Curiosity objavil zatiaľ najjasnejší dôkaz o existencii vody na Marse: Našli ho na mieste, ktoré malo byť suché

Americká NASA informuje o nedávnom objave rovera, ktorý momentálne stúpa po hore Mount Sharp.

Vyschnutie Marsu mohlo prebiehať inak, než sa predpokladalo
Zdroj: NASA, Unsplash (Anders Ipsen), Úprava: Vosveteit.sk

Na povrchu červenej planéty momentálne pracujú rovery Perseverance a Curiosity. Oba hľadajú stopy vody, ktorá kedysi dávno na Marse tiekla spolu so stopami dávneho mikrobiálneho života, ktorý mohol planétu obývať.

Konkrétne rover Curiosity sa minulý rok dostal do regiónu bohatého na sulfáty a vedci predpokladali, že už stopy vody nenájdu tak ľahko. Oblasť, kde sa rover nachádza dnes, totiž vznikla v suchších podmienkach ako tá, ktorú Curiosity preskúmal predtým. Nedávno však rover vedcov prekvapil a našiel objav, ktorý sa považuje za zatiaľ najjasnejší dôkaz o existencii vody na planéte, informuje NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Roveru sa totiž podarilo objaviť zvrásnené sedimenty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli pred miliardami rokov. Tie sa formovali za prítomnosti jazera a vĺn, ktoré postupne zamiešavali usadeniny na dne.

Rover Curiosity našiel najpresvedčivejšie dôkazy vody na Marse
Zdroj: NASA

„Curiosity priniesol zatiaľ najlepší dôkaz o existencii vody a vĺn, než aký sa nám podarilo získať počas celej misie roveru,“ vysvetľuje Ashwin Vasavada, vedec podieľajúci sa na misii Curiosity.

Rover cestoval za dôkazmi o dávnej vode na Marse tisíce stôp, no ako poznamenal Vasavada, najlepší dôkaz našli na mieste, ktoré malo byť podľa nich suché. Už od roku 2014 Curiosity pomaly stúpa po 5 kilometrov vysokej hore Mount Sharp, ktorá podľa vedcov bola kedysi preplnená jazerami a riekami. Toto prostredie mohlo podporovať mikrobiálny život za predpokladu, že niekedy na Marse existoval.

Stopy vody

Vedci totiž predpokladajú, že krátko po svojom vzniku mal Mars hustejšiu atmosféru, prijateľnejšie teploty a hlavne vodu, ktorá je nevyhnutná pre život ako ho poznáme. Inými slovami povedané, planéta mala pre život vhodné podmienky, no ak sa niekedy na nej vyvinul, pravdepodobne nebol komplexnejší ako jednoduché mikroskopické organizmy. Život nemal dostatok času na to, aby sa vyvinul v niečo zložitejšie.

Stopy vody našli približne 800 m nad základňou Mount Sharp. Zvrásnené sedimenty našli v hornine, ktorá bola príliš tvrdá na to, aby sa cez ňu vrták roveru dostal. Vedci sa pokúsili odobrať vzorku niekoľkokrát, no žiaden z pokusov nebol úspešný. Táto situácia ale vedcov neprekvapila. Rover si zároveň všimol aj kanál, cez ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou tiekla malá riečka. Tento kanál sa začína o niečo vyššie na hore, kde sa rover nachádza. Vedci predpokladajú, že tento kanál je jednou z najmladších štruktúr, ktoré prezrádzajú vlhkú minulosť planéty.

Rover Curiosity našiel najpresvedčivejšie dôkazy vody na Marse
Zaujímavé horniny, ktoré sa spustili z vyššieho miesta na hore. Zdroj: NASA

Posledným zaujímavým objavom roveru je hornina s nezvyčajnou textúrou. V tomto prípade vedci predpokladajú, že ju vytvorili cyklické vzorce počasia, napríklad pravidelné púštne búrky. Podobné štruktúry vieme nájsť aj u nás na Zemi a rovnako vznikajú niečím, čo sa pravidelne opakuje. Rovnaké rytmické vzorce sa mohli diať aj na červenej planéte čo vedcom naznačuje dávnu zmenu podnebia planéty.

Zvrásnené sedimenty, kanále či pravidelné zmeny klímy, to všetko poukazuje na to, že Mars bol kedysi vlhkou planétou, ktorá si prešla drastickou zmenou. Vedci z NASA veria, že Mars mohol mať dávno rovnako komplexné podnebie ako naša planéta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre