RECENZIA: Vyskúšali sme chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS. Nadchli nás, ale je tam jedno „ale“

Prečítajte si recenziu na Amazfit GTS, ktoré potešia skvelým spracovaním, nádherným dizajnom a dokonalým displejom. Je tam však jedno „ale“.

Xiaomi Amazfit_GTS recenzia_uvodny
Zdroj: Vosveteit.sk

Po dlhšej dobre som sa rozhodol vymeniť hodinky Amazfit Stratos 2 za iné. Zvolil som si ako náhradu chytré hodinky Amazfit GTS, ktoré ma očarili dizajnom a displejom. To boli  pre mňa jedny z hlavných argumentov, prečo mi nebolo ľúto dať za hodinky 140€. Aké sú však v skutočnosti? Oplatí sa ich kúpa?  Na tieto otázky sa Vám pokúsim nižšie priniesť odpoveď.

Čo obsahuje balenie?

Hodinky Vám prídu zabalené vo veľmi peknej tvrdenej škatuľke, v ktorej sa nachádza okrem samotných hodiniek niekoľko návodov (ktoré asi nikdy neotvoríte) a nabíjací konektor, ktorý mimochodom musíme pochváliť. Disponuje totiž silnými magnetmi, vďaka ktorým sa nabíjací konektor doslova nacucne na hodinky. Keď to porovnám z hodinkami Stratos 2, ktoré majú vaničku, tak je to výrazne pohodlnejšie a šikovnejšie riešenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Amazfit_GTS balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Vzhľad hodiniek

Ako som v úvode naznačil, tak hodinky ma oslovili hlavne kvôli dizajnu, ten je jednoducho (aspoň pre mňa) nadpriemerný. Tiež jedným z hlavných argumentov, prečo ísť do týchto hodiniek, bol samotný displej. Odhliadnuc od technológie a rozlíšenia, ku čomu sa dostanem neskôr, tak má jednu veľkú výhodu – je kvádrového tvaru. Čo to znamená v praxi? Výrazne viac informácií na obrazovke, ako je to v prípade okrúhlych hodiniek, prípadne fitness náramkov s obdĺžnikovým displejom. Čo sa týka konštrukcie, tak je cítiť prémiové vyhotovenia – kovové telo, ktoré je ľahučké, displej skvelo spracovaný a príjemný remienok, ktorý je možné mimochodom vymeniť za hociktorý ďalší bežný remienok. Hodinky vo všeobecnosti nebudia dojem lacného zariadenia.

Funkcie hodiniek

Hodinky poskytujú množstvo funkcií. Podporujú monitorovanie plávania, eliptického cvičenia, turistiky, chôdze, behu, lyžovania a klasického cvičenia (posilňovanie a iný nešpecifikovaný druh cvičenia). Záznamy o cvičení následne ponúkajú celkom bohatú škálu informácií priamo v hodinkách. Od spálených kalórií, dĺžky cvičenia, monitorovanie tepu (rozdeleného aj do jednotlivých fáz cvičenia. Napríklad ľahké cvičenie, aeróbne a podobne), až po výpočet VO2 (ide funkciu na meranie maximálneho príjmu kyslíka. Vďaka tomu sa dopracujete k informácii  o aeróbnej vytrvalosti), priemernú rýchlosť, dĺžky kroku a ďalšie. Čo ma  potešilo je, že hodinky sú schopné merať aj úroveň prevýšenia. Túto informáciu však nenájdete v rámci rozhrania hodiniek, ale len v rámci aplikácie po rozkliknuti Vašej aktivity. Pre mňa čerešničkou na torte v rámci rozhrania aplikácie bola informácia o spálených kalóriách prepočítaných na gramy. 

Samozrejme, nechýba ani podrobný monitoring spánku, ten Však bohužiaľ v rámci rozhraní hodiniek nenájdete, dostupný je len v rámci aplikácie. Ponúka však vcelku bohaté informácie, ktoré sú porovnáva s ostatnými používateľmi.

Čo sa týka kvality merania jednotlivých hodnôt, tak sme ich porovnávali s dvoma fitness náramkami. Konkrétne s Mi Band 4 a Honor Band 4 (na Honor Band 4 pripravujeme mimochodom recenziu). V obchod prípadoch boli hodnoty veľmi porovnateľné, a to ako v kľudovom, tak aj v aktívnom režime, napríklad počas športovania. Výnimku však tvorilao meranie prejdenej vzdialenosti, kde GTS ju  dokázali odmerať dôslednejšie (vďaka vstavanému GPS modulu). Rozdiel pri 2-kilometrovej vychádzke bol až 250-metrov, čo nie je málo.

Xiaomi Amazfit GTS_kroky (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Konektivita hodiniek

Spárovanie hodiniek so smartfónom je v skutku jednoduché. Po otvorení aplikácie Amazfit vyberiete sekciu chytrých hodiniek a potom model GTS. Spárovanie prebieha prostredníctvom Bluetooth pričom hodinky podporujú štandard 5.0 (kompatibilné sú aj s nižším štandardom). Samotná synchronizácia medzi zariadeniami prebieha bezproblémovo vrátane notifikácií a oznámení o hovoroch zo smartfónu. Druhým dychom však treba dodať, „zasa tie mäkčene“. Pri jednotlivých notifikáciách (zatiaľ) nezobrazuje všetky znaky korektne. Nie je to však nič katastrofické, čo by s nedalo prehliadnuť. Xiaomi viackrát tento problém v prípade predošlých zariadení riešilo aktualizáciou, ale tie pravidelne chodili s výrazným oneskorením. Čo sa týka senzorov, tak hodinky sú vybavené pozičným systémom GLONASS a GPS. Ďalej, hodinky ponúkajú akcelerometer, barometer, gyroskop a snímač srdcového tepu.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free

Displej hodiniek

Za 130€ a takýto displej? Tak takáto bola moja prvá reakcia, keď som zapol hodinky. A nemyslím to v zlom. Keď porovnám kvalitu displeja s Amazfit Stratos 2, s ktorými som strávil viac ako 1-rok, tak posun je nie o pár krokov, ale o niekoľko kilometrov dopredu. Ide o AMOLED displej, ktorý je schopný prispôsobovať podsvietenie v závislosti od okolitého svetla. Viditeľnosť je skvelou a to aj na priamom slnku. Čo však najviac poteší, je vysoké rozlíšenie displeja v podoba 348 x 442 bodov. Inými slovami, hustota pixelov je 341ppi. Displej je zároveň veľký 1,65“ a v tvare obdĺžnika. Vďaka tomu sa na obrazovku zmestí extrémne veľa informácií vrátane predpovede počasia na 5 dní dopredu, informácie o spálených kalóriách, o srdcovom tepe, stave batérie, času a dátumu. Jednoducho, pri výbere ďalších hodiniek, po okrúhlom ciferníku už nebudem pozerať. Mimochodom, hodinky podporujú aj funkciu Always-on. Teda zobrazovanie informácií na vypnutej obrazovke.

Ďalšie funkcie a rozhranie hodiniek

Nedovolí mi nespomenúť ďalšie funkcie, resp. vlastnosti týchto hodiniek. V rámci ponuky menu nájdete ešte sekcie ako sú napríklad centrum notifikácií, alarm, pripomienkovač udalostí, počasie a ďalšie. Pri počasí sa ešte pozastavím, v rámci danej sekcie nájdete podrobné informácie o počasí z daného dňa – silu vetra, vlhkosť vzduchu, kedy vychádza a zachádza slnko a podobne. Zaujímavou funkciou je aj „baterka“. Ide o podobnú funckiu, ako ponúkajú smartfóny prostredníctvom diódy, avšak v tomto prípade je využívaný samotný displej.

Xiaomi amazfit GTS_baterka
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomenul by som ešte rozhranie hodiniek, ktoré je veľmi intuitívne a všetko je aj graficky znázornené. Čo sa mi veľmi páčilo je, že všetko bolo veľké, výrazne väčšie ako v prípade fitness náramkov, ale nie až tak veľké, aby som sa cítil ako „slepý“.

Xiaomi Amazfit GTS_rozhranie ikony
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem iného Xiaomi ponúka možnosť zmeny ciferníku prostredníctvom aplikácie. Tých nájdete niekoľko desiatok a ich spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Zaujímavosťou je aj indikátor PAI, s ktorým som sa stretol prvýkrát. Ide vlastne o indikátor aktivity, ktorý monitoruje Váš progres vrátane kondície teľa. Aby sme nezabudli, tak hodinky sú vodeodolné do 5ATM. Môžete sa tak s nimi sprchovať vrátane plávania.

Výdrž batérie

Pre mnohých môže byť rozhodujúcim faktorom výdrž batérie. Priznám sa, nabíjanie batérie každý druhý deň, nie je pre mňa to pravé orechové a osobne, oželiem niektoré funkcie, na úkor dlhšej výdrže. Výrobca udáva v ideálnom prípade 14 dní. Slovíčko ideálny v spojitosti s batériou by som osobne zakázal, lebo hovorí o tom, akú výdrž dosiahnete, ak necháte zariadenie „chytať“ prach na poličke Vašej skrine. Reálne pri monitorovaní dennej aktivite v priemere 45 až 75 minút, sme sa dostali niekde na úroveň okolo 10 dní, a aj tu to záviselo od toho, čo monitorujete. Ak ste napríklad pomocou GPS sledovali Vašu aktivitu, tak si môžete odpočítať ďalší deň až dva. V prípade ak budete využívať funkciu Always-on displej, tak sa doba opäť o niečo skracuje. V konečnom dôsledku sa dostanete niekde na úroveň okolo 1-týždňa, keď budete  chcieť mať všetko zapnuté.

Amazfit GTS_bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Oplatí sa ich kúpa?

Za mňa sú tieto hodinky skvelým zariadením, ale je tam jedno ale. Začnem tým, že ak očakávate od hodiniek vcelku presné meranie Vašej aktivity vrátane monitorovania polohy, skvelú komunikáciu so smartfónov, pekný vzhľad a prémiový displej za rozumnú cenu, tak potom sú pre Vás ako stvorenými. Ak ste však ochotný oželieť väčší displej, meranie prevýšenia a absenciu GPS, tak nevidím dôvod, prečo si kupovať hodinky za približne 130€ až 140€, keď veľmi podobné funkcie a kvalitu spracovania ponúkajú aj lacnejšie fitness náramky, ktoré kúpite v rozpätí od 30 do 50€ (napríklad Mi Band 4, Honor Band 5i, prípadne chytré hodinky Amazfit Verge Lite).

Xiaomi Amazfit GTS

Prostredníctvom odkazu vyššie môžete hodinky kúpiť z EÚ skladu, v rámci ktorého je cena o niečo nižšia ako na slovenskom trhu. Kúpou produktu cez daný odkaz prispejete malým % z kúpnej ceny na chod nášho portálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre