SpravodajstvoTechnológie

Qualcomm ako velikán vo svete Always Connected laptopov? Zoznámte sa s novou platformou Snapdragon 8cx

Len prednedávnom sme Vás informovali o predstavení nového mobilného procesoru Snapdragon 855 od spoločnosti Qualcomm, ktorý prinesie do sveta smartfónov mnoho technologických noviniek. Nový vlajkový procesor spoločnosti ale nebude nasledovať jeho predchodcov a v tomto prípade sa jedná o výlučne mobilný procesor určený pre smartfóny, poprípade tablety. Spoločnosť Qualcomm totižto definitívne rozdelila svet smartfónov od Always Connected laptopov, ktoré sú stále viac a viac populárne. Pomerne novú kategóriu laptopov doteraz poháňali klasické mobilné procesory, ktoré umožnili LTE Always Connected pripojiteľnosť, obrovskú výdrž batérie a celkom postačujúci výkon. Qualcomm chce ale level týchto zariadení posunúť omnoho vyššie a docieliť to má práve s novou platformou Snapdragon 8cx, ktorá má priniesť množstvo ďalších výhod, ako aj výkon ako sa na počítač patrí. 

Najextrémnejší Snapdragon vôbec

Pri predstavovaní novej platformy, určenej najmä pre Always Connected laptopy, odznela jedna podstatná informácia, ktorá určite poteší všetkých skeptikov voči tejto kategórii zariadení. Nový Snapdragon je postavený úplne na nových základoch a nejedná sa o platformu odvodenú od klasických mobilných procesorov. Za zmienku takisto stojí aj to, že nová platforma je postavená na 7nm výrobnom procese, čím sa z Qualcommu stáva prvý výrobca, ktorý uplatnil 7nm výrobný proces aj pri výrobe desktopového/ laptopového procesoru. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výkon na úrovni Intelu

Nový Snapdragon 8cx má podľa Qualcommu ponúknuť výkon na úrovni konkurenčných procesorov od Intelu, pričom má zabezpečiť až niekoľko dňovú výdrž batérie a gigabitovú konektivitu, či už cez LTE alebo WiFi. Oproti predošlému Snapdragonu 850 by to bol naozaj obrovský skok dopredu, no na prvé reálne výsledky si budeme musieť ešte pár mesiacov určite počkať. Prvé zariadenia s novým Snapdragonom totižto uvidíme až v 3. štvrťroku 2019. 

Kompletné špecifikácie novej platformy Snapdragon 8cx:

snapdragon 8cx specifikacie_opt
Zdroj: Qualcomm

Vznik ďalšej cenovej kategórie

Spoločnosť Qualcomm počas predstavovania bližšie nešpecifikovala cenu, samotného procesoru, poprípade možných zariadení, v ktorých sa bude nový procesor nachádzať. Aktuálna platforma Snapdragon 850 je pomerne „mladá“ a podľa všetkého sa zo zariadení nevytratí tak skoro. Nová platforma od Qualcommu by tým pádom vytvorila úplne novú cenovú kategóriu takýchto zariadení, no zatiaľ nevieme, či pôjde o akési high-end modely, alebo Qualcomm jednoducho dá výrobcom na výber medzi novším a starší, od čoho sa samozrejme následne odvinie aj cenovka zariadení. 

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Qualcomm)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close