Prvýkrát v histórii boli zaznamenané sezónne zmeny v dynamike prúdenia ľadového štítu v Antarktíde

Aj Antarktída má svoje ročné obdobia. Prvá štúdia svojho druhu objavuje cykly, ktoré môžu ovplyvniť nielen samotný kontinent, ale aj Zem.

Tieto regióny Antarktídy by mohli vyvolať výrazné problémy
Zdroj: Unsplash (Andreas Hauser, Cassie Matias), Úprava: Vosveteit.sk

Mnohé štúdie dokázali, že dianie na Antarktíde má potenciál ovplyvniť globálne zvyšovanie hladín morí a oceánov. S vyššími hladinami sa zároveň dostávajú do ohrozenia pobrežné oblasti po celom svete.

Európska vesmírna agentúra dáva do popredia novú štúdiu, ktorá prináša zaujímavú alternatívu. Podľa názoru autorov sú niektoré odhady toho ako Antarktída ovplyvní globálne moria a oceány môžu byť podceňované, alebo naopak preceňované. Práca je prvou svojho druhu, ktorá ponúka pohľad na sezónne zmeny v správaní ľadu tečúceho do ľadových šelfov Antarktídy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sezónne cykly

V štúdii vedci zisťujú, že ľadovce, ktoré napĺňajú ľadový šelf George VI, sa počas leta zrýchlia o približne 15%. Toto správanie je na Arktíde bežné, no vedci pomerne dlhú dobu predpokladali, že Antarktída nemá sezónne cykly. Teploty v oblasti južného pólu ostávajú väčšinu roka pod bodom mrazu a k pomýleniu prispelo aj nesystematické monitorovanie ľadu.

Rýchlosť pohybu ľadu sa podarilo detailne preskúmať satelitom Sentinel 1, ktorý v tomto smere priniesol detailné dáta. Predtým sa však vedci spoliehali na optické satelity, napríklad Landsat 8. Sentinel 1 sú radarové satelity a majú oproti tradičným zariadeniam jednu obrovskú výhodu, dokážu monitorovať situáciu aj cez oblaky, dážď, alebo počas noci.

„Radarové zobrazovacie možnosti satelitov Sentinel 1 nám umožnili objaviť sezónne zmeny v prúdení ľadu na Antarktíde,“ vysvetľuje spoluautor štúdie.

Hoci vedecký tím zmeny objavil, ich príčina ostáva záhadou. Jednou z možností je to, že sa rozpustená voda dostáva pod základňu ľadovca, kde slúži ako lubrikant. Podľa druhej možnosti teplejšia voda oceánu rozpúšťa ľad odspodku, čím ho stenčuje a umožňuje mu plávať po prúde rýchlejšie.

Výsledky štúdie naznačujú, že sezónne cykly existujú aj v citlivejších regiónoch Antarktídy, ako sú ľadovce Pine Island a Thwaites. Ako už bolo spomenuté, štúdia je prvou svojho druhu a ponúka úplne prvý pohľad na to, ako sa sezónne cykly Antarktídy prejavujú. Vedci sa len domnievajú, že podobný proces pozorovaný v prípade ľadového šelfu George VI, môže nastať aj v iných regiónoch ľadového kontinentu. V nasledujúcich štúdiách sa zamerajú na ne.

Ľad na Antarktíde prešiel za posledné desaťročia najdramatickejšími zmenami dôsledkom globálneho otepľovania. To, čo sa udeje na kontinente má potenciál ovplyvniť celý svet. Jedným z najväčších rizík je stúpnutie vodnej hladiny. Ak by tento scenár nastal, milióny ľudí by prišlo o domovy kvôli posunutiu hraníc pobreží. Situáciu monitoruje program Copernicus, ktorý vznikol pod Európskou vesmírnou agentúrou. Satelity Sentinel 1 boli prvými na obežnej dráhe a vesmírna agentúra momentálne hľadá dotácie na druhá a tretiu fázu programu. Ich konečným cieľom je zaistiť dlhodobé monitorovanie Antarktických kontinentálnych ľadovcov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre