Robot Emo vycíti váš úsmev skôr, ako sa vám objaví na tvári, a zareaguje na neho

Výskumníci predstavujú robota Emo, ktorý dokáže predpovedať naše emócie.

Robot Emo sa dokáže na vás usmievať
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Môže sa robot na vás usmievať? Rozhodne áno, no dôležitejšou otázkou je, kedy robot vie, že sa má na vás usmiať? Emócie sú pre človeka jednou z najprirodzenejších vlastností, no vysvetliť stroju ako fungujú, nie je vôbec také jednoduché.  

Umelá inteligencia napreduje rapídnym tempom a dnes bežne žiadame o radu vycvičený jazykový model, ktorý s nami dokáže komunikovať takmer ako ľudská bytosť. Tieto interakcie však fungujú len v textovej rovine, pričom neverbálna komunikácia zatiaľ výrazným spôsobom zaostáva. Výskumníci z Columbia Engineering už viac ako päť rokov pracujú na tom, ako dať robotovi realistické emócie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledkom ich práce je nový robot Emo, ktorý dokáže očakávať rôzne výrazy tváre a napodobní ich súbežne s človekom, ktorý mu robí model. Robot Emo sa podľa slov vedcov naučil predpovedať úsmev človeka približne 840 milisekúnd predtým, než sa človek naozaj usmeje.  

V rámci výskumu čelili vedci dvom prekážkam. Prvou bolo navrhnutie expresívnej robotickej tváre tak, aby zvládala napodobniť celý rad prirodzených emócií. Druhou prekážkou bolo dosiahnuť, aby emócie na tvári robota pôsobili vierohodne.  

Vedci sa s týmito prekážkami rozhodli popasovať tak, že trénovali robota na predpovedanie a očakávanie ďalších emócií, ktoré sa môžu na tvári človeka objaviť. Tým, že robot správne predpovedá emóciu ju dokáže na svojej tvári znázorniť súbežne s človekom.  

“Načasovanie mimiky považujeme za kritické. Ak sa výraz objaví oneskorene, potom nepôsobí úprimne. Oveľa dôveryhodnejšie a reálnejšie pôsobí, ak sa emócie objavujú v rovnaký čas,” vysvetľujú vedci.  

Robot Emo vyzerá ako ľudská hlava s tvárou, ktorá má v sebe až 26 aktuátorov. Tie dovoľujú tvári zachytiť široké spektrum rôznych výrazov tváre. V každom oku sa ukrýva kamera s vysokým rozlíšením. Vďaka kamerám dokáže robot Emo držať očný kontakt, ktorý sa radí ku kritickým faktorom neverbálnej komunikácie.  

Spolupráca dvoch AI modelov

Následne vedci vyvinuli dva AI modely. Jeden dokáže predpovedať ľudské emócie analýzou drobných zmien na tvári človeka. Druhý AI model na základe zistených dát ovláda mimiku robota. Vedci natrénovali robota vytvárať rôzne výrazy tak, že ho dali pred kameru. Stačilo pár hodín a Emo sa naučil vzťahy medzi jednotlivými výrazmi a motorickými príkazmi. Vedci tvrdia, že sa robot Emo učil podobne, ako keď človek skúša rôzne výrazy pred zrkadlom.  

“Myslím, že predpovedanie výrazov na ľudskej tvári môžeme považovať za revolúciu. Bežne nie sú roboty navrhovaný tak, aby brali do úvahy spätnú väzbu, ktorú môžu získať z výrazu človeka,” tvrdí vedúci štúdie, Yuhang Hu.  

Keď robot používa mimiku v rovnakom čase ako človek, interakcia medzi nimi sa posilňuje. Zároveň sa tým podľa názoru vedcov buduje aj dôvera medzi človekom a strojom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre