Púštne búrky schopné obklopiť celú planétu: Čo vedie ku vzniku jedného z fenoménov Marsu?

Globálne púštne búrky môžu byť na Marse problémom. Už v minulosti vďaka nim ukončil misiu rover Opportunity.

Mars
Zdroj: YouTube (The Angry Astronaut)

Planéta Mars je známa svojimi piesočnými búrkami, ktoré dokážu pokryť celú planétu. Jedna z podobných búrok nastala aj v roku 2018, kedy NASA stratila kontakt s roverom Opportunity, čo sa nakoniec ukázalo byť pre rover osudným.

Lenže čo tieto globálne búrky vyvoláva? Nedávna štúdia vedcov z Universities Space Research Association naznačuje, že za to môže nerovnováha energie, ktorú planéta od Slnka prijme a vylúči. Tento objav môže priniesť hlbšie pochopenie podnebia a atmosféry červenej planéty. Pochopenie toho, ako globálne búrky na Marse fungujú a čo ich vyvoláva je zároveň zárukou toho, aby ďalšie robotické misie poháňané solárnou energiou, neskončili ako rover Opportunity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii bol mimoriadne dôležitý pojem rozpočet žiarivej energie, ktorý popisuje množstvo energie, ktorú planéta prijme od Slnka a ktorú následne vylúči vo forme tepla. V štúdii sa píše, že táto hodnota je kľúčová pre pochopenie nielen planét, ale aj ich mesiacov. Ovplyvňuje termálnu štruktúru, cirkuláciu atmosféry, počasie, či klímu kozmického telesa.

Plynné planéty v našej sústave môžu mať tento rozpočet do veľkej miery nevyvážený. V prípade pevných planét a mesiacov sa počíta s vyváženosťou, aj keď sa môžu vyskytnúť sezónne výkyvy. V prípade našej Zeme sa môže vyskytnúť malá nerovnováha, ktorá nepresahuje hodnotu 0.4%. Aj takáto malá zmena má však výrazný dopad na naše počasie.

Pozorovania misií Mars Global Surveyor a roveru Curiosity ukázali, že v rôznych ročných obdobiach sa môže vyžiarené teplo planéty drasticky líšiť.

„Jedným z najzaujímavejších zistení je to, že nadbytočná energia môže byť jedným zo spúšťačov globálnych púštnych búrok na Marse,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Ellen Creecy.

Lepšie pochopenie červenej planéty

Štúdia zároveň naznačuje, že viaceré modely planéty Mars by mali byť prehodnotené. Väčšina z nich totiž predpokladá, že rozpočet žiarivej energie je v prípade červenej planéty v rovnováhe. V novej štúdii sa zároveň objavili súvislosti medzi púštnymi búrkami a energetickou nerovnováhou. Na základe týchto informácií môžu vedci lepšie preskúmať vznik globálnych púštnych búrok.

V štúdii sa píše, že silná sezónna nerovnováha je sčasti spôsobená tým, že sa na Marse nenachádzajú oceány a hustejšia atmosféra. Obe totiž pomáhajú prenášať energiu. Tým pádom pomáhajú znižovať rozdiely teplôt a vyžarovanej tepelnej energie medzi dennou a nočnou stranou planéty. Medzi jednotlivými ročnými obdobiami môže energetická nerovnováha dosiahnuť hodnotu až 15.3%. Oproti Zemi (pozn. redakcie: 0.4%) to je  výrazne vyššia hodnota.

Výsledky tejto štúdie  môžu pomôcť vylepšiť chápanie podnebia a atmosférických podmienok na červenej planéte. Tieto poznatky vedci využijú v prípade, ak sa astronauti v budúcnosti vydajú na červenú planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre