Roswellský prípad: Aké je vysvetlenie jednej z najväčších konšpiračných teórií o UFO?

Naozaj havarovali na našej planéte mimozemšťania?

Roswellský prípad
Zdroj: syfy.com

Jednou z najznámejších konšpirácií, týkajúcich sa neidentifikovaných lietajúcich objektov (pozn. redakcie: UFO) a mimozemského života na Zemi, je havária lietajúceho taniera, neďaleko amerického mesta Roswell. Tento incident sa odohral v roku 1947 a mnohí veria, že americká vláda našla nielen trosky lietajúceho taniera, ale aj obhorené telá mimozemských návštevníkov. Čo sa v skutočnosti stalo? Vysvetľuje to YouTube kanál Peacock Kids.

14. júna 1947 sa rančer menom William Brazel prechádzal na koni. Počas jeho výletu sa mu podarilo objaviť niečo zvláštne. Približne 50 km od mesta Roswell sa nachádzali trosky, ktoré sa podobali na neznámy druh lietadla. To sa pravdepodobne zrútilo z oblohy. Miesto havárie bolo posiate kúskami kovu, gumenými prúžkami a alobalom. Popri tom objavil Brazel niekoľko zvláštnych častí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozhodol sa zvláštne útvary zobrať domov a na ďalší deň sa v novinách dočítal o neidentifikovanom objekte, ktorý sa predchádzajúcu noc objavil na oblohe. Dva dni na to sa rančer odhodlal ísť so svojim objavom za miestnym šerifom. Podľa Brazelovych slov mu šerif povedal, že mohol nájsť havarovaný lietajúci tanier a mal by svoj objav držať v tajnosti.

Šerif sa nakoniec spojil s armádou, ktorá skonfiškovala všetok materiál, ktorý Brazel našiel na mieste havárie. Zároveň ho požiadali, aby o prípade s nikým nehovoril. William Brazel však toto nariadenie porušil a o pár dní boli noviny plné správ o záhadnej havárii. Zároveň sa objavili svedkovia, ktorý okrem taniera popisovali aj zhorené telá. Netrvalo dlho a zrodila sa jedna z najväčších konšpirácií o UFO.

Tutlanie prípadu

Americká vláda okamžite vydala vyjadrenia, ktoré hovorili o meteorologickom balóne, ktorý sa zrútil počas búrky. Noviny začali vo veľkom opravovať predchádzajúce správy a povyk okolo prípadu zanikol tak rýchlo, ako získal na popularite. Opätovný záujem o Roswellský prípad sa objavil až v 80. rokoch. Dvojica ufológov napísala knihu, v ktorej uviedli, že vláda sa snažila celý incident ututlať. Podľa tvrdení v knihe naozaj išlo o haváriu lietajúceho taniera a že na mieste havárie boli objavené mimozemské telá.

Americká vláda okamžite vyvrátila tvrdenie knihy, no vlne konšpiračných teórií už nedokázali zabrániť. Nakoniec sa však ukázalo, že spoločnosť mala aspoň čiastočne pravdu. Vláda sa snažila celý incident ututlať a až v roku 1994 vyšlo najavo prečo. Údajný meteorologický balón bolo v skutočnosti špionážne zariadenie, ktoré malo pomocou zvukových vĺn monitorovať ruské jadrové testy a obhorené telá boli len testovací panáci. Tento projekt bol rýchlo ukončený, pretože americká vláda našla oveľa lepšie metódy. Pravdu však odhalili až po 40 rokoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre