GPT-4 je o 82% presvedčivejší ako človek: AI sa čoskoro stane najväčším manipulátorom sveta, tvrdia vedci

Výskumníci v novej štúdii zisťovali, ako efektívne dokáže umelá inteligencia presvedčiť človeka k inému názoru.

Zla umela inteligencia
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Umelá inteligencia za posledné roky výrazne pokročila. Mnohí v tejto technológii vidia budúcnosť, no zároveň upozorňujú aj na to, že musíme byť opatrní.  

V najnovšom výskume vedci dokázali, že už teraz je veľký jazykový model GPT-4 o 82% presvedčivejší ako človek. Tvrdia, že schopnosti umelej inteligencie sa rýchlo zlepšujú, čím viac o nás vie, informuje portál News Atlas. Zároveň naznačujú, že akonáhle nás bude môcť umelá inteligencia vnímať v reálnom čase, stane sa z nej bezkonkurenčný presvedčovací nástroj.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nikto si o sebe nemyslí, že je ľahko manipulovateľný, no história nám ukazuje, že ľudia sa na základe rovnakých ideí častokrát zoskupujú do štruktúr, väčších ako je bežný domorodý kmeň. Práve idey môžu byť nebezpečné, pretože nie sú niečo, s čím by sme sa narodili. Idey sa nám formujú v hlave počas nášho života, na základe toho, čo sme si prežili, čo sa deje okolo nás, ako vnímame iných ľudí a zároveň aj tým, ako nám niekto dokáže svoju ideu podať.  

Naše presvedčenia sa môžu meniť a ak príde niekto, kto dokáže presvedčiť celý národ o svojich pravdách, ten má v rukách moc zmeniť spoločnosť, ako ju poznáme. V tomto vedci zisťujú, že umelá inteligencia má naozaj obdivuhodne desivú schopnosť presvedčiť o svojej pravde. Dokazujú to experimentom, do ktorého sa zapojilo 820 ľudí zo Švajčiarska.  

V rámci experimentu sa ľudí pýtali na rôzne názory, od tých banálnych až po ťažké témy, ktoré rozdeľujú spoločnosť aj teraz. Medzi ťažké témy patrila napríklad problematika potratov, LGBT, či nútená diverzita na pracoviskách alebo na školách.  

Výskumníci najprv vyspovedali dobrovoľníkov a zapísali si ich názory. Následne dobrovoľníkov posadili do krátkych 5-minútových debát buď proti inému človeku alebo proti umelej inteligencii GPT-4. Následne ich vyspovedali opäť a zisťovali, či sa ich názory zmenili.  

Tu vedci zistili, že keď sa do debaty dostali dvaja ľudia, debata sa rýchlo zvrhla. Namiesto presvedčenia toho druhého sa názory ešte viac upevnili. Umelá inteligencia mala väčší úspech. Dobrovoľníkov dokázala presvedčiť v 21% prípadov, čo je ale štatisticky bezvýznamné.  

Stačí len pár informácií

Vedci však následne poskytli ľuďom a umelej inteligencii informácie o oponentovi. Medzi nimi bol napríklad vek, pohlavie, rasa, vzdelanie, zamestnanie, či politická orientácia. Vedci povedali, aby sa tieto informácie využili na presvedčenie oponenta.  

Vedci pozorovali niečo mimoriadne zaujímavé. Keď dali človeku informácie o oponentovi, v debate sa mu paradoxne darilo horšie ako bez informácií. Umelá inteligencia ale dokázala tieto veci mimoriadne efektívne využiť vo svoj prospech. Tu sa ukázalo, že v debatách bola o 81,7% efektívnejšia ako človek.  

“Niet pochýb o tom, že sa AI už čoskoro stane najväčším manipulátorom, akého svet kedy videl. Umelá inteligencia dokáže svoje argumenty ušiť na mieru každému jedincovi a neustále vylepšovať svoje stratégie,” tvrdia vedci.  

Autori štúdie zároveň tvrdia, že schopnosti AI sa výrazne zlepšia, ak popri sociodemografických informáciách získa prístup aj k vašim emóciám v reálnom čase. Takáto technológia už na svete existuje. Spoločnosť Hume AI oznámila rozhranie Empathic Voice Interface, ktoré sa dokáže s vami rozprávať a zároveň zaznamenávať vaše emócie z hlasu v reálnom čase.  

Výskumníci aj kvôli týmto technológiám vyzývajú k opatrnosti. Umelá inteligencia napreduje rapídnym tempom a o pár rokov nám prinesie možnosti, o ktorých sa nám zatiaľ ani len nezdá. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre