Miliarda rokov evolúcie v 40 sekundách: Pozrite si video podmanivého tanca kontinentov Zeme

Prvá simulácia svojho druhu ukazuje javy, ktoré si v krátkom časovom období nedokážeme všimnúť.

Počas miliárd rokov evolúcie Zeme sa hlbšie vrstvy našej planéty postupne menili. Pohyby a deformácie zemskej kôry sa označujú ako tektonika a podľa teórií môže ísť o proces, ktorý v konečnom dôsledku umožnil vzniku života.

Vedci sa stále pokúšajú procesy prebiehajúce v zemskej kôry a pohyby tektonických platní lepšie pochopiť. A v novej štúdii, prvej svojho druhu, vedci z University of Sydney prinášajú simuláciu, ktorá zachytáva neprerušovaný pohyb tektonických platní počas poslednej miliardy rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácia vznikla vďaka medzinárodnej spolupráci a ponúka základnú vedeckú konštrukciu pre ďalšie výskumy, ktoré sa zamerajú sa na obývateľnosť Zeme a po pátraní po zdrojoch, vďaka ktorým by ľudstvo dokázalo znížiť produkované uhlíkové emisie.

Zároveň však ukazuje našu planétu v neustálom pohybe. Za štyridsať sekúnd vám pred očami ubehne miliarda rokov, počas ktorej sa povrch planéty výrazne menil. Napríklad Antarktída sa kedysi dávno nachádzala niekde pri rovníku, až neskôr sa presunula na južný pól.

„Tektonické platne sa pohybujú rovnakou rýchlosťou, akou nám rastú nechty. Ak však stlačíme miliardu rokov evolúcie do krátkeho časového úseku, pred očami sa nám objavuje fascinujúci tanec,“ tvrdí doktor Sabin Zahirovic, jeden z autorov štúdie.

Neuveriteľne dynamický svet

Ďalší autori štúdie vysvetľujú, že kontinenty Zeme precestovali celú planétu. Antarktídu si dnes spájame s ľadom, no kedysi dávno z tohto kontinentu mohla byť ideálna dovolenková destinácia. Naša planéta je vďaka tektonickým platniam až „neuveriteľne dynamická,“ ako ju popisujú vedci zapojení do štúdie. Tektonické platne do seba neustále narážajú a pohybujú sa spôsobmi, ktoré sú pre našu planétu jedinečné. Žiadna planéta v Slnečnej sústave nemá takú tektonickú činnosť ako Zem.

„Oceány sa otvárajú a zatvárajú, kontinenty od seba utekajú a neskôr sa spoja do jedného obrovského superkontinentu,“ vysvetľuje Zahirovic.

Na to aby mohli vedci simuláciu vytvoriť zbierali dáta častokrát z tých najodľahlejších miest planéty. Na vytvorenie modelu zachytávajúceho miliardu rokov evolúcie zemského interiéru, vedci hromadili dáta posledné štyri roky.

Práca však otvára dvere k ďalším vedeckým štúdiám. Na jej základe vedci získajú lepšiu predstavu o konvekcii Zeme, chemických reakciách a strate tepla Spolu s ďalšími procesmi prebiehajúcimi v hlbinách planéty. Zároveň im simulácia umožní pochopiť aj klimatické zmeny alebo presun živín z hlbších vrstiev Zeme na povrch.

„Život na Zemi by bez platňovej tektoniky neexistoval. Jednoduchšie povedané, náš úplný model pomôže vysvetliť ako sa z planéty stalo miesto, kde môžu existovať komplexné organizmy,“ tvrdí profesor Dietmar Muller, spoluautor štúdie.

Pochopenie procesov, ktoré zo Zeme vytvorili ideálny svet pre život, by mohlo pomôcť astronómom aj v pátraní po živote za hranicami Slnečnej sústavy, napríklad na nedávno potvrdenej exoplanéte LP 890-9 c.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre