Ako vyzerá zima na Marse? Tieto snímky vám priblížia mrazivé počasie na červenej planéte!

NASA približuje ako vyzerá zima na Marse. A hoci na planéte nie sú záveje, aké môžeme vidieť na Zemi, tak aj napriek tomu, červená planéta zdieľa niekoľko podobností s našim svetom.

Zima na Marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, Na snímke sú piesočné duny pokryté mrazom tesne po zimnom slnovrate. Mráz je zmesou oxidu uhličitého (suchého ľadu) a vodného ľadu

Keď sa povie zima, tak mnohí z nás si predstavia bielu prikrývku, ktorá pokrýva všetko navôkol. No ako vyzerá zima na Marse? NASA hovorí, že náš sused, červená planéta, sa mení na „nadpozemskú dovolenkovú scénu“.

NASA približuje, že napriek tomu, že na Marse nenájdeme záveje, aké môžeme vidieť na skalistých horách, tak napriek tomu planéta ponúka jedinečné zimné javy, ktoré vedci dokázali študovať vďaka robotickým prieskumníkom, ktoré sa nachádzajú na planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dva druhy snehu

Marťanský sneh má niekoľko podobností s tým našim. Prichádza ale vo dvoch variantoch. Ako vodný ľad a oxid uhličitý, resp. suchý ľad.

„Pretože marťanský vzduch je taký riedky a teploty také chladné, sneh z vodného ľadu sublimuje alebo sa stáva plynom skôr, než sa vôbec dotkne zeme. Sneh zo suchého ľadu ale skutočne siaha až na zem.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak v tých najtuhších chladoch, teplota na planéte dosiahuje až do mínus 123 stupňov Celzia. V žiadnej oblasti Marsu nenapadne viac ako niekoľko stôp snehu, z ktorého väčšina padá na extrémne ploché oblasti. Sylvain Piqueux, vedec z laboratória Jet Propulsion ale hovorí, že na planéte napadne dostatok snehu na to, aby sme sa mohli prejsť po ňom v snežniciach. Teoreticky by sme si mohli dokonca aj zalyžovať, no museli by sme nájsť kráter, kde sa usadil dostatok snehu.

„Ak by ste však hľadali lyžovanie, museli by ste ísť do krátera alebo útesu, kde by sa na naklonenom povrchu mohol nahromadiť sneh.“, vysvetľuje Sylvain Piqueux.

Mars pohlad na krater a zachyteny sneh
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, Kamera HiRISE zachytila tento obrázok okraja krátera uprostred zimy. Na južnom svahu krátera, ktorý dostáva menej slnečného svetla, sa vytvoril nejednotný, jasný mráz, ktorý je na tomto obrázku s vylepšenými farbami viditeľný modrou farbou.

Ako vieme, že na Marse je sneh?

Vedci vysvetľujú, že sneh by sme mohli nájsť iba v tých najchladnejších extrémoch Marsu: na póloch, ktoré sú schované pod vrstvou oblakov. Bohužiaľ ale kozmické lode nevidia cez tieto mraky a zariadenia, ktoré sú na planéte, by tieto extrémne mrazy nevydržali. To je aj dôvod, prečo doposiaľ neboli nikdy zachytené zábery, ako padá na Marse sneh. Vedci ale vedia, že sa to deje vďaka niekoľkým špeciálnym vedeckým prístrojom.

Mars Reconnaissance Orbiter od NASA môže nahliadnuť cez oblačnosť pomocou svojho prístroja Mars Climate Sounder, ktorý deteguje svetlo vo vlnových dĺžkach nepostrehnuteľných ľudským okom. Táto schopnosť umožnila vedcom odhaliť sneh padajúci na zem z oxidu uhličitého. A v roku 2008 poslala NASA pristávací modul Phoenix do vzdialenosti asi 1 600 kilometrov od severného pólu Marsu, kde použila laserový prístroj na detekciu vodného ľadu padajúceho na povrch.

Kubické snehové vločky

Kvôli tomu, ako sa molekuly vody spájajú, keď zamrznú, majú snehové vločky na Zemi šesť strán. Rovnaký princíp platí pre všetky kryštály: Spôsob, akým sa atómy usporiadajú, určuje tvar kryštálu. V prípade oxidu uhličitého sa molekuly v suchom ľade pri zmrazení vždy viažu vo forme štyroch.

„Pretože ľad s oxidom uhličitým má symetriu štyri, vieme, že snehové vločky zo suchého ľadu budú mať tvar kocky,“ povedal Piqueux. „Vďaka sonde Mars Climate Sounder môžeme povedať, že tieto snehové vločky budú menšie ako šírka ľudského vlasu.“

Vedci ďalej hovoria, že ešte v 70-rokoch sa podarilo zachytiť námrazu vďaka pristávaciemu modelu Viking. Neskôr sa podarilo nasnímať dokonca aj sublimáciu námrazy v rannom Slnku. Umožnila to sonda NASA Odyssey.

lad zachyteny na marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, HiRISE zachytil túto jarnú scénu, keď vodný ľad zamrznutý v pôde rozdelil zem na mnohouholníky. Priesvitný ľad s oxidom uhličitým umožňuje slnečnému žiareniu presvitať a ohrievať plyny, ktoré unikajú cez vetracie otvory, čím sa na povrch uvoľňujú vejáre tmavšieho materiálu (na tomto obrázku s vylepšenými farbami sú zobrazené ako modré).

Snáď najrozprávkovejší objav prichádza na konci zimy, keď sa všetok ľad, ktorý sa nahromadil, začína „topiť“ a sublimovať do atmosféry. Pritom tento ľad nadobúda bizarné a krásne tvary, ktoré vedcom pripomínajú napríklad pavúky alebo dalmatínske škvrny, vysvetľuje NASA.

zima na marse_2
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, 264 / 5,000 HiRISE zachytil tieto „megaduny“ nazývané aj barchany. Počas zimy sa nad dunami vytvorila námraza a ľad s oxidom uhličitým; keď začne na jar sublimovať, odhalí sa tmavší piesok duny
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre