NASA hlási veľký objav: Pevná planéta v obývateľnej zóne môže mať podmienky pre život. Čo na to povie Webb?

Ani nie sto svetelných rokov od nás leží planéta, ktorá so sebou nesie prísľub vhodných podmienok pre život.

Planéta, obiehajúca okolo červeného trpaslíka sa podobá na našu Zem.
Zdroj: Wikimedia, NASA, Uprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA oznamuje objav pevnej exoplanéty, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Nazýva sa LP 890-9 c a padá do kategórie superzemí.

Za superzeme sa považujú planéty s vyššou hmotnosťou ako Zem, no nižšou ako ľadové obry Urán a Neptún. Aj napriek ich názvu nemusí ísť o pevné alebo obývateľné telesá. Nedávno objavená planéta je o 40% väčšia ako Zem a predpokladá sa, že by mohla mať pevný povrch. Čo sa týka podmienok na planéte, tie nateraz ostávajú záhadou. Hoci obežná dráha v obývateľnej zóne hviezdy môže znamenať vhodné podmienky pre život, nie je to zárukou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obývateľná zóna hviezdy je vzdialenosť, v ktorej dokáže voda na povrchu planéty existovať v kvapalnom skupenstve. Ak by sa planéta nachádzala pred obývateľnou zónou, voda by sa vyparila a ak by sa nachádzala za ňou, voda by zamrzla. Nie je to však len vzdialenosť, ktorá hrá pri obývateľnosti planéty svoju úlohu. Musí sa splniť množstvo ďalších faktorov, medzi ktoré patrí aj atmosféra chrániaca povrch pred škodlivým žiarením hviezdy.

V objavenej sústave sa nachádza ešte ďalšia planéta, LP 890-9 b, ktorá je rovnako ako jej „sestra“ superzem. Obiehajú okolo červeného trpaslíka, relatívne malej a chladnej hviezdy. Sústava od nás leží 98 svetelných rokov. Keďže sú červené trpaslíky menšie, ich obývateľná zóna je oveľa bližšie ako v prípade nášho Slnka. Predpokladá sa, že tieto hviezdy vedia byť aj pomerne aktívne, teda planétu bombardujú množstvom radiácie. Niektorí astronómovia predpokladajú, že červené trpaslíky „odfúknu“ atmosféru planét, ktoré sa nachádzajú v obývateľnej zóne hviezdy.

Život? Možno

Teploty na planéte LP 890-9 b sa pohybujú okolo 123 stupňov Celzia, čo je veľa na to, aby sa svet považoval za obývateľný. Okolo svojej hviezdy obehne raz za 2,73 dňa, čo znamená, že je od hviezdy vzdialená menej ako 3 milióny kilometrov. Co je blízko, no napriek tomu dostáva zo Slnka asi len štyrikrát toľko energie, ako my dostávame zo Slnka.

LP 890-9 c však má teploty okolo 1,1 °C, čo síce nie je ideálne, no človek by na planéte dokázal prežiť. Áno, môže to znieť chladno, ale teplota Zeme bez skleníkových plynov by bola ešte chladnejšia! Nachádza sa na širšej obežnej dráhe, pričom obežná dráha hviezdy trvá 8,46 dňa vo vzdialenosti asi 6 miliónov kilometrov. Obe planéty objavil pozemný prieskum SPECULOOS, ktorý mal pôvodne potvrdiť len jednu vnútornú planétu, no náhodou objavil aj druhú.

Teploty ale v tomto prípade treba brať s rezervou, pretože ide iba o odhad, upozorňuje NASA. Výsledné hodnoty do veľkej miery závisia od atmosfér planét, o ktorých zatiaľ veľa nevieme. Ak by sa napríklad v atmosfére nachádzalo množstvo skleníkových plynov, aj z chladného sveta by sa mohla stať planéta pripomínajúca Venušu. Na planéty by sa mohol pozrieť aj Webbov vesmírny teleskop, najvýkonnejšie vesmírne observatórium, aké má ľudstvo k dispozícii. Už sa mu podarilo odhaliť oxid uhličitý v prípade inej exoplanéty. Astronómovia veria, že viac informácií poskytne aj v tomto prípade.

V každom prípade planéta LP 890-9 c je nateraz jedným z najhorúcejších papierových kandidátov, aby sme ju mohli podmienkami porovnávať so Zemou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre