RECENZIA: Galaxy Z Flip 5 patrí medzi špičku. Vonkajší displej konečne dáva zmysel

Galaxy Z Flip 5 oproti svojmu predchodcovi ponúka konečne vonkajší displej, ktorý dáva zmysel.

Samsung Galaxy Z Flip 5 Recenzia_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde ma ale Samsung sklamal, tak to bola rýchlosť nabíjania. Vedeli ste, že v súčasnosti je výkon priemernej rýchlosti nabíjania všetkých zariadení na trhu niekde okolo 34W. No Samsung ponúka „len“ 25W a to vo vlajkovej lodi! Samsung, pýtam sa, prečo!? Dnes aj telefóny, ktorých cenovka je štvrtinová, ponúkajú lepší výkon. Priznám sa, že osobne si vypínam rýchle nabíjanie, aby som šetril batériu, no viackrát sa mi stalo, že som potreboval rýchlo nabiť smartfón a ísť napríklad na stretnutie. No to so Samsungom nehrozí. A hoci batériu na polovicu nabijete približne za polovicu hodiny, tak potom ešte najmenej ďalšiu pol hodinu počkáte, aby ste s kľudom odišli von, že máte dostatok energie. Približne 80 minút budete nabíjať telefón, aby sa nabil na 95% až 100%. Batériu telefónu rovnako možno nabiť aj bezdrôtovým nabíjaním pri výkone 15W. Spomeniem ešte, že nechýba reverzné nabíjanie s výkonom 4,5W, no pri batérii 3 700 mAh, veľa tej energie na rozdávania nebudete mať. Je to skôr „núdzovka“, aby sa vám nevypli chytré hodinky, keď vám začnú hlásiť, že nemáte šťavu a zabudli ste ich doma dať na nabíjačku. Čo sa mi v prípade reverzného nabíjania dialo je, že mi síce smartfón nabíjal hodinky, no po 20 až 30 minútach prestal. To isté mi robí aj Galaxy S22 Ultra, ktorý je môj primárny telefón a po pravde som neprišiel na to, prečo sa to deje. Je ale možné, že to má súvis s tým, že hodinky mám od Huaweiu a z nejakého dôvodu, protokol nabíjania hodiniek komunikuje zle s protokol nabíjania Samsungu.

Ako je to s kvalitou fotografií a videí?

Skladacie telefóny zvyčajne neponúkajú najnovšie fotoaparátové vybavenie. To je aj prípad Z Flipu 5. Telefón disponuje dvomi snímačmi, pričom oba majú rozlíšenie 12 megapixelov. Nejde ale o identické snímače. Prvý z nich je ultraširoký fotoaparát s clonou f2,2, veľkosťou pixelu 1,12 μm a uhlom záberu 123 stupňov, zatiaľ čo ten druhý je širokouhlý s podporou automatické ostrenia Dual Pixel AF, optickou stabilizáciou obrazu, clonou f 1,8, veľkosťou pixelu 1,8 μm a uhlom záberu 83 stupňov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy Z Flip 5 recenzia_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na kvalitu snímok, tak hlavný fotoaparát robí solídne snímky a to hlavne pri priaznivých svetelných podmienkach. Sú plné farieb a sú aj ostré. No kde kamera funguje o niečo horšie, tak to je funkcia priblíženia. Je to hlavne z dôvodu, že smartfónu absentuje teleobjektív. Pri použití 2-násobného priblíženia sú fotografie pomerné ostré a kvalitné. No,.. Ako môžete vidieť na snímkach nižšie, ak priblížite objekt viac ako 4 až 5-krát, tak sa zo zachyteného obrázku stáva postupne skôr olejová maľba, než fotografia. Treba ale podotknúť, že sa to deje hlavne, keď je na snímke príliš veľa detailov. Maximálne priblíženie je 10-násobné a ide o digitálne priblíženie. Predtým, ako sa ale vrhneme na samotné fotografie, tak je potrebné uviesť, že snímky nižšie prešli kompresiou. V plnej veľkosti a kvalite ich nájdete na tomto odkaze vrátane ďalších vzoriek.

V prípade nočného fotenia, kamera robí priemerné snímky. Strácajú na detailoch, no nie až tak, aby ste mohli povedať, že fotografia je výslovne nekvalitnou. Hlavný fotoaparát zachytáva dosť detailov, ale v mnohých prípadoch ponecháva nejaký šum. Podobne je to aj v prípade ultraširokého snímača. Veď posúďte nižšie sami.

Prejdime ku kvalite videa. Tu môžem konštatovať, že sa mi pozdávala. Hlavne optická stabilizácia dokázala v prípade chôdze tlmiť otrasy, čo sa mi páčilo. Na videu vidieť i dostatok detailov a to pri rôznom rozlíšení. Kamera rovnako pomerne rýchlo vedela preostriť z jedného objektu na druhý. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko vzoriek za rôznych podmienok.

Aby som to ale celé zhrnul, tak kamerový modul je skôr priemerný, než nadpriemerný. Samsung jednoducho do telefónu neosadil to najlepšie, čo na trhu je. Chýba mi tu ale hlavne teleobjektív, pretože digitálne priblíženie nestojí za veľa. No ak by ste ho porovnali s kamerovým modulom Z Flip 4, tak síce na papieri nenájdete veľa rozdielov, tak je bádať mierny rozdiel kvality k lepšiemu. Predpokladám, že to má súvis so softvérom a výkonnejším hardvérom. Buďme ale k sebe úprimní, ak sa rozhodnete siahnuť po Z Flip 5, tak ho určite nebude kupovať kvôli kamere, ale z úplne iných dôvodov.

Hlavným lákadlom môže byť aj dlhá softvérová podpora

Prejdime ale teraz k softvéru, ktorý som doposiaľ ešte nespomenul. Ide o typické rozhranie, ktoré nájdeme v telefónoch spoločnosti Samsung. Zariadenie prišlo na trh s Androidom 13 v kombinácii s nadstavbou One UI 5.1.1. Čo môže byť pre niekoho významným lákadlom pri kúpe tohto telefónu, je dlhá softvérová podpora. Samsung láka až na 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Medzi Android smartfónmi ide o nadštandard. Len pre porovnanie, väčšina výrobcov Android telefónov ponúka len 2 až 3 ročnú softvérovú podporu. Preto kúpa zariadenia, hoci aj o niečo drahšieho ako býva zvykom, nemusí vo finálne byť tak drahou voľbou, ak budete telefón využívať viac rokov. Čo sa týka reakcií a plynulosti chodu systému, tak nemôžem na smartfón povedať jedno krivé slovo. Reakcie sú rýchle a okamžité. Dokonca som nepostrehol ani závažnejšie zaváhania, ako je napríklad sekanie či zmŕzanie. Nedovolí mi ale nespomenúť, že tu chýba podpora funkcie Dex, kedy môžete smartfón prepojiť s externou obrazovkou, na ktorej budete pracovať v rozhraní podobnom počítaču. Hoci výkon na to má. Tak isto zabudnite aj na podporu stylusu. Dovoľte mi zároveň spomenúť, že smartfón podporuje 2 SIM karty a eSIM.

Záver

Smartfón ma prekvapil vo viacerých oblastiach a to v pozitívnom slova zmysle. Prvým z nich bola výdrž batérie, kde som spočiatku bol skeptický, či smartfón vydrží fungovať na jedno nabitie deň. V tomto smere konštatujem, že sa nemusíte obávať, že by ste poobede museli hľadať nabíjačku. Kde nenaplnil moje očkávať, je fotoaparát a relatívne pomalé nabíjanie. V tomto smere ide o šedý priemer oveľa dostupnejších zariadení. No druhým dychom treba povedať, že hlavným lákadlom smartfónu nie je ani tak kamera či rýchlosť nabíjania, ale vonkajší displej. Ten konečne dostáva zmysel, hoci mohol mať o niečo lepšie rozlíšenie. Môžete s ním pracovať v rozhraní viacerých aplikácií, odpisovať na upozornenia a podobne. No stále nejde o plnohodnotný displej, ako je to v prípade modelu Z Fold 4 či 5. Rovnako treba povedať, že na to, aby ste ho naplno využili, tak budú musieť vývojári aplikácií pre neho optimalizovať svoje aplikácie. Mimochodom, na toto Google aktuálne vo veľkom tlačí, a preto by som sa nebál, že v blízkej budúcnosti, bude dostupnosť aplikácií výrazne obmedzená. V každom prípade, ak vás omrzel bežný smartfón, tak Z Flip môže byť pre vás zaujímavá voľba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre