Roveru Curiosity sa podarilo zachytiť jedinečný úkaz: Pozrite sa na slnečné lúče odrazené od oblakov Marsu

Okrem svetelných lúčov sa podarilo zachytiť aj "svietiace pierko". Oba zábery umožnia vedcom lepšie pochopiť kompozíciu atmosféry.

Curiosity-zachytene oblaky na Marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Západy Slnka na Marse majú jedinečnú atmosféru, hovorí americká NASA. Roveru Curiosity sa však minulý mesiac podaril zachytiť jeden z tých najkrajších. 2. februára rover odfotil slnečné lúče, ktoré sa predierali pomedzi oblaky a vytvorili tak nádherný úkaz, na ktorý sa môžete sami pozrieť nižšie.

Roveru Curiosity sa tento úkaz podarilo zachytiť počas najnovšieho prieskumu oblakov, ktorý stavia na pozorovaniach z roku 2021. Tento prieskum sa zameral na oblaky, ktoré žiaria počas marťanskej noci. Vo väčšine prípadov sa mraky na červenej planéte nenachádzajú vo väčšej výške ako 60 km nad povrchom. Nové pozorovania sú ale výnimkou, pretože mraky sa môžu vznášať o niečo vyššie v časti atmosféry, kde je mimoriadne chladno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z tohto faktu usudzujú, že ide o oblaky z oxidu uhličitého, nie z vodného ľadu z akého bývajú zložené oblaky v nižších výškach.

Na Zemi vedci pomocou oblakov dokážu lepšie pochopiť komplexné správanie počasia. Pozorovaním toho, kde oblaky v marťanskej atmosfére vznikajú, môžu lepšie pochopiť z čoho sa skladá, aké sú teploty a vetry na planéte. Najnovší prieskum roveru Curiosity sa začal v januári tohto roku a skončí v polovici tohto mesiaca. V tomto prípade sa vedci spoliehajú na farebné kamery roveru, nie na čiernobiele zábery, ktoré zachytával počas predchádzajúceho prieskumu.

Curiosity pozoroval na Marse nádherné prírodné úkazy
Zdroj: NASA

Farebné zábery umožnia vedcom pochopiť, ako postupom času častice v oblakoch rastú.

Nádherné prírodné úkazy

Okrem slnečných lúčov sa roveru podarilo zachytiť sériu farebných oblakov, ktoré mali tvar pierka. Tento záber rover Curiosity získal 27. januára. Niektoré typy oblakov môžu pod slnečným svetlom žiariť, čo vedci označujú ako iridescencia.

„Keď pozorujeme iridescenciu, znamená to, že veľkosti častíc v oblaku sú rovnaké vo všetkých častiach. Ak pozorujeme farebné prechody, veľkosť častíc sa postupne mení. To nám ukazuje, ako sa oblak postupne vyvíja,“ tvrdí Mark Lemmon, ktorý sa na objave podieľal.

Curiosity pozoroval na Marse nádherné prírodné úkazy
Zdroj: NASA

Ďalšie významné objavy

Nedávno NASA oznámila ďalší významný objav, za ktorým stál Curiosity. Roveru sa podarilo objaviť zvrásnené sedimenty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli pred miliardami rokov. Tie sa formovali za prítomnosti jazera a vĺn, ktoré postupne zamiešavali usadeniny na dne.

„Rover Curiosity priniesol zatiaľ najlepší dôkaz o existencii vody a vĺn, než aký sa nám podarilo získať počas celej misie roveru,“ vysvetlil Ashwin Vasavada, podieľajúci sa na misii Curiosity.

O objave informovala NASA 10. februára. Rover cestoval za dôkazmi o dávnej vode na Marse tisíce stôp, no ako poznamenal Vasavada, najlepší dôkaz našli na mieste, ktoré malo byť podľa nich suché. Už od roku 2014 Curiosity pomaly stúpa po 5 kilometrov vysokej hore Mount Sharp, ktorá podľa vedcov bola kedysi preplnená jazerami a riekami. Toto prostredie mohlo podporovať mikrobiálny život za predpokladu, že niekedy na Marse existoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre