NASA zachytila na Marse oblaky. Ide o unikátny jav, ktorý nie je tak častým
Rover Curiosity prináša ďalšie unikátne zábery z Marsu. Americkej NASA sa podarilo zachytiť oblaky skladajúce sa zo zamrznutého oxidu uhličitého.
Ešte v máji minulého roka rover Curiosity zachytil dych berúce zábery oblohy Marsu, na ktorých sme mohli vidieť oblaky. Hoci na Zemi ide o bežný jav, tak v prípade Marsu tomu tak nie je. „Zamračené dni“ sú totiž na susednej planéte zriedkavými.
Rover Curiosity zachytil na Marse oblaky
Najnovšie americká NASA zverejnila prostredníctvom svojho blogu ďalšie zábery oblohy, na ktorých môžeme vidieť mraky nesúce sa nad roverom Curiosity. Snímky nižšie NASA zachytila počas 12. decembra 2021 v 3 325 deň misie. Rovnako treba uviesť, že boli nasnímané z dvoch rôznych uhlov, čo umožnilo vedcom dozvedieť sa o oblakoch viac informácií.
Vďaka rôznym pohľadom, NASA vypočítala, že oblaky sa nachádzali vo výške približne 80 kilometrov nad povrchom planéty. Vesmírna agentúra ďalej prezrádza, že ide o veľkú výšku, v ktorej sú teploty extrémne nízke, čo naznačuje, že tieto oblaky sa skladajú zo zamrznutého oxidu uhličitého na rozdiel od oblakov vodného ľadu, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v nižšej nadmorskej výške okolo 60 kilometrov nad povrchom.
NASA ďalej hovorí, že na to, aby zachytili oblaky, tak museli použiť špeciálne zobrazovacie metódy. Dôvodom je, že kamery roveru Curiosity sú skôr navrhnuté na snímanie skál a povrchu planéty, než na oblohu.
„Marťanské oblaky sú v atmosfére veľmi slabé, takže na ich videnie sú potrebné špeciálne zobrazovacie techniky. Nasníma sa viacero obrázkov, aby bolo možné získať jasné a statické pozadie. To umožňuje, aby sa po odčítaní tohto statického pozadia od každého jednotlivého obrázka stalo viditeľné čokoľvek iné, čo sa pohybuje v rámci obrázka (napríklad oblaky alebo tiene).“ vysvetľuje agentúra.
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/York University
Komentáre