmer s určitosťou za taký čas a peniaze nebude dať zostrojiť. Štyri mesiace sú totiž príliš málo na to, aby sa strojové učenie naučilo detegovať zakázané informácie s vysokou presnosťou. Tá by sa za 4 mesiace mohla dostať iba tesne nad 90 percent. To znamená, že v prvých mesiacoch fungovania by Oculus vytvoril množstvo falošných hlásení. Veľa Rusov by sa tak vedelo dostať do problému. Treba pripomenúť, že v Rusku je šírenie nepravdivých informácií trestné a páchateľovi hrozí až 15 rokov za mrežami.
Neprehliadnite
Skrývanie sa pred Oculusom
Mnoho ruských obyvateľov sa aj napriek tejto hrozbe bude snažiť o získanie pravdivých informácií dostupných mimo ruské územie. Na to slúžia hlavne spomínané VPN služby, prípadne chatové aplikácie, ktoré nezaznamenávajú používateľské údaje. VPN služby sú momentálne povolené, no je zakázané ich využívať na prístup k obsahu, ktorý je cenzurovaný. Mnoho rusov ale tento zákaz obchádza. Preto je zrejme iba otázkou času, kedy Kremeľ výrazne zakročí v tomto smere.
Komentáre